Povežite se s nama

U fokusu

U Međimurju u dvije godine uništeno trsova površine 11 hektara, a Varaždinskoj županiji samo dva

Objavljeno:

- dana

Zlatna žutica vinove loze karantenska je bolest koju uzrokuje fitoplazma Candidatus Phytoplazma vitis.

Riječ je o jednoj od najopasnijih bolesti vinove loze u Europi, čiji je prvi nalaz u Hrvatskoj potvrđen 2009. godine u Vivodini u Karlovačkoj županiji. Iako su već tada poduzete različite mjere da bi se zaustavilo ili barem usporilo njezino širenje, zaraženost zlatnom žuticom je danas potvrđena u gotovo svim županijama.

Širenje zaraze

Pošteđena ove vrlo opasne bolesti vinove loze nije ostala ni Međimurska županija. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u Međimurskoj županiji bolest je registrirana u 12 katastarskih općina: Gradiščak, Lopatinec, Sveti Martin na Muri, Martinuševec, Robadje, Selnica, Štrigova, Sveti Urban, Vukanovec, Zasadbreg, Zebanec i Železna Gora. Puno gora situacija je u dvije susjedne županije. U Varaždinskoj županiji zaraženo je čak 39 katastarskih općina, a u Koprivničko-križevačkoj županiji svega dvije manje.

2009. godine registriran je prvi nalaz zlatne žutice u Hrvatskoj, jedne od najopasnijih bolesti vinove loze u Europi, u Vivodini u Karlovačkoj županiji, nakon čega se bolest nastavila širiti

– Pod pojmom zaraženog vinograda podrazumijeva se onaj vinograd u kojem je prikupljen uzorak vinove loze koji simptomima upućuje na sumnju u zarazu štetnim organizmom, a u kojem je laboratorijskom analizom potvrđena zaraza fitoplazmom.

Prikupljanje uzoraka vinove loze za laboratorijske analize u nekom vinogorju ne provodi se u svakom pojedinom vinogradu. Ukoliko se u nekom uzorku potvrdi zaraza zlatnom žuticom, područje u kojem je uzet uzorak proglašava se demarkiranim područjem, sukladno Naredbi o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze – odgovorili su nam na naš upit iz Ministarstva poljoprivrede.

42 rješenja krčenja cijelih vinograda ili vađenja i uništavanja pojedinačnih trsova u Međimurskoj županiji izdala je fitosanitarna inspekcija tijekom 2017. i 2018. godine

Zaraženo područje je širine najmanje jedan kilometar od mjesta na kojem je utvrđena prisutnost štetnog organizma. Sigurnosno područje je širine najmanje pet kilometra od granice zaraženog područja.

U vinogradima u kojima se pojavi, bolest se brzo širi, a prenositelj je američki cvrčak te, ukoliko se na vrijeme ne poduzmu odgovarajuće mjere, ubrzo poprima razmjere epidemije, uzrokujući velike gospodarske štete koje se očituju u gubitku uroda i propadanju zaraženih trsova.

– Sukladno navedenom, za provođenje propisanih fitosanitarnih mjera u svrhu sprečavanja širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze, popis katastarskih općina koje se nalaze u demarkiranom području relevantniji je podatak od ukupne površine zaraženih vinograda. Kada bismo navodili isključivo podatke o površini zaraženih vinograda, oni bi bili neusporedivo manji od površine područja zahvaćenih zlatnom žuticom – dodaju u Ministarstvu.

39 katastarskih općina zaraženo je u Varaždinskoj županiji, a zaraženo područje je širine najmanje jedan kilometar od mjesta na kojem je utvrđena prisutnost štetnog organizma

Jedna od mjera sprečavanja širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze je uklanjanje zaraženih trsova. Tako je u Međimurskoj županiji u 2017. godini fitosanitarna inspekcija naredila krčenje cijelih vinograda ili vađenje i uništavanje pojedinačnih trsova na površini od 2,3 hektara vinograda, dok je 2018. godine obuhvaćeno 8,44 hektara vinograda i 3529 trsova. U Varaždinskoj županiji je 2017. godine zbog zaraze iskrčen 0,91 hektar vinograda, a prošle godine dodatan 1,31 hektar.

Bez kazni

Da su vinogradari ozbiljno shvatili problem vezan uz širenje zaraze zlatnom žuticom, potvrđuje podatak da su svi nalozi fitosanitarne inspekcije povezani s krčenjem i uništavanjem zaraženih vinograda i pojedinačnih trsova uspješno provedeni.

– Fitosanitarna inspekcija je tijekom 2017. i 2018. za Međimursku županiju izdala 42 rješenja, kojima je naredila krčenje cijelih vinograda ili vađenje i uništavanje pojedinačnih trsova. Sve naređene mjere u 2017. godini posjednici vinograda su i proveli pa nije bilo potrebno propisivati kazne, dok za 2018. još nisu istekli rokovi provođenja mjera pa ne možemo govoriti o potrebi izricanja kazni – potvrdili su nam iz Ministarstva poljoprivrede.

Demarkirana područja relevantniji su podatak od ukupne površine zaraženih vinograda

Simptomi zlatne žutice vinove loze postaju vidljivi od kraja lipnja i uočavaju se do kraja vegetacije. Kod bijelih sorti grožđa rubovi lišća uvijaju se prema naličju tako da list poprima kopljasti izgled, nepravilno je žut i krt pa se kod stiskanja rukom drobi. Kod crvenih sorti grožđa lišće crveni, ostali simptomi su jednaki kao kod bijelih sorti. Mladice na zaraženom trsu početkom jeseni ne odrvenjavaju, već ostaju zelene.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje