Povežite se s nama

Međimurje

U OŠ Dekanovec nova učionica i jednosmjenska nastava 2017.

Objavljeno:

- dana

JUBILEJ

– Tradicija obrazovanja koju ima Područna škola Dekanovec primjer je dobrog i kvalitetnog školstva, ali i dokaz tome da su, bez obzira na uvjete, za uspjeh najvažniji ljudi – rekao je međimurski župan Matija Posavec u toj školi koja je prošlog tjedna obilježila 110. obljetnicu državnog školstva.

Iako počeci školstva u Općini Dekanovec sežu u daleku 1841. godinu, kad je s radom započela tamošnja župna škola, tradicija obrazovanja i odgoja mladih započinje 1906. godine, kad župna prelazi u državnu školu, a ta se tradicija očuvala i danas.

Posavec je najavio pomoć u dogradnji još jedne učionice. Naime, Županija je dosad već financirala projektnu dokumentaciju za taj projekt te se početak radova očekuje već na proljeće, a time će ujedno biti stvoreni svi preduvjeti za održavanje jednosmjenske nastave. 

Župan je podržao inicijativu za promjenom naziva u Područna škola “Florijan Andrašec” Dekanovec

Učiteljice Tatjana Dobošić, Silvija Birač i Tatjana Pintarić predstavile su povijest državnog školstva u Dekanovcu, od samih početaka škole pa sve do danas. Upravo je učiteljica Dobošić jedna od onih koje su svoj život posvetile odgajanju mladih u Dekanovcu te je iza nje velikih 40 godina rada. Tako je istaknuto da je jedan od prvih učitelja bio Kalman Tisaj, najveći broj učenika škola je imala tridesetih godina, kad je školu pohađao 341 učenik, a jedan učitelj učio je njih 240! Danas školu pohađa 32-oje učenika u tri razredna odjela s ICT opremom.

Međusobna suradnja je nit vodilja rada škole, pa tako učenici kontinuirano sudjeluju u aktivnostima zajednica, udruga i brojnim projektima, a posebna se pozornost pridaje očuvanju tradicije i njegovanju lika i djela Florijana Andrašeca, velikog skladatelja i pronositelja međimurske narodne kulture. Stoga je i župan podržao inicijativu vodstva škole za promjenom naziva u Područna škola “Florijan Andrašec” Dekanovec, kako bi još više istaknuli njegovu važnost u povijesti škole, Općine, ali i cijelog Međimurja. Cjelokupan program obilježavanja pripremili su sami učenici škole, a po završetku svečanosti pripremljena je i prigodna izložba fotografija iz osobne arhive nekadašnjeg učitelja Mije Korena.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje