Povežite se s nama

U fokusu

U odnosu na lani za 200 % porastao broj krađa automobila u Varaždinskoj županiji!

bicikl

Objavljeno:

- dana

U posljednja tri tjedna u Varaždinu su ukradena čak tri automobila. Naime, 3. studenoga u Optujskoj ulici s neograđenog parkirališta „nestalo“ je odjavljeno osobno vozilo marke VW Golf, potom je sa 7. na 8. studenoga ispred stambene zgrade u Ulici Tome Masaryka „nestao“ Citroën, a iduće noći, s 8. na 9. studenoga, ukraden je bijeli Golf III u Ulici Vladimira Nazora.

Golf i Citroën

Citroën su u ponedjeljak, 11. studenoga, pronašli policijski službenici Policijske uprave međimurske u blizini mjesta Parag te je vozilo vraćeno vlasniku. Pronađen je i Golf III u Gornjem Kuršancu, i to 9. studenoga, samo dan nakon nestanka.
Mnogo je to krađa automobila na području Varaždinske županije.

Naime, prošle godine na području Policijske uprave varaždinske zabilježeno je samo pet krađa automobila, a dosad u 2019. godini čak 15. Riječ je o porastu od čak 200 %.
– Većinom je riječ o iskorištavanju situacija kad neoprezan vozač ostavi vozilo u pogonu ili otključano vozilo s ključem u bravi, odnosno na „skrivenom“ mjestu u njemu. Ukradena se vozila naknadno pronalaze ispravna, odnosno djelomično ili čak potpuno uništena – ističu iz Policijske uprave varaždinske.

Susjedna Policijska uprava međimurska prošle godine zabilježila je 11 krađa automobila, dok je u prvih devet mjeseci ove godine ukradeno njih 10.

– Broj krađa vozila nije u uzlaznom trendu u Međimurskoj županiji. Sva su vozila pronađena i vraćena vlasnicima te se u tim slučajevima ne radi o kaznenom djelu krađe, već o kaznenom djelu neovlaštene uporabe tuđe pokretne stvari, gdje je važno napomenuti da je to najčešće posljedica ostavljanja ključeva u vozilu. Također, u navedenim slučajevima nije riječ o organiziranom otuđenju vozila, već o pojedinačnim slučajevima – naglašavaju u PU međimurskoj.

Pri dnu

Ako Varaždinsku i Međimursku županiju usporedimo s ostatkom Hrvatske po broju krađa automobila, dvije najsjevernije hrvatske županije su na dnu po broju krađa. Najveći broj krađa i neovlaštene uporabe cestovnih motornih vozila u 2018. godini dogodio se na području Policijske uprave zagrebačke (303), slijede PU primorsko-goranska (102) i PU splitsko-dalmatinska (85). Najmanji broj kaznenih djela tog tipa zabilježen je na području policijskih uprava Bjelovarsko-bilogorske (2) i Požeško-slavonske (3) županije.

Vozila se u Hrvatskoj najviše kradu u vrijeme godišnjih odmora, kad su ljudi opušteni, pa je tako prošle godine tijekom lipnja, srpnja i kolovoza otuđeno više od 300 vozila. Zato tri krađe automobila u studenome u Varaždinskoj županiji predstavljaju svojevrstan raritet.
No, s druge strane, u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji ne kradu se noviji automobili.
U Međimurju su se lani krali automobili proizvedeni od 1992. do 2009. godine, a ove godine automobili proizvedeni od 1992. do 2007. godine.

Svi ti podaci iz varaždinske i međimurske policije ukazuju da se ne radi o organiziranoj krađi vozila.

– Policijska uprava varaždinska ne bilježi krađe vozila visoke klase niti krađe vozila koje bi ukazivale na nekakav pojavni oblik organiziranog kriminaliteta od strane kriminalne skupine – ističe varaždinska policija.
Pronađeni i vraćeni

Prevencija krađe automobila

Hrvatska je jedna od najsigurnijih europskih država u pogledu krađe automobila. Primjerice, u Italiji i Francuskoj se na milijun stanovnika godišnje ukrade oko 3000 automobila, dok je kod nas ta brojka manja od 150. Ipak, lopovima ne bi trebalo olakšavati posao. Donosimo važne savjete kako se najbolje dodatno zaštititi od krađe.

Kod odabira automobila provjerite koji se automobili više kradu te se odlučite za modele koji nisu tako popularni među lopovima. Prilikom kupnje važno je odabrati auto koji ima alarm, nadoplatiti ga ili naknadno ugraditi. Tvornički sustavi su u principu bolji od naknadne ugradnje. Sustav satelitskog praćenja auta vrhunskom lopovu neće biti nepremostiva prepreka, no radije će odabrati automobil bez njega. Naljepnica s oznakom autoalarma ili druge vrste zaštite te graviranje broja šasije automobila na stakla odvratit će većinu lopova amatera, ali i neke profesionalce.

Auto uvijek treba pažljivo zaključati, ne ostavljati ključeve u autu ni kada ga napuštate na nekoliko desetaka sekundi i uvijek ga pokušajte parkirati na što sigurnijem i vidljivijem mjestu.

U posljednje vrijeme raste broj krađa automobila s handsfree ključem. Lopovi jednostavno presretnu signal koji ključ stalno šalje te kôd iskoriste za jednostavno otključavanje vozila. Ako vam je auto u blizini kuće ili stana, tako ga mogu ukrasti iz vašega vlastitog dvorišta dok je ključ u kući. Kako biste spriječili slanje signala kada to nije potrebno, ključ možete držati zamotan u aluminijsku foliju.

Krađe bicikala i mopeda

Većinom su ukradena vozila pronađena, pa je tako u cijeloj Hrvatskoj prošle godine od ukupnog broja ukradenih 675 motornih vozila pronađeno i vraćeno vlasnicima njih 566.
U slučajevima krađa automobila koje je zabilježila međimurska policija sva su vozila vraćena vlasnicima. U Policijskoj upravi varaždinskoj prošle godine od ukradenih pet automobila četiri su vraćena vlasnicima, a ove godine ih je od ukradenih 15 pronađeno 13.

– Policijski službenici nastavljaju rad na pronalasku preostalih otuđenih vozila i počinitelja krađa –zaključuju iz varaždinske policije.

Što se tiče krađa bicikala na području Policijske uprave varaždinske tijekom 2017. godine zaprimljeno je 330 prijava ukradenih bicikala, tijekom 2018. godine 316, a u prvih deset mjeseci ove godine 151.

U Međimurskoj županiji ove godine kralo se više bicikala nego u Varaždinskoj županiji. Ove godine u Međimurju je u prvih 10 mjeseci zabilježeno 172 krađe bicikala. Prošle godine u najsjevernijoj hrvatskoj županiji zabilježeno je 178 krađa bicikala te tri krađe skutera, odnosno mopeda. Dodajmo da ove godine u Međimurju nije bilo krađa skutera.

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje