Uskoro uređenje glavnog gradskog trga u Novom Marofu
Novi Marof iz dana u dan postaje sve ugodnijim i ljepšim mjestom za život, a tome će svakako pridonijeti i...
Senzorni park u Ludbregu
Ludbreška Osnovna škola je dobila, kako je nazvan – višeosjetilni park.
Riječ je, kažu iz Grada, o prostoru osmišljenom za boravak vani radi potrebe za povezivanjem djece i prirode.
Učenici i učitelji izradili su različite dijelove iz prirodnog i recikliranog materijala koji su upotpunili doživljaje u Senzornom parku.
– Realizacijom projekta Senzorni park u Osnovnoj školi Ludbreg djeci je pruženo sigurno i inovativno prirodno okruženje. U realizaciji su sudjelovala i sama djeca čime su dodatno potaknuti boraviti u prirodi. Senzorni park potaknuti će sav njihov potencijal na istraživanje, ali i ono što je za djecu najvažnije – igru. – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
U prostoru parka je, navodi se u priopćenju iz Grada Ludbrega djeci dozvoljeno dodirivanje biljaka, kamenčića i ostalih materijala, hodanje i preskakivanje, mirisanje cvijeća, skupljanje lišća, pjevanje, zviždanje i lijepo druženje.
Senzorna stimulacija potiče i bolje raspoloženje.
Izvor:
Foto:
Dolazi promjena vremena koju se najavili meteorolozi te i na sjever Hrvatske donosi kišu.
Sedmodnevna prognoza vremena DHMZ-a za subotu, 23. rujna, najavljuje da će umjerena količina kiše pasti na varaždinskom području i to uglavnom popodne.
Treba napomenuti da je za sjever Hrvatske DHMZ za subotu izdao narančasto upozorenje, koje znači da vrijeme može biti opasno.
– Mjestimice obilna kiša. Količina oborine veće od 60 mm. Moguće je i grmljavinsko nevrijeme. Vjerojatnost grmljavine veća je od 60 % – stoji u upozorenju DHMZ-a.
Oblačno će biti i u nedjelju tijekom jutra, a popodne bi trebalo pasti malo kiše.
Malo kiše se očekuje i u ponedjeljak, 25. rujna, tijekom jutra.
Najviša temperatura tijekom vikenad bit će 18 °C, i to u subotu.
Od utorka ponovno stiže sunce i nešto više temperature.
U organizaciji Varaždinske županije i Sveučilišta Sjever u Skupštinskoj dvorani Županijske palače u Varaždinu obilježen je Međunarodni dan rijeke Drave.
Obilježavanju dana rijeke Drave duge 749 kilometara koja svojim tokom povezuje prostor pet država srednje Europe te alpsko i panonsko područje prisustvovao je i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak kao i veliki broj zainteresiranih građana.
Područje njezinog toka višestruko je zaštićeno, a za Varaždinsku županiju je posebno značajna jer upravo u njoj, kod naselja Dubrava Križovljanska ulazi u Hrvatsku. Župan Stričak je pohvalio organizaciju obilježavanja.
-Ovim prigodnim predavanjem i izložbom obilježavamo Međunarodni dan rijeke Drave. Koliko je Drava bitna govori njena zaštita, a ona je mogu reći višestruko zaštićena. Kao rezervat parka Mura – Drava, potom kao Natura 200 te kao rezervat biosfere Mura Drava Dunav. To je jedini takav rezervat biosfere u svijetu koji se proteže kroz pet država, a najveći je u Europi. Rijeka Drava nije samo bitna u hrvatskim razmjerima nego i u europskim. Pored nje obitava 200 vrsta ptica, a najpoznatija je po ribljem fondu. Kada uzmemo u obzir sve parametre dolazimo do zaključka da je važno voditi brigu o zaštiti Drave jer je lijepo prošetati pokraj nje, odnosno lijepo je općenito boraviti u prirodi. Stoga pohvaljujem i našu Javnu ustanovu na organizaciji ovog predavanja i izlože koja je okupila i akademsku zajednicu, slikare, članove mnogih udruga, te građane – zaključio je župan Stričak.
Izv. prof. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović sa Sveučilišta Sjever, ujedno i koordinatorica događaja je izrazila zadovoljstvo što se već šesti puta zaredom organizira ovakvo obilježavanje.
– Prošle godine je bilo jako puno prezentacija i radova sa Sveučilišta Sjever, a ove godine smo odlučili da svoju aktivnost i rad promoviraju ustanove Varaždinske županije koje su vezane uz rijeku Dravu. Biti će zanimljivo čuti kakva je kvaliteta vode rijeke Drave, na koji se način Varaždin brani od mogućih poplava, a kolega Šantek će održati prezentaciju sa održanog spusta VukoVaraždin. Ja sam pripremila prezentaciju o rijeci Plitvici koja je desni pritok rijeke Drave, a zgodna je zbog toga jer je je cijela županijska rijeka, naime ima izvor i ušće u Varaždinskoj županiji – rekla je Gotal Dmitrović.
Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije je istaknula kako je u posljednje tri godine u izradi Plan upravljanja parkom Mura-Drava.
-Taj plan upravljanja zajedno izrađuje pet županija kroz koje se proteže taj Park i nalazi se trenutno u proceduri javne rasprave. Radi se o strateškom dokumentu. To je samo nastavak aktivnosti koje provodi naša Javna ustanova, od zaštite prirode, rijeka, izrada promotivnih materijala i oglasnih ploča, a posebno bi istaknula izvrsnu suradnju s lokalnim vlastima i civilnim udrugama. Drava je višestruko zaštićena što govori o tome da se radi o vrijednom području – rekla je Kopjar.
Istaknimo kako se voditeljica Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju, Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, Ivana Boltižar, tijekom svog predavanja osvrnula na kvalitetu vode rijeke Drave te rad Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju, Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije. Kustos Gradskog muzeja Varaždin, dr. sc. Mišel Jelić, prezentirao je publikaciju Ribe rijeke Drave koju je kao koautor priredio, a knjiga je publicirana u sklopu projekta Development and Protection of the Transboundary Biospere Reserve Mura-Drava-Danube. Voditelj Službe za podršku pripremi i provedbi EU projekata Hrvatskih voda, Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu, mr. sc. Leonard Sekovanić prezentirao je zaštitu od poplava, s naglaskom na rijeku Dravu i zaštitu u Varaždinskoj županiji. Organizator i jedan od inicijatora Spusta Vuko Varaždin, Nenad Šantek, pripadnik zasebne policijske postrojbe Policijske uprave varaždinske u obrani Vukovara te zatočenik srpskog logora, koji već 17. godinu za redom organizira ovaj spust, od Donje Drave, Dravom do Aljmaša, ispričao je prisutnima anegdote o ovogodišnjem spustu.
Nakon predavanja organizirana je izložba slika, a kratki osvrt na izložbu Moja Drava predstavio je autor, varaždinski umjetnik koji stvara i djeluje u Gornjoj Voći, Robert Garafolić.