Povežite se s nama

U fokusu

O zapošljavanju u varaždinskim školama odlučuju Parlaj, Lorbek, Hehet, Pajtlar…

Objavljeno:

- dana

HNS I SDP U ŠKOLSKIM ODBORIMA

Politika je naveliko u školama. Kao što je već poznato, direktor Varkoma Vlado Vlašić i financijski direktor te tvrtke Ratko Špirelja, obojica iz HNS-a, od prosinca prošle godine sjede u Školskom odboru Gospodarske škole Varaždin, a njihov stranački kolega, tajnik županijskog HNS-a i član Nadzornog odbora Varkoma Zlatan Mošmondor imenovan je u čak dva školska odbora: OŠ Ljubešćica i OŠ Visoko.

Župan Predrag Štromar je prošle godine u ime Varaždinske županije kao osnivača u školske odbore osnovnih i srednjih škola imenovao nove članove, a među njima su se našli, posebno u školskim odborima srednjih škola, i brojni drugi poznati članovi HNS-a, ali i članovi SDP-a, stranke s kojom zajedno obnašaju vlast u Varaždinskoj županiji.

Parlaj, Vrdoljak, Šipek. Lorbek, Hehet… 

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju osnovnih i srednjih škola, u školskim odborima, uz predstavnika Radničkog vijeća, nastavnika i roditelje, sjede po tri člana iz redova osnivača, a među njima se našao i Enriko Parlaj, HNS-ov gradski vijećnik i direktor  tvrtke Slobodne zona Varaždin koja će se preimenovati i nastaviti baviti istom djelatnosti kao i sada.

– Novi članovi školskih odbora osnovnih i srednjih škola u ime Varaždinske županije imenovani su u prosincu 2016. i to na mandat od četiri godine

Njega je župan imenovao u školski odbor Elektrostrojarske škole Varaždin, u kojem je još i ravnatelj Centra za odgoj i obrazovanje “Tomislav Špoljar” Marin Vučić, inače HNS-ov kandidat iz 2014. godine za Europski parlament.

Dubravko Vrdoljak, direktor Vartopa iz HNS-a, član je Školskog odbora Strojarske i prometne škole Varaždin, a Leonardo Lorbek, bivši glasnogovornik županijskog HNS-a, član je Školskog odbora Glazbene škole Varaždin.

U školske odbore srednjih škola “smjestili” su se i zaposlenici Varaždinske županije iz redova HNS-a. Mario Bednarek, viši stručni suradnik za poslove za koncesije u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi i za poslove Civilne zaštite, imenovan je u Školski odbor Medicinske škole, a Tomislav Pajtlar, savjetnik za protokol Varaždinske županije,  postao je član Domskog odbora Učeničkog doma. U Školski odbor Druge gimnazije Varaždin imenovan je Tomislav Šipek, direktor GARA-e iz HNS-a.

U Školskom odboru Glazbene škole je Ivan Obadić, član Gradskog odbora SDP-a Varaždin, dok je Nada Zadravec, predsjednica Foruma seniora SDP-a Varaždin, imenovana je u Školski odbor Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole.

Njezin stranački kolega, ujedno i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Josip Hehet, sljedeće četiri godine bit će u Školskom odboru Druge gimnazije Varaždin, a potpredsjednik varaždinskog SDP-a Neven Bosilj mjesto je našao u Školskom odboru Prve gimnazije Varaždin.

Važno tko je u njima, makar rade besplatno

Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi nije određeno da za svoj rad članovi primaju naknadu. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja poručuju da odluku o tome samostalno donosi osnivač školske ustanove, u ovom slučaju Varaždinska županija, a u njoj tvrde da članovi školskih odbora ne primaju ništa.

Ipak, s obzirom na činjenicu da je školski odbor taj upravlja školom, imenuje ravnatelja, daje prethodnu suglanost u vezi sa sa zasnivanjem radnog odnosa u školskoj ustanovi, donosi Statut i druge opće akte na prijedlog ravnatelja, županu je jako važno tko u njima sjedi, čak i pod cijenu da svi oni za svoj rad ne dobivaju nikakvu naknadu.

ZAŠTO SU VAŽNI ŠKOLSKI ODBORI?

Školski odbor upravlja školom, imenuju ravnatelja i daje suglasnost oko zapošljavanja u školskim ustanovama, pa je važno tko u njemu sjedi. Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, u osnovnim i srednjim školama školski odbor ima sedam članova, od kojih troje imenuje osnivač (Grad ili Županija).

Izvor: RT
Foto: Arhiva

U fokusu

Požari, odroni, loša kvaliteta zraka… Odlagališta smeća predstavljaju veliku opasnost

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kolika opasnost prijeti od odlagališta govori i novi slučaj iz Zagreba, kad su bili ugroženi životi.

Bio je to drugi odron smeća na Jakuševcu u manje od mjesec dana. U odronu je jedan čovjek teško ozlijeđen, amputirana mu je ruka.

Bivši gradonačelnik Bandić govorio je da će sam sebe zapaliti ako se to odlagalište ne sanira, potom je aktualni gradonačelnik Tomašević u kampanji obećavao rješenja.

No, rješenja nema. Sada Tomašević zaziva za pomoć Vladu, a rješenje je prolongirao na drugi mandat.

Ne tako davno svjedočili smo i požarima na odlagalištima.

U Osijeku je početkom listopada ove godine izbio požar nezapamćenih razmjera, zapalile su se ogromne količine plastike. Stručnjaci su tada upozoravali ljude da zatvaraju prozore i ne izlaze ako ne trebaju zbog loše kvalitete zraka.

Samo nekoliko dana kasnije izbio je požar na odlagalištu kod Oroslavlja u Zagorju. Na sreću vatrogasci su ga na vrijeme uspjeli ugasiti.

Kad god se dogodi tako nešto imamo prilike svjedočiti prepucavanju političara, od lokalne do nacionalne razine. Međutim, u većini slučajeva ti isti političari ne pridaju previše pažnje problematici smeća u Hrvatskoj.

Pa uzmimo samo za primjer Varaždin koji na ulazu u grad ima balirano smeće više od 18 godina. Te bale nisu riješene upravo zbog politike, međusobnih podmetanja, lažnih prijava i inercije sustava.

Sada, nakon 18 godina napokon se našao kompromis gradske i državne vlasti i Vlada je pristala sa sto posto iznosa financirati sanaciju. Prije toga treba riješiti sporove vezane za bale.

Koliko još treba proći vremena da se napokon shvati koliko je problem otpada u Hrvatskoj bitan, odnosno kolika opasnost prijeti sa svih tih odlagališta.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvati od žestica najviše vole popiti likere, a snažan rast bilježi rakija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ovo blagdansko vrijeme koje je pred nama donijet će i pregršt lijepih prigoda koje se uvijek obilježavaju s čašicom nekog dobrog pića, bilo da to popijemo čisto ili pomiješamo s nekim drugim pićima u odlične kombinacije i mikseve.

To je isto tako dobro vrijeme za upitati odrasle potrošače za njihove preferencije kada je riječ o konzumaciji i stavovima spram jakih alkoholnih pića, a dobivene odgovori uspoređeni su s rezultatima istog istraživanja od prije dvije godine. Istraživanje su tijekom listopada 2023. godine proveli JaTRGOVAC magazin i agencija Hendal na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Republike Hrvatske starijih od 16 godina.

Od tada nije bilo nekih velikih promjena u broju konzumenata; zabilježen je mali rast od 2 % pa sada imamo ukupno 58 % onih koji ističu da konzumiraju jaka alkoholna pića.

Među njima svaki 20 konzumira ova pića svakodnevno pri čemu je tih 5 % značajno više od 2 % zabilježenih u istraživanju iz 2021. U porastu je i broj onih koji jaka alkoholna pića piju nekoliko puta tjedno i to za 4 %, na ukupno 20 %. Dok jednom tjedno ova pića konzumira 18 % ispitanih te je njih 6 % manje. Nešto veću polovicu čine malo rjeđi konzumenti pa tako imamo 37% onih koji ova pića konzumiraju nekoliko puta mjesečno te 20 % koji ih konzumiraju nekoliko puta godišnje.

Likeri su stabilni na prvom mjestu što su potvrdili rastom od 2 % i ukupno 37% udjela kao jako alkoholno piće koje konzumenti kategorije najčešće piju. Međutim, snažan rast bilježi rakija koja je u odnosu na ranije istraživanje porasla za 8 % i sada je na 31 % preferiranog udjela. Zatim slijede džin s 11 %, viski s 11 %, vodka sa 7 % te rum s 3 % udjela.

I sada da se referiramo na tezu s početka priče: Pijemo li čisto ili u nekoj kombinaciji s drugim pićima? Ukupno je 4 % više onih koji jaka alkoholna pića piju čista, bez miješanja s bilo kojim drugim pićem, te ih sada ima nešto više od dvije trećine, točnije 67 %. Preostala trećina konzumenata ipak voli svoje jako alkoholno piće pomiješati s nekim drugim pićem i tako zadovoljiti svoje nepce.

Zadnje se pitanje odnosilo na mjesto konzumacije i tu nije bilo nekih značajnih promjena u odnosu na prethodno istraživanje. I dalje se najčešće pije kod kuće (svoje kuće ili kod prijatelja, rođaka i sl.), što kao svoj odgovor navodi 55 % konzumenata kategorije. Daljnjih 30 % najčešće pije izvan kuće (kafić, restoran i sl.).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje