Povežite se s nama

Međimurje

U skladu s prirodom: Kreiramo banke sjemenja u dvjema međimurskim osnovnim školama

FOTO: Biovrt

Objavljeno:

- dana

Piše: Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge Biovrt

Udruga “Biovrt” u suradnji s dugogodišnjim partnerima Područnom školom Novo Selo Rok (I. OŠ Čakovec) te Osnovnom školom dr. Vinka Žganca Vratišinec provodi projekt “Školska banka sjemena za budućnost”, koji traje od 1. siječnja 2021. do 31. kolovoza 2022. godine.

FOTO: Lucija Trupković

U obje škole prijašnjih smo godina uz potporu osoblja škola, roditelja učenika i lokalne zajednice kreirali školski vrt. U navedenim školskim vrtovima provodimo redovite edukacije kao izvannastavne aktivnosti. Učenici biovrtlarske grupe u objema školama uče ne samo o načelima organskog uzgoja hrane, već uz pomno osmišljeni edukativni program uče i o prirodi koja nas okružuje, o održivom razvoju i zdravom načinu života.

Načini uzgoja

Kako je očuvanje starinskih sorti od izumiranja izuzetno važno, dodatno ćemo u sklopu ovog projekta osnovati školske banke sjemenja, dok će 50 učenika PŠ Novo Selo Rok i 70 učenika viših razreda OŠ Vratišinec proći edukativni program o zdravom načinu života, očuvanju prirode i održivom razvoju. U sklopu projekta učenici biovrtlarske grupe će učiti o načinima uzgoja, skupljanja, čišćenja, spremanja i čuvanja sjemenja.

Za školske vrtove pomno biramo sorte koje su prilagođene našem podneblju, a dodatno u ovoj školskoj godini posijat ćemo u svakom školskom vrtu međimurske sorte povrća, čije će sjeme učenici dalje pohraniti u školske banke sjemenja i dalje ih održavati u svojim vrtovima.

Za učenike organiziramo i terensku nastavu u Javnoj ustanovi “Međimurska priroda”, a tijekom ove školske godine ćemo posjetiti i nekoliko OPG-ova koji se bave ekološkim uzgojem hrane, kako bismo učenicima na konkretnim primjerima pokazali da je ovakav uzgoj hrane itekako moguć.

U sklopu projekta kreiramo i edukativne alate: brošuru, igru i video o čuvanju sjemenja, koje ćemo dijeliti i drugim školama s ciljem širenja primjera dobre prakse. Ukoliko i vi čuvate starinske sorte u vašim vrtovima, pozivamo vas da s nama razmijenite sjeme. Možete nam se javiti na e-mail: [email protected]

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje