Povežite se s nama

Kultura

U karanteni čitao literaturu o umjetnosti i educirao se

Objavljeno:

- dana

KOLEKCIONARSTVO

Davor Vugrinec donedavno je bio poznat kao nogometaš koji se nakon 20 godina igre u velikim klubovima odlučio “smiriti” u koprivničkom Slaven Belupu. No, zahvaljujući izložbi u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu otkrivena je još jedna strast Davora Vugrinca – kolekcionarstvo.

Upravo je s njegovom kolekcijom umjetničkih djela započeo novi ciklus Umjetničkog paviljona, nazvan “Privatne kolekcije u javnoj instituciji”. Razloge te, komotno bismo mogli reći časti, da ciklus počne njegovom kolekcijom, Varaždinci mogu vidjeti u palači Sermage, gdje je izloženo 46 slika i devet skulptura iz kolekcije Davora Vugrinca.

Slučajnost

Vugrinec kaže da je sve počelo slučajno. – S prijateljem, varaždinskim kolekcionarem Ninom Horvatom, krenuo sam za Zagreb kupovati slike, pa sam stjecajem okolnosti kupio jednog Stančića. Dok su suigrači vrijeme u karanteni kratili drugim aktivnostima, on je čitao prikupljenu literaturu o umjetnosti i, kako veli, “educirao se”. – Sa Stančića sam “otišao” u hrvatsku modernu… – veli Vugrinec.

 

Od Stančića do “jedne od najboljih kolekcija moderne umjetnosti u Hrvatskoj”

Na cijeloj se izložbi provlačila teza o potrebi razbijanja mita o kolekcionarstvu kao nečemu uza što se uglavnom vežu skandali. Svi su govornici to spomenuli, pa smo pitali i Vugrinca čemu percepcija kolekcionarstva kao “sumnjivog posla”. – Slike jako ljude “bodu u oči”. Možete voziti skupe aute ili razmetati se novcem na bilo koji način, ali ne znam zašto se tako negativistički gleda na skupljanje slika. Percepcija javnosti je vjerojatno povezana s crnim tržištem, što je pak povezano s ljudima koji su vodili državu – kaže.

“Svaka čast”

Jasminka Poklečki Stošić, ravnateljica zagrebačkog Umjetničkog paviljona, kaže da je razlog pokretanja ciklusa “upravo razbijanje tog uvriježenog mišljenja u društvu o kolekcionarima, koje se formiralo na nekoliko pojedinačnih primjera”. – U konkretnom slučaju Davora Vugrinca stvar je vrlo čista. Čovjek je 20 godina igrao nogomet, zarađivao novac i investirao ga u likovna djela, kupovinu umjetnina. Jednako je mogao sakupljati Mercedese, Rolexe… Ali nije. Svaka čast. Po meni je ovo jedna od najboljih kolekcija moderne umjetnosti u Hrvatskoj – istaknula je.

Između mnogobrojnih gostiju u palači Sermage, vrzmao se i donedavni hrvatski predsjednik Ivo Josipović. – Zbog putovanja nisam stigao pogledati izložbu u Zagrebu, pa sam, eto, došao u Varaždin – otkrio je Josipović.

Izvor:
Foto:

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70 godina muzeja Dvor Trakošćan uz izložbu, druženje s muzealcima, light show…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane na službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Otvorenje će se održati u dvorcu, 24. travnja, u srijedu, s početkom u 19 sati, a izložba će sve prisutne provesti kroz bogatu tematsku priču koja istražuje složene dinamike braka.

Osim službenog otvorenja izložbe, posjetitelje očekuje bogat glazbeni program, impresivan light show te prilika za druženje s muzealcima, što će upotpuniti ovo posebno događanje.

„Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje