Povežite se s nama

Međimurje

U Muzeju Međimurja izložbama će se predstaviti Stephan Lupino i Dvor Veliki Tabor

Objavljeno:

- dana

Muzej Međimurja Čakovec u narednim će danima ugostiti dvije izložbe. Obje izložbe dio su programa ovogodišnjih Dana Međimurske županije.

Prva, čije je otvorenje na rasporedu u srijedu, 20. travnja, je izložba slika, skulptura i fotografija Stephana Lupina naziva „Lupinizam“.

Lupino će presjek svojega opusa čakovečkoj publici predstaviti u svim raspoloživim izložbenim prostorima MMČ-a: u atriju, Izložbenom salonu i Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja.

Otvorenje će se održati u 19 sati, a radovi će za razgled biti dostupni do 27. kolovoza 2022. godine. Glazbeni gost na otvorenju bit će Zack Dust. Dio fotografija bit će prodajnoga karaktera, a zarada ide u humanitarne svrhe.

Brend

Stephan Lupino poznat je ne samo kao ime već i kao gotov brend hrvatske umjetničke aktualne scene, popraćen epitetom kontroverznog i osebujnog stvaratelja. Njegov kreativni put započeo je u New Yorku osamdesetih godina 20. stoljeća.

Objavljuje fotografije njujorškoga života u avangardnom časopisu „Details Magazine“, no radi i za ostale časopise zvučnih imena poput „Vogue“, „Photo“, „Zoom“, „King“, „Max“, „Playboy“, „Lˊ Europeo“ i druge.

Lupino je, za razliku od ostalih naših umjetnika, išao obrnutim putem prema slavi – prvo je postao poznat na svjetskoj razini, a zatim je nastavio izgrađivati karijeru kod kuće, u Hrvatskoj. Početkom devedesetih potaknut ratnim zbivanjima vraća se u domovinu, pokreće i uređuje časopis „Kult“ te intenzivira svoju izložbenu djelatnost.

Svako desetljeće donosi novi preokret u Lupinovom umjetničkom izrazu, tehnici i prikazanim temama.

Ulaskom u novi milenij, početkom 2000.-ih, svoj fotografski interes u potpunosti neočekivano zaokreće u sasvim drugom smjeru – u humanitarni rad i fotografiranje djece oboljele od neizlječivih bolesti u serijama poznatim pod imenima „Moji anđeli“ i „Čarobna djeca“.

Zakoračivši u 2010., ponovno iznenađuje skretanjem u posve neočekivanom pravcu, ovaj put kao kipar i slikar, koristeći materijale željezo i drvo.

Kako ga likovni kritičari nisu uspjeli smjestiti ni u jedan dosad ostvaren i prepoznatljiv stil, bez ikakvih vidljivih umjetničkih referenci, osim osobnih unutarnjih iskonskih poriva, tako je za njegovu umjetnost iskovan novi naziv -„lupinizam“.

U najnovijim radovima dotaknuo se i svjetskih problema s kojima se čovječanstvo trenutno bori, a to su pošast pandemije COVID-a 19 i rat u Ukrajini. U zlokobnim odrazima bezličnih ljudskih glava zamrznutih u izrazu patnje i straha sasvim jasno očitava se teror kroz koji čovječanstvo trenutno prolazi.

Bavi se i izradom namještaja, no njegove stolice nisu za sjedenje, već su personifikacije svjetskih vođa poput Napoleona Bonapartea, a svoju ironičnu stolicu-portret dobio je nedavno i Putin, trenutno najomraženiji svjetski vođa.

Dvor Veliki Tabor

Druga izložba koju će ovih dana ugostiti Muzej Međimurja je izložba „Juraj Rattkay Velikotaborski (1613.-1666.)“ Dvora Veliki Tabor. Otvorenje će se održati u ponedjeljak, 25. travnja, u 18 sati u prostoru stalnog postava na drugom katu palače.

Dvor Veliki Tabor bio je tijekom tri stoljeća, od 1502. do 1793., glavno sjedište obitelji Rattkay, čiji su se pripadnici isticali u vojnom, političkom, crkvenom i kulturnom životu tadašnje Hrvatske.

Autorica Nadica Jagarčec izložbom će publici predstaviti jednog od najistaknutijih članova obitelji Rattkay – Jurja II. Rattkaya, autora prve tiskane hrvatske povijesti „Memoria regum et banorum regnorum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae“, odnosno „Spomen na kraljeve i banove kraljevstva Dalmacije, Hrvatske i Slavonije“, koja je tiskana prije 370 godina, 1652. u Beču. Ovo djelo Rattkay je posvetio kralju Ferdinandu IV, Nikoli Zrinskom (1620. – 1664.) i bratu mu Petru (1621. -1671.).

Juraj Rattkay borio se zajedno s Petrom Zrinskim protiv Šveđana u Tridesetogodišnjem ratu. Rattkayeva „Memoria“, rasprava o hrvatskoj povijesti, podijeljena je u šest knjiga, od potopa do 1651. godine.

Prema navodima dr. Mije Korade, sve u Rattkayevu djelu bilo je povezano s braćom Zrinski i njihovim „urotničkim“ idejama, a „Memoria“ je trebala poduprijeti stalešku i političku kampanju Zrinskoga.

Osim originalnog izdanja „Memorie“, na izložbi će posjetitelji moći vidjeti i ratnu opremu poput dva viteška oklopa iz 16. i 17. stoljeća te nekoliko pušaka i mačeva iz 17. stoljeća.

Izložba će za razgled biti otvorena do 27. kolovoza 2022. godine.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje