Povežite se s nama

Međimurje

U Čakovcu otvoren Centar Prinos vrijedan 14 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

U Čakovcu je svečano otvoren Centar Prinos. Riječ je o projektu vrijednom 14 milijuna kuna u okviru kojeg je izgrađen centar za pružanje inkluzivnih oblika skrbi za područje Međimurske županije usmjerenih prema beskućnicima te starijim i nemoćnim osobama. Treba napomenuti da Centar Prinos nije ni prihvatilište ni prenoćište već će korisnici imati priliku nekoliko mjeseci, u projektu definiranom maksimalnom roku, biti dio organiziranog stanovanja te pritom dobiti priliku da se osamostale i izađu kako iz Centra, tako i nepovoljnog životnog statusa.

Gradsko društvo Crvenog križa Čakovec nositelj je EU projekta financiranog u stopostotnom iznosu bespovratnim sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj te Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“, dok su partneri Grad Čakovec, Centar za socijalnu skrb Čakovec i Centar za pomoć u kući Međimurske županije.

Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Čakovec Kristijan Valkaj, voditeljica projekta Vlatka Vincetić i Dubravka Kečkeš, ravnateljica Crvenog križa Čakovec predstavili su projekt u kojem će se pružati usluga organiziranog stanovanja namijenjenog beskućnicima koji će samostalno živjeti u pet stambenih jedinica, uz potrebnu stručnu podršku koja će biti osigurana putem usluge poludnevnog boravka.

– Također, u okviru Centra djeluje kuhinja u kojoj se pripremaju topli obroci za starije i nemoćne osobe te im se isti dostavljaju, čime je na terenu u potpunosti omogućeno pružanje socijalne usluge pomoći u kući. Socijalne usluge koje se pružaju u Centru PrInOS su interaktivne i dinamizirane s ciljem preobrazbe iz statusa pasivnog primatelja skrbi u aktivnog i odgovornog korisnika – objasnila je voditeljica projekta Vlatka Vincetić.

– Centar predstavlja svojevrsnu platformu za budućnost u okviru koje će razvijati nove socijalne inovacije kojima se istodobno podmiruju socijalne potrebe učinkovitije od drugih te stvaraju novi društveni odnosi i suradnja. Sve s ciljem povećanja socijalne uključenosti aktualnih marginaliziranih skupina i prevencije institucionalizacije – dodao je Kristijan Valkaj.

U okviru projekta rekonstruiran je i dograđen objekt na mjestu bivšeg skladišta Međimurskih voda u Mihovljanskoj ulici u Čakovcu. Zemljište je ugovorom o pravu građenja ustupio Grad Čakovec s ciljem da se beskućnicima omogući neovisan i dostojanstven život, a izvan gradskih ulica.

– Grad Čakovec kao županijsko središte, ali i cijela Međimurska županija, trebaju ovakav oblik skrbi, te vjerujem da će Centar u konačnici smanjiti ovisnost potrebitih osoba o zajednici. Smisao Centra nije samo osigurati smještaj osobama koje ostanu bez krova nad glavom već im pomoći da se što prije i bezbolnije, kroz radionice i programe vrate normalnom životu. Iako takvih osoba ima najviše na čakovečkom području, ovo je Centar za cijelo Međimurje te vrlo važnom smatram činjenicu da su se u sufinanciranje rada uključile sve naše jedinice lokalne samouprave. Dakle, cijelo Međimurje ovime ima riješen smještaj beskućnika i to ne više nekim ad hoc rješenjima, već sustavno, što uključuje brigu, skrb i pomoć da što prije stanu na noge – rekla je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini te dodala da je važno istaknuti da od ožujka na istom prostoru djeluje i Pučka kuhinja iz koje se obroci dostavljaju na kućni prag, što je standard više u odnosu na ranije.

– Ovim projektom i novim Centrom, Međimurje je ponovno primjer dobre prakse. Napravili smo veliki iskorak u generalnoj socijalnoj politici i odnosu prema članovima naše zajednice i društva koji su najslabija karika. A uvijek su zajednica i društvo toliko jaki koliko je jaka i čvrsta ona slaba karika. Na ovaj način pokazali smo zajedništvo općina i gradova te kvalitetno iskorištavanje europskih sredstva – dodao je međimurski župan Matija Posavec.

Prilikom svečanosti je najavljeno da je već u planu daljnji razvoj novih socijalnih usluga uz skoro proširenje Centra Prinos.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje