Povežite se s nama

Međimurje

U Međimurju zabilježeno 39 novih slučajeva zaraze koronavirusom, u prvoj fazi cijepljeno 1668 osoba

Objavljeno:

- dana

Nastavljaju se dobri epidemiološki trendovi u Međimurskoj županiji, gdje se broj aktivnih slučajeva bolesti COVID-19 kontinuirano smanjuje te je trenutno 299 aktivnih slučajeva, izvijestio je 20. siječnja županijski Stožer civilne zaštite.

Od 189 obrađenih uzoraka u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u protekla 24 sata pozitivno je 36 osoba, odnosno 19,05 posto testiranih PCR metodom, a oporavile su se 33 osobe.

Do danas su u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeta 36.244 uzorka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije, što znači da je testirano više od 40 posto stanovništva Međimurja.

Testiranjima antigenskim brzim testovima koji se obavljaju u drugim zdravstvenim ustanovama i privatnim laboratorijima, primljena je informacija o 3 pozitivna slučajeva.

Prema dnevnim informacijama Županijske bolnice Čakovec, ukupno su hospitalizirana 64 pacijenta pozitivna na virus COVID-19, od toga je njih 3 hospitalizirano unutar 24 sata, dok je otpušteno 12 pacijenata.

Na invazivnoj respiraciji nalazi se 1 COVID pozitivan pacijent. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno bilježimo 11.010 osoba pozitivnih na COVID-19, a ukupno se oporavilo 10.498 osoba.

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da je incidencija i dalje u padu. Sedmodnevna incidencija iznosi 219, a četrnaestodnevna 504, što znači da je incidencija gotovo 6 puta manja u odnosu na brojke s početkom prosinca.

Zahvaljujući dobroj suradnji i koordinaciji zdravstvenih ustanova smanjuje se pritisak na zdravstveni sustav, slijedom čega je prestala potreba za tercijarnim respiratornim centrom, no zadržat će se bolnički centar za palijativnu skrb – rekao je župan Posavec.

Načelnik Stožera civilne zaštite Josip Grivec naglasio je kako se i dalje nabavlja zaštitna oprema za sve ustanove te se prelazi u drugu fazu borbe protiv pandemije, a to je što kvalitetnija i dostupnija uspostava cijepljenja na području Međimurja te je u planu reaktivacija zdravstvenog sustava.

Međimurska županija u samom vrhu po iskorištenosti cjepiva

U Međimursku županiju u prvoj fazi cijepljenja stigle su 1674 doze cjepiva, a cijepljeno je 1668 osoba. Iskorišteno je 98,6 posto zaprimljenog cjepiva, čime je Međimurska županija u samom vrhu po iskorištenosti.

S ciljem da građanima pruže što više informacija o cjepivu, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. med. Marina Payerl-Pal i voditeljica Epidemiologije ZZJZ MŽ dr. med. Višnja Smilović pojasnile su organizaciju i načine provedbe programa cijepljenja protiv virusa COVID-19 za sve građane koji se odluče cijepiti.

Lijek za ovu bolest ne postoji, ali postoji cjepivo koje štiti od infekcije i donosi nam prednosti pred virusom COVID-19, posebice u vrijeme kada se pojavljuju mutirani sojevi virusa s mogućnošću lakšeg širenja – rekla je dr. med. Marina Payerl-Pal.

Cijepljenje je dragovoljno i slobodna je odluka svakog građanina. Činjenica je da je cijepljenje jedini uspješni način da se u skoroj budućnosti umanji utjecaj virusa COVID-19 na naše živote ili da se njegova pojava u budućnosti može držati pod kontrolom zdravstvenog sustava, kao i neke druge virusne infekcije (gripa).

Osobe koje se cijepe protiv COVID-a-19 stječu imunitet od zaraze u doglednoj budućnosti. Osoba cijepljenjem smanjuje mogućnost da postane izvor ili prijenosnik zaraze za druge osobe s kojima dolazi u kontakt.

Zainteresirani građani mogu se javiti u Pozivni centar kako bi ih se pribilježilo za cijepljenje

Cijepljenje protiv bolesti COVID-19 u Međimurskoj županiji provodi se od 27. prosinca 2020. godine. Prema planu, cijepljenje provode liječnici spec. epidemiolozi te liječnici obiteljske, školske medicine i medicine rada, a odvija u tri faze prema prioritetima.

U prvoj fazi se cijepe zdravstveni radnici, korisnici domova za starije osobe i zaposlenici u domovima. U drugoj fazi, čiji se početak planira sredinom veljače, cijepit će se kronični bolesnici i osobe starije od 65 godina, dok će se građani moći cijepiti u trećoj fazi.

Ravnatelj Doma zdravlja Čakovec dr. med. Branko Vrčić pozvao je građane koji se žele cijepiti, posebice osobe starije od 65 godina i kronične bolesnike, da se jave pozivnom centru Doma zdravlja Čakovec za cijepljenje na broj 040/372-350 od 7:30 do 15:30 sati.

Nakon što se prikupi informacija o broju zainteresiranih građana koji se žele cijepiti, organizirat će se cijepljenje na punktovima. U pripremi su punktovi za cijepljenje na sljedećim lokacijama: dvorana Graditeljske škole Čakovec, dvorana MESAP-a, sportska dvorana Osnovne škole Mursko Središće, Dom kulture Prelog.

Osim navedenih lokacija, cijepljenje će se po potrebi obavljati u ambulantama Doma zdravlja diljem Međimurja, a iznimno za osobe koje neće biti u mogućnosti doći na mjesto cijepljenja, mobilni timovi će izlaziti na teren. Građani će o točnom datumu, vremenu i lokaciji biti obaviješteni telefonskim putem.

Cijepljenje je najvažniji uspješni način da se u skoroj budućnosti smanji utjecaj COVID-a na naše živote i jedina mjera koja može osujetiti virus u njegovoj daljnjoj progresiji. Uspješnost savladavanja virusa ovisi o svima nama, stoga, „Misli na druge, cijepi se! – poručio je županijski Stožer civilne zaštite.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje