Povežite se s nama

Međimurje

U sedam godina Sigurna kuća pružila je spas za 174 korisnice i 93 djeteta

Objavljeno:

- dana

NEKE NE PREŽIVE

Brojni slučajevi femicida iz crne kronike, poput posljednjeg iz Nedeljanca kod Varaždina, gdje je muškarac ustrijelio 23-ogodišnjakinju koja je željela prekid veze, postaju sve učestaliji u Hrvatskoj, u kojoj je 2016. zabilježeno 16 ubojstava žena od strane partnera.

Iako je bilo i akutnijih godina, od 2014. na 2015. u Hrvatskoj je zabilježeno stopostotno povećanje kaznenih djela nasilja nad ženama, a u posljednjih godinu i pol dana, svakog mjeseca ubijena je po jedna žena. Podsjećamo, jedno od najstravičnijih, višestrukih ubojstava žena zabilježeno je u lipnju ove godine u Međimurju. Ubojica je bio prometni policajac na višegodišnjem bolovanju, koji je pucajući iz pištolja u Svetoj Mariji usmrtio dvije žene stare 39 i 52 godine. Iz objavljenih podataka za Međimursku županiju razvidno je da su osobe ženskog spola ujedno i većina žrtava obiteljskog nasilja. Naime, u čak 70 posto slučajeva se kao njihovi počinitelji pojavljuju muškarci. Tijekom 2010. godine prekršajno su prijavljena 522 počinitelja nasilja, 2011. njih 419, 2012. godine 433, 2013. godine evidentirana su 444 slučaja nasilja u obitelji, a 2014. brojka je porasla na 459. Ovakva situacija dovodi do ogromnog pritiska na Sigurne kuće, u kojima je teško pronaći mjesto za žrtve, upozorava Renata Sever, predsjednica Županijskog tima za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama Međimurske županije. Na nju se tijekom prošlotjedne tribine, organizirane povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, nadovezala Martina Šebrek, ravnateljica Sigurne kuće, ustvrdivši da 98 posto zlostavljača način ponašanja preuzima od svojih roditelja.

Opijanje u duetu

– U Međimurju niz godina djeluje Dom za žrtve nasilja Sigurna kuća, u kojoj je od veljače 2010. godine 174 korisnika zatražilo smještaj. Među njima je bilo 93-oje djece, s kojima rade dvije psihologinje. Dosad nismo imali muške korisnike, a iz izjava korisnica doznali smo da je alkohol najveći problem. Naime, njegova pretjerana konzumacija utječe na gubitak samokontrole kod počinitelja nasilja, koji su nerijetko neprihvatljive navike “preslikali“ od svojih očeva i majki – naglasila je Šebrek. Dodala je da su borba protiv obiteljskog nasilja i ona protiv ovisnosti usko povezane, jer alkohol i ostali opijati pogoršavaju materijalno stanje partnera, što pak dovodi do napetosti. Izjavila je i da očajne žene znaju pribjeći zajedničkoj konzumaciji opijata s muškarcima.

U romskim naseljima je raširen “Galaxy“, koji izaziva paranoju i potiče snifere na nasilje

– Ni to im ne pomaže, već rezultira kratkotrajnim bijegom od turobne stvarnosti. Najgore je da se žene s vremenom naviknu na uvrede i druge nasilne činove. Treba znati da alkohol nije jedini problem, jer je kod nas u romskim naseljima raširena upotreba droga poput Galaxyja. Pušenje tih “osvježivača prostora“ izaziva paranoju i dodatno potiče zlostavljače na nasilje nad ženama – ističe Šebrek. Nasilni muškarci i žene koji piju kao smukovi imaju ozbiljan problem. Sudovi im izriču zaštitne mjere i obvezno liječenje, koje može biti ambulantno ili bolničko.

– Lani su dvije žene i sedam muškaraca poslani na obvezno odvikavanje od alkohola u Županijsku bolnicu Čakovec. No, potonjih 2016. imamo već 12 na tretmanu. Neki nam stižu i u pratnji policijskih službenika, nakon što ih prijave supruge. Najveći je problem kada pacijenti ne uspostave mogućnost apstinencije – upozorava Anja Kovačević s Odjela psihijatrije.

Mentalno zdravlje

Napomenula je i da opijati nisu sami po sebi nosioci nasilja, već su, kako je pojasnila, uglavnom njegovi “okidači“.
– Alkoholizam je ozbiljan problem u svijetu kriminaliteta i ne može se izliječiti samo jednom hospitalizacijom. Dug je put do apstinencije i mentalnog zdravlja u zajednici koje nam svima treba – zaključila je Kovačević.

Prijavljujte nasilje u obitelji!

U sklopu druge komponente preventivnog projekta “Imam izbor“, policijski službenik za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave međimurske za učenike petih razreda Osnovne škole Podturen održao je interaktivno predavanje na temu “Za nasilje nema opravdanja”. Tijekom predavanja učenike je upoznao s opasnostima koje u sebi kriju nasilje u obitelji i međuvršnjačko nasilje, kao i s posljedicama izazivanima nasiljem te ostalim društveno nepoželjnim oblicima ponašanja.
– Ovim predavanjem nastojalo se kod učenika potaknuti i razviti sposobnost prepoznavanja neprihvatljivog i nedozvoljenog ponašanja. Naime, stvaranjem pozitivnih stavova, koji su u skladu s društveno poželjnim vrijednostima, podiže se svijest o potrebi prijavljivanja nasilja u obitelji. Posebno onog kojem su izložene žene – naglasio je policijski službenik za prevenciju Branko Jakupak. Ovakva predavanja PU međimurske značajno doprinose izgradnji kulture nenasilja među mladima, koji ne smiju zatvarati oči pred nasiljem.

1833 počinitelja nasilničkog ponašanja u obitelji prekršajno je prijavljeno na području PU međimurske u razdoblju od 2010. do 2014. godine

12 pacijenata ove je godine upućeno u Županijsku bolnicu Čakovec na tretman obveznog odvikavanja od alkohola. Lani ih je bilo 7.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Više od 850 sudionika na nedjeljnom Polumaratonu Zrinski

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 16. travnja predstavljeno je novo izdanje najpopularnije i najmasovnije međunarodne utrke, koja se održava povodom Dana Međimurske županije – Polumaratona Zrinski.

Pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja istaknula je da je riječ o događaju koji oslikava duh Međimurja: „I ove godine nizom sportskih manifestacija pokazujemo da je naša Županija apsolutno zasluženo, prva u Hrvatskoj, ponijela titulu Europske regije sporta. U nedjelju ćemo to potvrditi na sedmom izdanju Polumaratona Zrinski, nakon čega slijedi spidvej spektakl u Donjem Kraljevcu, zatim naš poznati BIMEP, te biciklistička utrka na ranču Curek. Međimurje živi sport kroz sve generacije, živi zdravo i održivo što simbolizira i ovogodišnji slogan promoviran uz Dane Međimurske županije – Green is in Međimurje je in.“

Dodala je da je Polumaraton Zrinski snažna promocija i kraja i sporta te zahvalila članovima organizacijskog odbora na predanosti, kao i novinarima na praćenju bogatog programa Dana Međimurske županije.

Konferenciji su – u ime organizatora – prisustvovali članovi Atletskog kluba Međimurje, na čelu s predsjednikom Marijem Dobšom koji naglašava: „Polumaraton Zrinski najveća je utrka Međimurja i već dosad se prijavilo više od 850 sudionika iz nekoliko zemalja. Prognostičari su za nedjelju najavili temperaturu zraka između 8 i 13° C, što je za trčanje optimalno. O sigurnosti utrke brinut će veliki broj volontera, od vatrogasaca, studenata i srednjoškolaca do pripadnika Crvenog križa, uz podršku Policijske uprave međimurske“.

Dobša je dodao da je Polumaraton Zrinski šlag na torti niza sportskih manifestacija koje AK Međimurje organizira, te predstavlja rezultat rada Kluba sa svim generacijama. Mario Dobša zahvalio je i Međimurskoj županiji koja stoji iza ovog velikog sportskog pothvata.

Nenad Veselko pozvao je vozače na strpljenje, tijekom primjene posebne regulacije prometa u gradu u cilju nesmetanog odvijanja utrke. Start utrke je u nedjelju, 21. travnja, u 9 sati u Zrinsko-frankopanskoj ulici, a cilj na Trgu Republike. Sudionici utrke i ove godine biraju između kraće dionice od 5 kilometara te dulje od 21 kilometra.

I Božica Horvat, članica AK-a Međimurje, zahvalila je Međimurskoj županiji i sponzorima na podršci koja, ne samo da omogućava ovaj događaj, već i osigurava pehare i nagrade najuspješnijim trkačicama i trkačima, te dodala da se vrijednost Polumaratona Zrinski ogleda i u činjenici da mu se sve češće priključuju timovi tvrtki i ustanova te ovaj oblik aktivnog druženja koriste za snažnije povezivanje unutar svojih kolektiva.

Nastavite čitati

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje