Povežite se s nama

Međimurje

U romskim naseljima počinju djelovati mobilni preventivni timovi, župan Posavec uputio otvoreno pismo

Objavljeno:

- dana

Unatrag mjesec dana pokrenut je niz inicijativa na svim razinama vezanih uz integraciju romske nacionalne manjine u društvo, ali i radi reakcije na protupravna ponašanja pojedinih pripadnika te manjine koja opterećuju kako romsku zajednicu, tako i ostalo stanovništvo.

S aktualnim problemima ponovno je upoznata Vlada RH i premijer Andrej Plenković osobno, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina pri Vladi RH, Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo unutarnjih poslova kao i saborski zastupnik Veljko Kajtazi, kojima su dane preporuke i tražene inicijative za poboljšanje stanja. Iako su problemi odavno detektirani, zakoni i trenutne politike koje bi doprinijele njihovu rješavanju ne nude primjenjiva rješenja zbog čega se stvara nepovjerenje u državne i javne institucije.

Ispred Međimurske županije pokrenuta je inicijativa te su sazvani sastanci grupa fokusiranih za svako područje života zasebno, čija će zadaća biti poticanje i preporuke aktivnosti prema nadležnim državnim tijelima u vezi s provedbom strateških dokumenata bitnih za uključivanje Roma, ali i analiza i predlaganje izmjena onih zakona koji nisu primjenjivi i ne garantiraju uspjeh u određenom području.

– Upravo smo odradili prvi sastanak vezan uz „mobilne timove“ koji će vrlo skoro početi djelovati u romskim naseljima u sastavu djelatnika Centra za socijalnu skrb, zdravstvenih službi, komunalnog redarstva, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Državnog inspektorata, policijskih službenika, ali i drugih službi ovisno o izraženoj potrebi. Timovi će u romskim naseljima kontinuirano biti prisutni te će poduzimati mjere iz svog djelokruga odgovornosti – od obilazaka obitelji koje trebaju stručne intervencije i procjene rizičnih ponašanja preko rješavanja statusnih pitanja, zapošljavanja, općenitog informiranja i slično – pojasnio je na konferenciji za medije održanoj u srijedu, 4. prosinca, u Međimurskoj županiji voditelj Odsjeka za socijalnu zaštitu i nacionalne manjine Kristijan Srpak te dodao da će prisutnost u naseljima biti ključna i za prevenciju u smislu pravovremene reakcije na probleme s kojima se stanovnici romskih i susjednih naselja svakodnevno susreću, uz napomenu da će kao medijatori i pomoć kod provedbi mjera na terenu sudjelovati predstavnici romskih zajednica.

Zamjenik načelnika Policijske uprave međimurske Vladimir Faber istaknuo je da nakon porasta broja kaznenih djela i prekršaja koji je godinama bio prisutan na području Međimurske županije, ove godine napokon su zabilježeni mali, no pozitivni pomaci.

– Ove godine bilježimo blagi pad kriminaliteta i prekršaja, otprilike oko 1 do 4,5 posto – zaključio je te medijima uputio apel na objektivno prenošenje informacija te napomenuo da im je policijski sustav odnosa s javnošću na raspolaganju 24 sata.

Pomoć u naravi ove je godine primilo 30-ak romskih obitelji, istaknula je ravnateljica Centra za socijalnu skrb Čakovec Alenka Bilić rekavši da je ovo povijesni trenutak, izrazivši pritom zadovoljstvo što su šira javnost i Županija prepoznali i osmislili način rada u mobilnim timovima.

“Moramo rješavati problem u korijenu, ondje gdje je nastao, na terenu”

– Mobilni timovi su iskorak kojim se romskoj zajednici približavamo na jedan drugačiji način. Prvo i osnovno pitanje je na koji način će romska zajednica to prihvatiti te hoće li njihovi predstavnici aktivno sudjelovati u ovakvom načinu rada – poručila je.

– Podržavam odluku o osnivanju mobilnih timova upravo zato što je ovo prvi konkretni potez rješavanja problema. Institucije se moraju približiti Romima zbog onih koji su spremni za promjene, ali su nažalost taoci manjine koja ih tlači i etiketira. Moramo rješavati problem u samom korijenu, ondje gdje je nastao, na terenu. Podržavam ovaj potez i vjerujem da ćemo krenuti ka bržoj integraciji i socijalizaciji Roma u našem društvu – poručio je načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc.

Predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije Matjaš Oršuš poručio je da u ime romske zajednice najoštrije osuđuje svaki slučaj u kojem pripadnici pojedine romske zajednice narušavaju javni red i mir te svaki oblik nasilnog i neprihvatljivog ponašanja.

– Temeljem svega čemu smo svjedoci posljednjih dana, kao župan i stanovnik Međimurske županije, kao građanin i državljanin Republike Hrvatske, percipirajući sve probleme, uputio sam otvoreno pismo predsjedniku Hrvatskog sabora, Vlade, predsjednici Republike Hrvatske, resornim ministrima te saborskim zastupnicima iz III. izborne jedinice da bi ih još jednom iz svoje pozicije, sukladno svojoj funkciji,  upoznao s problemom – poručio je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovana predsjednice Republike Hrvatske, predsjedniče Vlade Republike Hrvatske, predsjedniče Hrvatskog sabora,

obraćam Vam se kao župan i stanovnik Međimurske županije, građanin i državljanin Republike Hrvatske. Istupam javno u ime velikog dijela svojih sugrađana koji se već dulje vrijeme ne osjećaju sigurnima na ulicama pa čak ni u svojim domovima.

Posljednjih dana mnoge informativne emisije prenose vijest o teroru u Međimurju prikazujući svjedočanstva mahom starijih osoba o gotovo svakodnevnim krađama iz kuća i dvorišta. Ustav Republike Hrvatske dom definira nepovredivim. Nadalje, taj temeljni akt Republike Hrvatske svakom jamči štovanje i pravnu zaštitu njegova osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti. Moji sugrađani, svjedoci, često i napadnuti, ne osjećaju ni nepovredivost doma ni zaštitu obiteljskog života. Počinitelji su otkriveni – maloljetnici, ponavljači ovakvih djela.

Kao što znate, Međimurska županija je županija u kojoj živi gotovo 30% svih pripadnika romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Socioekonomski položaj uzrokovan je niskom razinom obrazovanja, visokom stopom nezaposlenosti, negativnim obrascima funkcioniranja unutar zajednice, nerazumijevanjem velikih sustava poput mirovinskog ili zdravstvenog, nedovoljno razvijene  svijesti o važnosti obrazovanja, ovisnosti o socijalnim naknadama.

Isprepleteni i međusobno uzročno-posljedično povezani, ovi negativni faktori stvaraju zatvoreni krug socijalne isključenosti iz kojeg Romi ne mogu izaći bez podrške.  A oni maloljetnici, pripadnici su romske nacionalne manjine. Maloljetnici koji bi trebali biti u školama. Jer osnovno je obrazovanje obvezatno. Djeca koju su roditelji dužni odgajati, uzdržavati i školovati. Čija je odgovornost osigurati pravo djetetu na potpun i skladan razvoj osobnosti. To su prava koja djeci jamči Ustav Republike Hrvatske. Istovremeno, obvezuje roditelje na odgovornost, ali i sebe, državu, koja osobitu skrb posvećuje maloljetnicima bez roditelja i onima za koje ne brinu roditelji.

U želji za rješavanjem problema, u nekoliko smo navrata apelirali na nadležna ministarstva, ukazujući na probleme poput kontinuiranog narušavanja javnog reda i mira bučenjem, rafalnim pucnjevima, divljom vožnjom, pijančevanjem na javnom mjestu, nasiljem prema većinskom stanovništvu, ali i unutar samih romskih zajednica, lihvarenja, nenamjenskog trošenja socijalnih naknada, ilegalne gradnje, zanemarivanja djece, ispadanja iz obrazovnog sustava prije njegova završetka, ovisnosti o drogama, maloljetničkih trudnoća.

Sve navedeno posljedica je ignoriranja naših apela, nedostatne podrške države, prebacivanja odgovornosti s nacionalne na lokalnu razinu, nedostatka komunikacije i suradnje. Izostanak koordinirane suradnje tijela zaduženih za provedbu mjera i aktivnosti s ciljem socijalnog uključivanja Roma, uvelike je utjecao trenutno stanje.

Ustavom i postojećim socijalnim zakonima slabim, nemoćnima i drugim, zbog nezaposlenosti ili nesposobnosti za rad, nezbrinutim osobama država osigurava pravo na pomoć za podmirenje osnovnih životnih potreba. Nebrojeno mnogo puta ukazivali smo na neučinkovitost sustava socijalne skrbi, osobito u vidu nenamjenskog korištenja socijalnih naknada, ali i u zbrinjavanju zanemarene djece. Postojeće mjere i sankcije ili nisu učinkovite ili se ne provode.

Na potrebu za poboljšanje pravosudnog sustava ukazuje i činjenica da ne postoje adekvatna rješenja za maloljetnike koji opetovano čine kaznena djela.

Unatoč tome što je većina romskih naselja legalizirana, u njima se i dalje nelegalno gradi. Lokalna zajednica sama ne može podnijeti troškove legalizacije, a država nema adekvatnu strategiju stambenog zbrinjavanja. Prepuštena sama sebi, romska naselja sa zapuštenom I zlostavljanom djecom, stvaraju nove generacije delinkvenata.

Međimurska županija i jedinice lokalne samouprave poštovale su Nacionalnu strategiju za uključivanje Roma za razdoblje 2013.-2020., te su provodile mjere koje im je dodijelila država, a sve s ciljem stvaranja kvalitetnog suživota. Povlačimo sredstva Europske unije kako bismo djeci romske nacionalne manjine stvorili bolje uvjete u obrazovanju pri čemu im se osigurava prijevoz do predškole, produženi boravak, besplatan školski obrok, dok jedinice lokalne samouprave sufinanciraju udio u integriranom predškolskom sustavu. Europskim sredstvima osiguravamo bolje uvjete u zdravstvenoj zaštiti. Iz svojih proračuna potporu pružamo vijećima romske nacionalne manjine, na što nas obvezuje Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina. Prepoznavši potrebu za kontinuiranim i sustavnim radom, u Međimurskoj županiji ustrojen je Odsjek za socijalnu skrb i nacionalne manjine čija je zadaća provoditi aktivnosti koje će doprinijeti poboljšanju položaja romske nacionalne manjine.

Ustavom se Republika Hrvatska oblikuje i razvija kao država u kojoj se jamče i osiguravaju ravnopravnost te svatko u Hrvatskoj ima prava i slobode, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.

Upravo je Međimurje prepoznato kao izrazito tolerantna sredina čiji su stanovnici imali razumijevanja, usprkos svim prije spomenutim problemima.

Kao jedne od najviših vrednota ustavnog poretka navode se jednakost, nacionalna ravnopravnost, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, vladavina prava.

No, učestali napadi na starije i nemoćne, koje i Ustav prepoznaje kao one koje su dužni štititi svi, izazivaju nezadovoljstvo i nepovjerenje u vladavinu prava i jednakost, a strpljenja i razumijevanja sve je manje.

Ponovno upućujemo apel, Vama, tijelima koja donose odluke, da sa svim instrumentima pravne države uđete u romska naselja. I ranije smo predlagali moguća rješenja, aktivnosti i mjere koje mogu doprinijeti stvaranju kvalitetnog suživota čiji je temelj poštivanje zakona, izvršavanje obveza i uživanje prava. Ključ u rješavanju navedenih problema leži u aktivnom uključivanju države.

Ustav Republike Hrvatske navodi da su pred zakonom svi jednaki. Pokažite to mojim napadnutim sugrađanima i sugrađankama, onima najranjivijima koji ovu zajednicu čine tolerantnom i humanom, zaštitite one koje štiti sam Ustav RH.

Poštovani, da stanovnici Međimurske županije nisu tolerantni, pripadnici nacionalnih manjina ne bi živjeli ovdje toliko dugo. Ako se očekuje da ih većinsko stanovništvo prihvati, uređena bi država trebala omogućiti mehanizme da se to ostvari – uvođenje video nadzora, sankcioniranje nenamjenskog trošenja javnog novca, sprječavanje bespravne gradnje, obvezno pohađanje škole, zaštita djece, kažnjavanje prijestupnika koji svojim postupcima ugrožavaju sigurnost čitave zajednice. Naši građani žele samo to. Pravo i pravdu!

Međimurje

Nova generacija turističkih vodiča uspješno položila ispite na Međimurskom veleučilištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak je, 26. ožujka, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Igor Klopotan, podijelio uvjerenja polaznicima koji su uspješno položili sve ispite te završili opći i posebni dio ispitnog programa čime su stekli pravo obavljanja poslova turističkog vodiča na području Međimurske županije.

– Veseli činjenica da je još jedna generacija uspješno svladala sav program koji je obuhvaćen predavanjima i terenskom nastavom te će tako postati ravnopravni sudionici na turističkom tržištu, koje upravo u Međimurju bilježi veliki uzlazni trend. Međimursko veleučilište u Čakovcu neprestano se prilagođava zahtjevima i potrebama na tržištu rada, a programi poput ovog samo jedan dokaz tome – istaknuo je dekan Klopotan.

Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče održava se u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, a odobren je od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske. Organizira se po ukazanoj potrebi kada se prijavi minimalno 15 kandidata, a obuhvaća predavanja i terensku nastavu.

– Sljedeći ciklus seminara planiran je za jesen ove godine, a ovim putem pozivamo sve zainteresirane kandidate da se slobodno prijave na e-mail adresu: [email protected] – poručuju s čakovečkog MEV-a

Nastavite čitati

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje