DOM ZDRAVLJA
Zbog čega je zatvoreno radilište Medicinsko-biokemijskog laboratorija Doma zdravlja Varaždinske županije u Kolodvorskoj ulici u Varaždinu? To pitanje je na nedavnoj sjednici Županijske skupštine postavila vijećnica ZS-a Mirjana Kolarek Karakaš, specijalistica pedijatrije.
Laboratorij je vrata zatvorio u lipnju, kao i obično uoči godišnjih odmora, a tijekom ljeta pacijenti su na vađenje krvi i druge pretrage išli na drugu lokaciju, u laboratorij u Zagrebačku ulicu. Iako se očekivalo da će, kao i prijašnjih godina, od rujna ponovno moći doći u Kolodvorsku, vrata radilišta su ostala zatvorena.
Od ravnatelja Doma zdravlja Ivana Crnkovića doznajemo da u Kolovodvorskoj ulici više neće biti organizirano vađenje krvi.
U laboratorij stiže manje pacijenata jer je vađenje krvi organizirano i u ordinacijama
– Za Medicinsko-biokemijski laboratorij je s HZZO-om sklopljen ugovor za obavljanje zdravstvenih usluga samo za lokaciju u Zagrebačkoj ulici 94. Da bi pojedinim pacijentima pretrage bile dostupnije, u Kolodvorskoj ulici smo ipak pružali usluge vađenja krvi. Međutim, Stručno vijeće Doma zdravlja donijelo je zaključak na temelju kojeg je laboratorij dužan poštovati odluke Ministarstva, HZZO-a te Hrvatske komore medicinskih biokemičara. Zbog toga se vađenje krvi više ne organizira u Kolodvorskoj 20 – navodi Crnković.
Pojašnjava da Medicinsko-biokemijski laboratorij više nije imao ni dovoljno djelatnika za vađenje krvi na dvije lokacije. Skrbe za 90.000 pacijenata, tako da su ugovor sklopili za dva tima, pa u laboratoriju radi ukupno 16 djelatnika. Njihova nova obveza je prikupljanje uzoraka krvi na terenu.
– Nakon što su liječnici primarne zdravstvene zaštite potpisali ugovore s HZZO-om, prema kojima trebaju omogućiti vađenje u svojim ordinacijama, dosta pacijenata više ne treba dolaziti u laboratorij. Na širem varaždinskom području, dakle od Cestice preko Varaždina i Jalžabeta do Šemovca i Beretinca vađenje krvi obavlja se u ukupno u 22 ordinacije, od čega je njih 11 u Varaždinu. Dom zdravlja organizira prikupljanje uzoraka i njihov transport do laboratorija. Dnevno prikupljamo oko 150 uzoraka – rekao je Crnković.
Izvor:
Foto: