Povežite se s nama

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba posvećena Stjepanu Leineru

Objavljeno:

- dana

U sklopu 65. obljetnice Muzeja Međimurja Čakovec postavljena je studijska izložba posvećena Stjepanu Leineru, prvom administratoru, muzejskom fotografu i preparatoru koji je u čakovečkom Muzeju proveo cijeli radni vijek.

Dokumenti, suveniri…

Stjepan Leiner prvi je arhivski manipulator za Međimurje, utemeljio je prvi fotolaboratorij i autor je prvih muzejskih suvenira. Izložba i publikacija sažeti su prikaz svih segmenata muzejske djelatnosti Leinera iz sačuvane muzejske dokumentacije i fototeke, probranih predmeta iz fundusa nekoliko muzejskih zbirki MMČ-a prikupljenih tijekom njegova rada te prvih muzejskih suvenira koje je samostalno kreirao, a sačuvani su u privatnom vlasništvu.

Javnost po prvi puta ima priliku vidjeti dokumentaciju za koju je Stjepan Leiner bio odgovoran. Izložba također daje uvid u njegovu stvaralačku osobnost izvan profesionalnoga muzejskog okvira te ga upoznajemo i kao likovno i pjesnički nadarenu osobu, zahvaljujući njegovoj kćeri, Lidiji Bajsić, koja je za izložbu posudila očeve likovne radove i stihove u rukopisima.

Autorica izložbe i publikacije je muzejska savjetnica Erika Nađ-Jerković, koja je na suradnju pozvala nekoliko stručnjaka

Pozdravne riječi brojnoj je publici uputila ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan koja je istaknula da su život i djelo marljivog muzejskog djelatnika visokih ambicija željeli predstaviti široj javnosti koja je, nažalost, nedovoljno upućena u njegov rad. Privremena pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Blaženka Novak u svom je govoru naglasila da je 65. obljetnica rada ove ustanove značajna za cijelu županiju.

– Želim čestitati svim sadašnjim zaposlenicima Muzeja Međimurja te im izraziti zahvalnost na trudu koji ulažu u svoj posao. Muzej je trenutno jedno veliko gradilište, a projektom obnove Starog grada Zrinskih značaj ove ustanove poprimit će još veće razmjere – poručila je pročelnica Novak.

Zaslužni muzealci

Autorica izložbe i publikacije je muzejska savjetnica Erika Nađ-Jerković, koja je na suradnju pozvala nekoliko stručnjaka.

– Stjepan Leiner i Aleksandar Schulteis su prvi muzealci i utemeljitelji ove ustanove. Kada je 1954. godine osnovan Gradski muzej Čakovec, postojao je samo na papiru i postojala je želja da se smjesti u Stari grad. Međutim, tamo su boravili stanari.

Leiner je bio autor prvih muzejskih suvenira i prvi arhivski manipulator

Prvi ured i čuvaonica Muzeja bili su u stanu ravnatelja Schulteisa, no u roku od godinu dana stanari su iselili te su prostori preuređeni za potrebe ustanove. Spomenuti dvojac neumorno je obilazio teren prikupljajući muzejsku građu koju su potom preparirali i konzervirali – rekla je.

Važnost Stjepana Leinera prepoznao je i Muzejski dokumentacijski centar u Zagrebu, pa će tako prvi ravnatelj i prvi zaposlenik čakovečkog muzeja, Aleksandar Schulteis i Stjepan Leiner, biti uvršteni u Arhiv zaslužnih muzealaca tijekom ove godine, što je prilikom otvorenja objavila kustosica Muzejskoga dokumentacijskog centra Iva Validžija. Prigodni kulturni program izvele su članice ŽVS Pučpuljike.

Izložba je postavljena u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec, a može se razgledati do 5. svibnja.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje