Povežite se s nama

Međimurje

U Prelogu se okupilo 200-tinjak nordijskih hodača iz Hrvatske

Objavljeno:

- dana

PREVENCIJA

Grad Prelog ponovno je u sklopu europskog Tjedna promicanja tjelesne aktivnosti (MOVE Week) postao grad aktivnih hodača. Festival nordijskog hodanja i pješačenja održao se treću godinu zaredom i ovoga puta privukao dvjestotinjak sudionika iz svih dijelova županije, ali i goste iz drugih dijelova Hrvatske, primjerice iz Karlovca. 

Međimurci su ponovno pokazali koliko su aktivni. Ovaj oblik lagane rekreacije pogodan je za sve ljude, bez obzira na dob i kondiciju i sve je popularniji, osobito među Međimurkama koje se okupljaju u klubovima za nordijsko hodanje. Osim što se kreću, ljudi se na taj način druže i povezuju te borave na svježem zraku u prirodi.

Sudionici festivala okupili su se u jutarnjim satima 4. lipnja na središnjem preloškom trgu gdje je organiziran i popratni bogat kulturno-umjetnički program uz ples, pjesmu i pozdravne govore. Prema riječima ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Marine Payerl-Pal skupu se odazvalo 17 različitih udruga i ustanova iz Međimurja i ostatka Hrvatske. Osim Zavoda, ovaj festival organiziraju Grad Prelog, TZ Preloga, Društvo naša djeca Prelog, SRC DG Sport Prelog, Udruge mladih EFEKT i Županijska liga protiv raka Čakovec.

Rekreacija

I Mala Subotica je ponovno bila aktivna, kao i prethodnih godina. U sklopu Tjedna MOVE Week u tome su mjestu četvrtu godinu za redom organizirane rekreativne igre za članove klubova oboljelih od raka, ali i sve druge zainteresirane osobe oboljele od malignih bolesti. Igre su se održale 2. lipnja na odbojkaškom igralištu u Maloj Subotici, a osim županijskog Zavoda i lige protiv raka, u pripremi je sudjelovala i Udruga sportske rekreacije „Sport za sve“ Mala Subotica,

Kako ističu organizatori, sve više studija potvrđuje zaštitnu ulogu tjelesne aktivnosti u nastanku brojnih sijela raka.

– Osobe koje su tjelesno aktivne dva i pol sata tjedno u odnosu na neaktivne imaju 27% manji rizik pojave raka debelog crijeva, 12% manji rizik od raka dojke te 23% manji rizik od raka pluća, a najveće smanjenje rizika je kod najaktivnijih osoba. Redovita tjelesna aktivnost smanjuje rizik povratka maligne bolesti, pomaže u rehabilitaciji i resocijalizaciji oboljelih te može produljiti život osobi koja je preboljela malignu bolest – ističu u međimurskom Zavodu za javno zdravstvo.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje