Povežite se s nama

U fokusu

U Kuršancu, Paragu i Piškorovcu zajedno lani rođeno gotovo dvostruko više djece nego u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

Međimurska županija je na svojim službenim internetskim stranicama objavila statistiku rođenih i umrlih osoba 2022. godine s prebivalištem na području Međimurske županije, upisanih u državne matice u matičnim uredima Međimurske županije. Objavljeni su brojevi rođenih i umrlih po naseljima, odnosno prema prebivalištu roditelja/umrle osobe.

Kada se gleda cijela županija, prirodni prirast je, kao i u ostatku države, negativan: lani je u Međimurju rođeno ukupno 1066 djece, od čega je 530 djevojčica i 536 dječaka, a umrla je ukupno 1401 osoba, i to 725 žena te 676 muškaraca. U gradu Čakovcu s pripadajućim naseljima rođeno je ukupno 249 djece, a umrlo je 328 osoba, u gradu Prelogu s pripadajućim naseljima rođenih je 67, a umrlih 94, dok je u Murskom Središću rođeno ukupno 67 djece, a umrlo je 68 osoba.

Situacija s negativnim prirodnim prirastom je slična i u većini općina, osim u Maloj Subotici, gdje je rođeno ukupno 68 djece, a umrlih je 48, zatim u općini Orehovica, gdje je rođeno 46 djece, a umrlo je 37 ljudi, općini Pribislavec u kojoj je rođeno 48 djece, a umrle su 34 osobe, te u općini Vratišinec koja je imala 22 rođena i 18 umrlih.

Naselja

No, posebno je zanimljivo kada se analiziraju podaci za svako naselje i grad zasebno. Vidljivo je da je negativan prirodni prirast prisutan u većini gradova i naselja, pa je tako primjerice u samom Čakovcu rođeno 98 djece, a umrlih je 196. S druge strane, pozitivan prirodni prirast vidljiv je u Kuršancu, i to s prilično velikom stopom, gdje je rođeno 73 djece, a umrlo je 12 osoba. U Novom Selu Rok rođeno je 15, a umrlo 14. ljudi.

Što se tiče Murskog Središća, u samom gradu rođeno je 42 djece, a umrlo je 38 osoba. Prirodni prirast pozitivan je još u naselju Peklenica, gdje je rođeno 12, a umrlo 6 osoba, dok je u ostalim pripadajućim naseljima mortalitet veći od nataliteta.

U gradu Prelogu rođeno je 46, a umrlo 48 osoba te je prirodni prirast negativan i u ostalim pripadajućim naseljima.

Od naselja koja pripadaju općinama, velika je razlika u broju rođenih i umrlih u Piškorovcu koji pripada Općini Mala Subotica. Ondje je lani bilo čak 47 rođenih, a umrle su dvije osobe. Još je više rođene djece bilo u Paragu koji pripada Općini Nedelišće – čak 61 dijete je rođeno, dok su preminula dvojica. U naselju Orehovica koje pripada istoimenoj općini rođeno je 36 djece, a umrlo je 25 osoba. Slika je pozitivna i u Podbrestu, gdje je rođeno 7, a umrlo 6 osoba. Razlika u natalitetu i mortalitetu nešto je veća i u Pribislavcu koji je imao 48 rođenih i 34 umrle osobe. Dodajmo još da je u naselju Vratišinec rođeno 19, a umrlo 12 osoba.

Zaključno, zamjetno je da je pozitivan prirodni prirast s velikom stopom prisutan u onim naseljima u kojima živi veliki broj pripadnika romske nacionalne manjine.

U svim ostalim naseljima mortalitet je veći od nataliteta, ili se radi o malim naseljima gdje je prirodni prirast na nuli ili je tijekom cijele godine rođeno i umrlo tek nekoliko osoba te je eventualni pozitivan prirodni prirast nezamjetan.

Lani u Međimurju rođeno najmanje djece u posljednjih 12 godina

Ako pogledamo broj rođenih i umrlih osoba na području Međimurske županije unazad 12 godina, vidjet ćemo da je u 2022. godini rođeno najmanje djece – 1066. Godine 2017. rođeno je 1088 djece, a 2019. 1091 dijete, dok je ostalih godina rođeno više od 1100 djece.

S druge strane, u posljednje tri godine u Međimurju je preminulo osjetno više ljudi nego u godinama prije, što se može pripisati posljedicama pandemije koronavirusa koja je u cijelom svijetu prouzročila veliku smrtnost. U 2022. godini preminula je 1401 osoba, 2021. godine 1411 osoba, a 2020. bilo je 1350 umrlih. Od 2019. do 2010. godišnje je umrlo manje od 1200 osoba, osim 2015., kada su preminule 1203 osobe.

Sklopljeno 398 brakova i ni jedno životno partnerstvo

Prema dostupnim podacima, u Međimurskoj županiji lani je sklopljeno 398 brakova i ni jedno životno partnerstvo. Za usporedbu, 2021. godine sklopljena su 383 braka i jedno životno partnerstvo, a 2020. 358 brakova i također jedno životno partnerstvo.

Od 2019. do 2010. godišnje je sklopljeno više od 400, a nekih godina i više od 500 brakova te je 2018. godine sklopljeno jedno životno partnerstvo.

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje