Lionsi najavili svoje humanitarne akcije u novoj Lions godini
Članovi Lions kluba NCLC Varaždin Millenium proteklog su vikenda, 16. kolovoza, na krovu Tehnološkog Parka u Varaždinu, s novo osnovanim...
Kad spojite sport i zabavu i tome svemu dodate malo šljokica dobijete “Špilja Vindija Trail&Dance” u Donjoj Voći.
Manifestacija je održana u subotu, 29. lipnja, a započela je trećim izdanjem atletske utrke “Špilja Vindija Trail”. Po zagorskim bregima rastrčalo se 220 trkača iz Hrvatske i okolnih zemalja, njih 190 je utrku i završilo, a trčalo se na pet i deset kilometara.
Nakon utrke uslijedile su “Wannabe neandertalske igre” u kojima se za nagrade ogledalo 15 ekipa i to u dvije discipline, guranje “Wannabe” kamena, odnosno bale sijena, te “Neandertalska štafete” odnosno trčanje s toljagom. Uz obilje smijeha i navijanja publike te uz neponovljivog voditelja programa Aleksandra Lazića u guranju kamena najbolja je bila ekipa “Voćanski lepi dečki”, dok je pobjedu u štafeti odnijela ekipa DVD-a Varaždinbreg.
Što se tiče atletske utrke, u cilj su prvi utrčali Karmelo Mrvica na utrci “Velika špilja” 10 kilometara te od žena Marina Godinić. U utrci “Mala špilja” na stazi od pet kilometara najbolji su bili Vedran Flebar te Gabrijela Benjak.
Održana je i 2. Vatrogasna utrka gdje je na stazi od pet kilometara najbolji bio Saša Horvat među muškarcima te Ivana Zeljko među ženama, dok je Alen Flis prvi ušao u cilj u kategoriji vatrogasne mladeži. U kategoriji vatrogasnog pomlatka najbolji su bili David Telebar i Natalija Šincek.
Nagrade najboljima dodijelila je načelnica Općine Donja Voća Sanja Kočet koja je i sama istrčala “Malu špilju”, a u dodjeli medalja su joj pomagali Aleksandar Lazić, Voćanski neandertalci i njihov prijatelj “vepar”.
Nakon sportskog i sportsko-zabavnog programa uslijedio je onaj šljokičasti. Pod šatorom na parkiralištu NK “Vindija” Donja Voća najveće plesne hitove 90-ih izvela je Ivana Banfić. Trkači i brojni mještani Donje Voće rasplesali su se ispod disko kugle te zajedno s dance zvijezdom pjevali u glas i kao što su organizatori, TZ Sjever Zagorja, Općina Donja Voća i Atletski klub Varaždin najavili, u Voći se ostalo do noći.
Ovom manifestacijom ujedno su završili i “Dani špilje Vindije” kojima je obilježeno 60. godina od proglašenja špilje Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode.
Župa Veliki Bukovec obilježila je proteklog vikenda 50. obljetnicu od izgradnje filijalne kapele Uzvišenja sv. Križa u Dubovici.
Uoči obljetnice kapela je obnovljena, a blagoslovljena je na nedjeljnoj svetoj misi koju je predslavio mons. Josip Mrzljak, umirovljeni varaždinski biskup.
Ni kiša i niske temperature nisu spriječile mnoštvo vjernika da se okupe u šatoru u blizini kapele. Župnik Josip Vidović zahvalio je vjernicima koji su se okupili, kao i svima koji su pripomogli da se kapela obnovi.
– Ni ova kiša nije nam pokvarila dan i lijepo je biti ovdje. I ta kiša je dar od Boga nakon suše – rekao je uvodno župnik Josip Vidović.
Okupljenima se obratio i načelnik Općine Veliki Bukovec Franjo Vrbanić.
– Inicijativa za izgradnju kapele potekla je od našeg pokojnog župnika Ivana Lončara. No, župnik to nije mogao sam, već su pomogli mještani. Na mjestu gdje je sada kapela nekad je bila šikara. Sada tu stoji obnovljena crkva i zahvaljujem svim mještanima i svim župljanima koji su donacijama ili na bilo koji način pomogli u izgradnji, a sada i obnovi ove kapele – rekao je načelnik Vrbanić.
Mons. Josip Mrzljak, umirovljeni varaždinski biskup također se prisjetio kako je nastala ova inicijativa da se kapela izgradi. Pozdravio je vjernike koji su se okupili u šatoru kod kapele.
– Danas smo se okupili u ovom šatoru, ali Crkva smo mi, Crkva je živa zajednica Božjega naroda. Sjećam se župnika Lončara, tada sam bio kapelan u Koprivnici. Razgovarali smo kako će tu graditi kapelu. Prošlo je već 50 godina od izgradnje. A crkve i kapele se grade tamo gdje je živa Crkva. Zato, kad blagoslivljamo ovu obnovljenu kapelu, zapravo želimo blagosloviti sve vas, kao i sve one koji su pomagali u izgradnji i time ugradili dio sebe, bez obzira jesu li darovali materijalno ili snagu svoga rada. Puno toga je ugrađeno u kapelu, a to je samo znak da je ovo živa Crkva – poručio je mons. Josip Mrzljak.
Berba grožđa običaj je koji je u Murskom Središću posebno aktualan bio osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća, a uz pomoć udruga s područja Murskog Središća i gospodarstvenika ponovo će se aktualizirati u nedjelju, 22. rujna, ulicama grada.
Povorka će krenuti u 16.00 sati od parkirališta u Ulici Antuna Mihanovića, pa preko Martinske ulice u najstariju ulicu, Ulicu Matije Gupca. Svi uzvanici predstavit će se na pozornici ispred gradske uprave, a nakon toga otići u Sokolski dom gdje se priprema zabava za sve uzvanike.
Pozivamo i sve vas građane da svojim prisustvom uveličate buđenje jednog starog običaja s novim elementima. U privitku šaljemo i fotografije Berbe grožđa iz 1995. koje je ustupio ondašnji načelnik Antun Šimunić, poručili su organizatori.