Povežite se s nama

Kultura

U Muzeju Međimurja u tijeku velika tematska izložba o Ljubi Kuntariću uz 95. godišnjicu njegova rođenja

Objavljeno:

- dana

Muzej Međimurja Čakovec, s ciljem upoznavanja stručnjaka i šire javnosti s još jednom Memorijalnom zbirkom, u svome Izložbenom salonu do 31. siječnja iduće godine predstavlja veliku tematsku izložbu materijalne ostavštine iz fundusa Memorijalne zbirke “Ljubo Kuntarić”.

Upravo se njome obilježava 95. godišnjica rođenja jednoga od najpriznatijih Međimuraca, Ljuboslava Ljube Kuntarića (Čakovec, 1925. – Volosko, 2016.) – proslavljenoga glazbenika, skladatelja, inženjera hidrogradnje te laureata brojnih nagrada i priznanja s područja glazbene kulture. Autorica izložbe, prostornog koncepta i likovnoga postava te zaslužna za stručnu obradu građe je kustosica Tajana Vidović, voditeljica kulturno-povijesnih zbirki u Muzeju Međimurja.

Svestranost i predanost

– Tematska izložba koja nosi naziv “Falat zemlje šteri ima dušu…” predstavlja vrijednu kulturnu baštinu druge polovice 20. i prve polovice 21. stoljeća. U prenesenom značenju, njome su okarakterizirani njegov duh, svestranost, predanost, umjetnički karakter, golema marljivosti u projektiranju i skladanju uz neprestano pomicanje vlastitih granica te materijalna ostavština koja je temelj spomenutoga. Imao je izniman talent za koji je osjećao da ga ima obvezu iskoristiti i dati publici.

Stoga ova tematska izložba daje na uvid taj proces nastanka svima nam jako dragih melodija, a ne samo zvuka kao gotova produkta – stoji u opisu izložbe.

Izložba se sastoji od vizualno vrlo zanimljivih plakata koji uz niz tekstova i fotografija sadržavaju informacije o glazbenoj i građevinskoj oazi rođenog Čakovčanina te muzejskih predmeta.

– Veći dio Izložbenoga salona u Muzeju ambijentalno je prezentiran kao oaza glazbenog stvaralaštva prožeta različitim žanrovima i popraćena audiovizualima radi boljeg doživljaja njegova opusa. Riječ je o originalnim notnim zapisima te strojopisnim i računalnim partiturama, svescima, starim fotografijama i dokumentaciji iz njegove arhive. Veliku vrijednost imaju mnogobrojne autorove nagrade, plakete i pehari, diplome i zahvalnice za doprinos glazbenoj kulturi.

Dio izložbe čine i gramofonske ploče, plakati te programske knjižice glazbeno-scenskih djela za koje je napisao glazbu. Uz to, prezentirani su i njegovi osobni predmeti, a dodatnom ugođaju svakako doprinose nosači zvuka, uređaji za reproduciranje zvuka te glazba kao prenositelj autorove emocije – objašnjavaju iz Muzeja.

Vrijednost opusa

Manji dio izložbe posvećen je muzejskim predmetima vezanima uz inženjersku karijeru Ljube Kuntarića koju je paralelno gradio s glazbenom, a preostali dio Izložbenoga salona čini dokumentacija o donaciji ostavštine, osnivanju Memorijalne zbirke “Ljubo Kuntarić”, vrijednosti njegova opusa i projektima koji su prethodili realizaciji ove vrijedne tematske izložbe.

S obzirom na novonastalu situaciju, otvorenje izložbe održano je virtualno putem mrežnih stranica Muzeja Međimurja u petak, 27. studenoga. Izložbu je moguće posjetiti i razgledati u Izložbenom salonu do kraja siječnja tijekom radnog vremena Muzeja uz pridržavanje epidemioloških mjera. Muzej je za posjetitelje otvoren radnim danom od 7 do 15 te vikendom od 10 do 14 sati.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje