Povežite se s nama

Međimurje

U Međimurju invalidi imaju sigurnost kao nigdje drugdje

Objavljeno:

- dana

Podrška

I ove su godine predstavnici udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije povodom obilježavanja svoga dana upriličili svečani prijem kod župana Matije Posavca.

Susret je već postao tradicionalan, a redovito mu se odazovu predstavnici svih udruga povezanih krovnim međimurskim Savezom osoba s invaliditetom na čelu s predsjednicom Marijom Ciglar. Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se od 1992. godine na dan 3. prosinca. Međimurski savez osnovan je još 1987. godine i svake godine obilježavaju svoj dan. Na zajedničkom sastanku svi su istaknuli kako je Međimurje na ovom području rada primjer dobre prakse.

“Pomaci na razini države zapravo su rezultat dobrog rada lokalne zajednice”

– U Međimurju osobe s invaliditetom uvijek imaju sigurnost koju rijetko gdje pronalaze. Kod nas se svaki dan mijenja položaj osoba s invaliditetom. Ima pomaka i na nacionalnom nivou i to je upravo rezultat dobrog rada lokalne zajednice. Inicijativa Međimurske županije bila je ta koja je potakla neke naše projekte i aktivnosti, više nego mi sami – naglasila je Marija Ciglar koja je u ime saveza iznijela pred županom njihove probleme, ali i predstavila rezultate koje je pomogao ostvariti zajedno s njima. Trenutno u savezu rade na izradi strategije. Već su donijeli smjernice koje bi trebale podići njihov rad na višu razinu te uz koje će i na nacionalnom nivou moći kvalitetnije zagovarati sve što rade.

– Mi, Međimurci udruženi u udruge i izvan njih uvijek smo korak ispred jer naša zajednica uvijek prati potrebe svojih građana – smatra Ciglar.

Najslabija karika

– Svako društvo toliko je čvrsto i zadovoljno koliko je jaka najslabija karika njenog društva, a to su osobe s invaliditetom, posebnim potrebama, osobe koje su u percepciji socijalno isključene. Mi radimo sve što je u našoj moći da ne bude tako, provodimo čitav niz aktivnosti u suradnji s udrugama i našim savezom – rekao je tom prilikom Posavec. Dodao je kakko se u Hrvatskoj jedino u Međimurju financiraju osobni asistenti za djecu u vrtićima. Nakon isteka europskih projekata i dalje se sufinancira dnevni boravak za djecu s posebnim potrebama, primjerice, u dječjim vrtićima „Fijolica“ u Prelogu i „Zvir“ u Čakovcu. 
Na kraju sastanka dogovoreno je zajedničko financiranje tajnika saveza koji će biti na usluzi svim udrugama.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje