Povežite se s nama

Kultura

U nedjelju koncert Varaždinskog komornog orkestra uz sopranisticu Josipu Bilić i čembalista Franju Bilića

Objavljeno:

- dana

U nedjelju, 22. siječnja 2023., u 19 sati i 30 minuta u velikoj koncertnoj dvorani HNK-a u Varaždinu Varaždinski komorni orkestar održat će svoj III. koncert 29. sezone pod nazivom „Obitelj Bilić“.

Solistica će biti nagrađena mlada sopranistica Josipa Bilić, a njezin brat Franjo Bilić, nagrađivani čembalist, dirigent i voditelj ansambala, dirigirat će koncertom i svirati čembalo.

Na programu koncerta će se naći arije i orkestralna djela starih majstora – L. Sorkočevića, J. Haydna, I. M. Jarnovića, W. A. Mozarta, A. Ivančića i L. van Beethovena. Uz pretplatnike i ulaznice na blagajni HNK, učenici i studenti imaju besplatan ulaz na galeriju.

Josipa Bilić debitirala je 2019. kao stipendistica Opere HNK-a u Zagrebu ulogom Ines u Verdijevu Trubaduru te ulogom Glasa s neba iz Verdijeva Don Carla. Za ulogu Marice u Humperdinckovoj operi-bajci Ivica i Marica pod dirigentskim vodstvom Dawida Runtza, u režiji Petre Radin te produkciji Zagrebačke filharmonije, osvojila je 2021. Nagradu hrvatskog glumišta za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina u operi.

Uz Simfonijski orkestar HRT-a nastupila je na koncertu u ciklusu Kanconijer u povodu 250. obljetnice rođenja L. van Beethovena, a za debi na Varaždinskim baroknim večerima s ansamblom Camerata Garestin primila je nagradu Ivan Werner, koja se dodjeljuje mladom glazbeniku za visoko umjetničko postignuće.

Franjo Bilić završio je studij čembala u klasi prof. Pavla Mašića na Muzičkoj akademiji u Zagrebu magna cum laude

Na Amsterdamskom konzervatoriju u Nizozemskoj studirao je čembalo, moderno čembalo i klavikord kod prof. Menna van Delfta, basso continuo kod prof. Krisa Verhelsta i retoriku kod prof. Petera van Heyghena. Studirao je dirigiranje na Sveučilištu za umjetnost u Bernu kod Rolfa Schumachera, Floriana Ziemena i Philippea Bacha te na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod prof. Mladena Tarbuka. Godine 2021. bio je student dirigiranja Johannesa Wildnera na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču.

Od 2007. do 2013. osvojio je osam prvih, tri druge i dvije treće nagrade u disciplinama glasovir, komorna glazba i solfeggio na Hrvatskim državnim glazbenim natjecanjima učenika i studenata. Na pijanističkom natjecanju ” Pianoforte ” u Poreču osim prve nagrade dobio je i posebnu nagradu za najbolju izvedbu djela J. S. Bacha. Dvostruki je dobitnik Oscara za znanje Agencije za odgoj i obrazovanje. Kao prvi čembalist osvojio je prvu nagradu na 12. međunarodnom natjecanju “Ferdo Livadić” u Hrvatskoj u mješovitim instrumentalnim kategorijama. 2017. godine bio je prvonagrađeni na renomiranom natjecanju mladih glazbenika ” Tribina Darko Lukić “. 

Godine 2018. kao prvi Hrvat osvojio je drugu nagradu na natječaju za suvremenu literaturu za čembalo ” Prix Annelie de Man ” i održao dvije svjetske premijere. Iste godine kao prvi čembalist u Hrvatskoj dobio je nagradu “Ivo Vuljević – najbolji mladi hrvatski glazbenik“. Godine 2019. osvojio je prvu nagradu i posebnu nagradu za najbolju interpretaciju novog glazbenog djela na natjecanju Wanda Landowska u Bariju. Od 2015. promiče skladanje novih djela za čembalo i svake godine naručuje novo djelo od hrvatskih skladatelja, praizveo je pet takvih djela. 

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje