Povežite se s nama

Kultura

U Muzeju Međimurja povodom stote godišnjice odcjepljenja Međimurja otvorena izložba

Objavljeno:

- dana

„Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našem kraj!“ izložba je Muzeja Međimurja Čakovec povodom 100. obljetnice odcjepljenja Međimurja od mađarske države, čiji je naziv preuzet s originalnog plakata kojim se pozivalo Međimurce na veliku Narodnu skupštinu održanu 9. siječnja 1919. godine.

Otvorenje izložbe vezano je upravo uz spomendan 9. siječnja – Dan donošenja Rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države koji je Hrvatski sabor proglasio spomendanom značajnim za očuvanje jedinstvenosti hrvatskoga teritorija.

Suradnjom baštinskih ustanova prikupljena bogata povijesna građa

– Krajem prošle godine Međimurje je zabilježilo veliki uspjeh: međimurska popevka uvrštena je na UNESCO-vu listu reprezentativne nematerijalne baštine čovječanstva. Upravo međimurska popevka tijesno je i neraskidivo vezana s tematikom koju obrađujemo ovom izložbom, a to je odlazak međimurskih sinova na bojište. Izložba prezentira prekretnicu u povijesti Međimurja, a sukladno tome i važan dio hrvatske nacionalne povijesti, koji ne smije biti zaboravljen i mora biti dostojno obilježen – rekla je ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan te napomenula da su izložbu zajednički pripremile baštinske ustanove: Državni arhiv za Međimurje, Knjižnica Nikola Zrinski Čakovec i Muzej Međimurja Čakovec, uz pomoć mnogih pojedinaca, muzeja i institucija.

Inicijativa o zajedničkom projektu krenula je još prije dvije godine, kako je istaknuo ravnatelj Arhiva za Međimurje Jurica Cesar. Ravnateljica čakovečke Knjižnice “Nikola Zrinski” Ljiljana Križan dodala je da je izložba edukativnog karaktera, s ciljem da se sve generacije, a posebno mlađe, upoznaju s ovim dijelom međimurske povijesti.

Župan Posavec: “Vrijednosti 9. siječnja održale su Međimurje proteklih stotinu godina!”

Izložbeni prostor Muzeja Međimurja bio je ispunjen ljubiteljima međimurske povijesti, a svečanom otvorenju prisustvovali su saborska zastupnica Bernarda Topolko, predsjednik skupštine Međimurske županije Mladen Novak, zamjenik gradonačelnika Grada Čakovca Zoran Vidović, ravnatelj Državnog arhiva iz Zagreba Darko Rubčić i voditelj Zavičajne zbirke Insulana Borivoj Radojčić. Važnost izložbe za Međimurje i Hrvatsku naglasio je državni tajnik Ministarstva kulture Ivica Poljičak rekavši kako Međimurci moraju biti ponosni na svoju povijest, ali i kulturnu baštinu.

– Zajedništvo koje je međimurski narod pokazao 9. siječnja moramo njegovati u budućnosti pa su nam izložbe poput ove, koje bilježe i čuvaju našu povijest, od neizmjernog značaja. Imamo prebogatu riznicu kulturne baštine i svjedoci smo najvećih kulturnih ulaganja s razine Međimurske županije i europskih fondova, zahvaljujući kojima će upravo Muzej Međimurja disati i živjeti međimursku povijest. Na tome nećemo stati jer su nas međimurski identitet i vrijednosti održale proteklih 100 godina i daju nam razloga da ustrajemo i dalje u razvoju našeg Međimurja – rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je otvorio izložbu.

Izložba obrađuje zbivanja u Međimurju tijekom Prvoga svjetskog rata, situaciju u Međimurju u 20. stoljeću, događaje koji su prethodili 9. siječnju pa sve do potpisivanja Trianonskog ugovora 1920. kojim je konačno riješeno međimursko pitanje. Uz izložbu je izdan tekstovno i likovno bogat popratni katalog na stotinjak stranica sa stručnim tekstovima koji objašnjavaju događanja iz 1918. i 1919. godinie u Međimurju i smještaju ga unutar konteksta svjetskih događanja u to vrijeme, za i nakon Prvoga svjetskog rata.

Studenti Učiteljskog fakulteta Klara Kunčić i Branimir Valjak u režiji profesora Branimira Magdalenića izveli su glazbeno – pjesnički recital „1918. leto“, a program je pjesmom “Živila Hrvatska” upotpunio Slavko Vincek. Izložba je sufinancirana od strane Ministarstva kulture RH, Međimurske županije i Grada Čakovca, a ostaje otvorena do 28. ožujka 2019. godine.

Kultura

Na Srijedi u Muzeju o 700. obljetnici osnutka grada Vilniusa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 20. ožujka u palači Herzer GMV-a održava se predavanje o Vilniusu, glavnom gradu Litve, koji je prošle godine proslavio 700. obljetnicu osnutka, a taj događaj u svoj službeni program uvrstio je i UNESCO.

Vilnius se u pisanim izvorima prvi put spominje 25. siječnja 1323. godine u pismima koja je veliki litavski knez Gediminas razaslao udruženjima Zapadne Europe pozivajući obrtnike, trgovce i redovnike da dođu u taj grad i ondje započnu svoje djelovanje. U Gediminasovim pismima iskazane su vrijednosti koje su aktualne i danas: tolerancija, multikulturalnost, kreativnost, orijentacija Litve i Vilniusa, kao glavnoga grada države, prema Europi.

U 700 godina svog postojanja povijesna jezgra grada Vilniusa postala je jedinstven primjer srednjovjekovnoga grada u kojem su se ispreplitali utjecaji zapadne i istočne kulture, što se kroz nekoliko stoljeća odrazilo na razvoj politike, arhitekture, kulture i znanosti u velikom dijelu Istočne Europe. Bez obzira na povijesne promjene, prostorna struktura povijesnog središta odražava raznolikost arhitektonskih stilova, kao i razvoj grada koji su obilježile političke i klimatske (prirodne) prilike. Godine 1994. UNESCO je povijesnu jezgru grada Vilniusa uvrstio u Popis svjetske baštine.

Predavanje se organizira u suradnji Veleposlanstva Republike Litve u RH i Gradskog muzeja Varaždin, koji su već realizirali nekoliko zajedničkih programa, a pripremila ga je varaždinska profesorica i suradnica obiju institucija Mirjana Bračko. Na predavanje je najavljen i dolazak litavskog veleposlanika u RH Eduardasa Borisovasa.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga Svibovečki zvon održala tradicionalnu izložbu ručnih radova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Toplička Udruga Svibovečki zvon protekle je nedjelje u društvenom domu u Svibovcu održala tradicionalnu preduskrsnu izložbu ručnih radova, koje izrađuje njihova članica Marica Zorman.

Kako je istaknula predsjednica Udruge, Verica Pantaler, izlažu se vezeni i našiveni stolnjaci različitih veličina, tabletići, pokrivala za uskrsne košarice, platnene torbice i slično.

– Ove godine smo izložbu nadopunili i izložbom domaćih kolača svakakvih vrsta. Izložba je bila jako dobro posjećena, i od domaćih gostiju, a i od drugih udruga prijatelja – Udruga žena iz Kelemena i Vidovca – rekla je Pantaler te zahvalila svim dragim gostima na posjeti i ugodnom druženju.

Izložbu je posjetila i počasna članica Udruge Svibovečki zvon, Bernarda Cecelja koja od osnivanja udruge prati i podržava njihov rad, te gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice, Dragica Ratković, koja je pohvalila rad Udruge.

– Udruga žena Svibovečki zvon postoji već više od 10 godina i zbilja su jedna od najaktivnijih gradskih udruga. Uključuju se u sve gradske manifestacije i same organiziraju brojna događanja. Njegujemo dugogodišnju ugodnu suradnju. Grad, kao i uvijek, podržava rad svih udruga sa područja grada, pa tako i rad Udruge Svibovečki zvon, i tako ćemo nastaviti i dalje – poručila je Ratković.


elnica Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje