Povežite se s nama

Kultura

U okviru „Srijede u Muzeju“ predstavljanje projekta „Barok u hortikulturi Varaždina“

Objavljeno:

- dana

U sklopu „Srijede u Muzeju“ 7. listopada u palači Herzer (GMV Franjevački trg 10) predstavlja se projekt „Barok u hortikulturi Varaždina“, koji je osmislila Udruga vrtlara Varaždinske županije uz nedavno završenu, jubilarnu 25. Međunarodnu izložbu cvijeća pod nazivom „Barok, glazba, cvijeće“ i 50 godina Varaždinskih baroknih večeri.

Projekt su podržali Grad Varaždin, Parkovi d.d., VBV, Gradski muzej Varaždin i Agronomski fakultet u Zagrebu.

Cilj je bio prikazati, odnosno obnoviti detalje baroka u varaždinskoj hortikulturi i stvoriti cjelovit ugođaj u gradu baroka.

Dio projekta bio je i natječaj Udruge vrtlara Varaždinske županije za najbolji vizual cvjetne gredice, na kojem su pobijedili Dario Jemrić i Daniela Antolović, uz mentorstvo prof. dr. sc. Vesne Židovec s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.

Gredica je posađena 17. rujna ove godine u suradnji s Parkovima d.d. iza varaždinske katedrale u Šetalištu Vatroslava Jagića i označena je informativnom tablom.

Na „Srijedi u Muzeju“ nagrađeni autori predstavit će svoj koncept nastanka oblikovanja vizuala barokne gredice, a tom prigodom bit će im uručena i nagrada.

O projektu „Barok u hortikulturi Varaždina“ govorit će predsjednica Udruge vrtlara Varaždinske županije Blanka Pazman, mag. ing. hortikulture.

Uz predstavljanje projekta, održat će se i predavanje „Barokni vrtovi i parkovi s osvrtom na Varaždin“ kao uvod u svijet vrtne i parkovne arhitekture toga doba, koje je pripremila Ivana Drožđek, dipl. povjesničarka umjetnosti.

U baroknoj arhitekturi vrtova i parkova dominantna su dva tipa oblikovanja: francuski tip, koji se temelji na spoju geometrije, simetrije i prirode, te engleski tip, obilježen pokretom „povratak prirodi“.

U oba tipa parka, uz drveće, grmlje i cvijeće, koriste se mnogobrojni vodeni elementi, skulpture i manji građevni elementi, a koje su poveznice s varaždinskom vrtnom i parkovnom arhitekturom u prošlosti i danas, pojasnit će se na predavanju.

Program počinje u 19 sati i održava se uz propisane/preporučene epidemiološke mjere.

Napomena:

S obzirom na epidemiološke mjere, na predavanju može biti 50 posjetitelja. Za prisustvovanje je obvezna ulaznica. Besplatna ulaznica može se podići na recepciji u palači Herzer u radno vrijeme GMV-a za posjetitelje: utorak – petak od 9 do 17 sati. Molimo da se prilikom boravka u GMV-u pridržavate i ostalih preporučenih epidemioloških mjera.

Svima koji ne mogu pratiti predavanje u GMV-u, to je omogućeno putem streaminga uživo na našem YouTube kanalu

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje