Povežite se s nama

Međimurje

U Međimurju 183 novopozitivne osobe na koronavirus, preminule su dvije osobe

Objavljeno:

- dana

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u protekla 24 sata u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda obrađena su 374 uzorkaod čega je evidentirano 170 pozitivnih slučajeva na virus COVID-19 u Međimurskoj županiji, priopćio je 27. studenoga županijski Stožer civilne zaštite.

Na temelju kliničke slike (bez testiranja), COVID-19 je dijagnosticiran kod 10 osoba, dok je iz drugih županija prijavljeno da je PCR testom dokazan virus kod 3 osobe s prebivalištem na području Međimurske županije.

Tako da su u protekla 24 sata registrirane183 novopozitivne osobe (zbroj PCR pozitivnih pacijenata iz mikrobiološkog laboratorija ZZJZ MŽ, sa prebivalištem/boravištem u MŽ + klinički COVID i COVID oboljeli iz drugih županija). 

U protekla 24 sata oporavilo se 159 osoba. Broj aktivnih slučajeva u Međimurskoj županiji na današnji dan je 1418. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 22.209 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan županije.

Prema dnevnim informacijama Županijske bolnice Čakovec, hospitalizirano je 97 pacijenata pozitivnih na virus COVID-19, od toga je njih 15 hospitalizirano unutar 24 sata, dok je otpušteno 7 pacijenata.

Na respiratoru se nalazi 11 covid pozitivnih pacijenata. U protekla 24 sata evidentirane su dvije preminule COVID-19 pozitivne osobe, muška osoba stara 66 godina i ženska osoba stara 79 godina, oboje s dodatnim kroničnim bolestima.

Pročelnica UO za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić-Grlač uputila je apel građanima da u slučaju pojave simptoma kontaktiraju liječnika opće prakse ili Pozivni centar Doma zdravlja na broj 040 372-372.

– Virus je za sada ušao u 13 domova za starije i nemoćne u Međimurju, a trenutno je pozitivno 92 korisnika od oko 1500. Apeliramo i na vlasnike i korisnike obiteljskih domova da kada primijete simptome i povišenu temperaturu, odmah kontaktiraju liječnika i epidemiološku službu – rekla je Tošić-Grlač.

Pojasnila je da svaki dom ima svog epidemiologa koji 24 sata nadzire stanje, a za slučajeve u kojima dom za starije nema adekvatno osposobljeno medicinsko osoblje, osnovan je covid mobilni tim koji izlazi na teren, obavlja pregled bolesnika i može izvaditi bris.

Za kontaktiranje covid mobilnog tima potrebno je nazvati broj 040 372-372.

Na epidemiološku situaciju u Međimurskoj županiji osvrnuo se i župan Međimurske županije Matija Posavec koji je naglasio da je prioritet očuvanje zdravlja građana i zdravstvenog sustava.

– Prošlo je točno 9 mjeseci kako pratimo situaciju vezanu uz COVID-19, donosimo odluke i mjere, nastojimo imati održiv zdravstveni sustav. Situacija nije nepovoljna samo kod nas, već i u našem okruženju jer su najpogođenije regije u Europi u krugu od 50 kilometara, a to su uz nas, Varaždinska, Krapinsko-zagorska i Koprivničko-križevačka županija te u susjednim zemljama Koruška i Prekmurje – istaknuo je Posavec i dodao da je jedna od mjera kojom se nastoji pomoći održivosti zdravstvenog sustava i velik broj testiranja koja se obavljaju u Međimurskoj županiji.

Obavlja se čak tri puta više testiranja u odnosu na Hrvatsku, govori Posavec, zahvaljujući mikrobiološkoj dijagnostici koja je nabavljena u kolovozu kako bi se što većem broju građana omogućilo testiranje te kako bi rezultati testiranja bili gotovi istog dana s ciljem da se pozitivne osobe odmah izoliraju, jer što ranija informacija o pozitivnim slučajevima dovodi do pravovremene reakcije u zdravstvenom sustavu.

– Nismo slučajno već na proljeće nabavili respiratore, uređaje za mikrobiološku dijagnostiku, nabavili opremu, osposobili tercijarni respiratorni centar. Ne želimo postavljati šatore i aktivirati dvorane, već smo osposobili čvrst i siguran sustav u kojem će naši pacijenti biti kvalitetno zbrinuti – zaključio je župan Posavec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje