Povežite se s nama

U fokusu

U skladu s prirodom: Pravo na korištenje vlastitog sjemenja ljudsko je pravo: “ne!” štetnom članku u Zakonu!

Objavljeno:

- dana

Tekst: Udruga Biovrt/Silvija Kolar-Fodor

Prve civilizacije nastale su upravo zahvaljujući činjenici što su ljudi počeli skupljati sjeme i organizirano uzgajati usjeve za svoju prehranu. Prekrasna biološka raznolikost usjeva za prehranu nastala je zahvaljujući trudu i radu nebrojenih poljoprivrednika koji su svake godine birali najljepše i najotpornije biljke s kojih su skupljali sjeme za iduće godine.

Svatko tko uzgaja hranu dobro zna kakvo sjeme i s kakvih biljaka mora skupiti, jer sigurno nitko nije toliko lud da skuplja bolesno sjeme i da si ugrozi opstanak i uzgoj hrane iduće godine.

Sjeme s PG-a

Novim nacrtom Zakona o sjemenu predlaže se uvođenje novog pojma „sjeme s poljoprivrednog gospodarstva“ za tzv. tavanušu. Tavanuša nije stručni pojam, nego pogrdni naziv pa ga je teško stručno odrediti. Odnosi se na zaraženo, neočišćeno i nekvalitetno sjeme žitarica koje su proizvođači sami uzgojili od sjemena sorata zaštićenih pravima oplemenjivača i nisu platili naknadu oplemenjivaču.

Tema farmerskog sjemena puno je kompleksnija i ne može se sve sjeme koje poljoprivrednici uzgajaju za svoje potrebe jednostavno proglasiti “tavanušom” i zabraniti… a to je upravo ono što se svim odredbama članka 16. u novom prijedlogu Zakona o sjemenju pokušava napraviti – ograničiti i kontrolirati upotrebu svoga sjemenja na OPG-ovima! Naime, iako su predviđena izuzeća za mala gospodarstva za doradu sjemenja, nakon zadnje dopune prijedloga Zakona on i dalje ne predviđa izuzeća za upotrebu registriranog sjemenja koja su navedena jedino za upis sorti na neku od sortnih lista i za ekološke poljoprivrednike, ali ne i za ostale.

Ovo nije nikakva direktiva, ni praksa EU. Upravo suprotno! Druge države nemaju toliko restriktivne zakone i omogućavaju svojim poljoprivrednicima korištenje vlastitoga sjemena, u nekim državama čak po olakšanim procedurama i prodaju!

Pravo korištenja vlastitoga sjemena osigurano nam je i odredbama Zakona o potvrđivanju Međunarodnog ugovora o biljnim genetskim resursima za hranu i poljoprivredu – gdje jasno piše da se ne smiju ograničavati prava poljoprivrednika na čuvanje, korištenje, razmjenjivanje i prodaju sjemena/reprodukcijskog materijala dobivenog na poljoprivrednim gospodarstvima.

Stoga udruge i nakon što je prijedlog Zakona o sjemenju upućen u saborski proceduru traže da se štetni članak 16. makne iz prijedloga novoga Zakona o sjemenju – zato što krši i odredbe međunarodnih zakona te osnovna ljudska prava! Započeli smo i direktno pregovarati s Ministarstvom poljoprivrede na zajedničkim sastancima.

Naglašavamo da se zakon treba baviti tržištem sjemenja, a ne ograničavati upotrebu vlastitog sjemenja na imanju jer to ne predstavlja tržište! A imat će itekako teške posljedice na očuvanje biološke raznolikosti i financijsku održivost malih OPG-ova.

Opširnije o svim spornim stavkama i analizu zadnje verzije prijedloga Zakona o sjemenju pročitajte na www.biovrt.com!

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje