Povežite se s nama

Kultura

U srijedu predavanje o povijesti varaždinskoga kazališta i predstavama na njemačkom jeziku

Objavljeno:

- dana

U sklopu „Srijede u Muzeju“ 22. veljače u palači Herzer GMV-a održat će se predavanje pod nazivom „Kazališne predstave na njemačkom jeziku u Varaždinu“, koje je pripremila dr. sc. Danijela Weber-Kapusta.

Varaždinsku kulturnu baštinu karakterizira duga tradicija profesionalnog i amaterskog kazališta. Zgrada današnjeg Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu svečano je otvorena 24. i 25. rujna 1873. i ove godine obilježava se 150. obljetnica njezina postojanja.

U vrijeme svoje izgradnje predstavljala je najmonumentalnije i tehnički najmodernije opremljeno kazališno zdanje na prostoru današnje Hrvatske.

Ujedno je to i prvi kazališno-arhitektonski projekt Hermanna Helmera, jednog od najrenomiranijih habsburških arhitekata 19. stoljeća, koji će u sljedećim desetljećima u suradnji s Ferdinandom Fellnerom projektirati zgrade narodnih kazališta u Zagrebu i Rijeci te ostvariti niz od 45 monumentalnih kazališnih građevina između Rajne i Dnjepra.

Dr. sc. Weber-Kapusta predavanje će posvetiti prošlosti varaždinskoga kazališta i razvoju profesionalne kazališne kulture, koji je uslijedio nakon bogate tradicije školskog kazališta.

U naznačenom kontekstu osvrnut će se na dugačku djelatnost profesionalnog kazališta na njemačkom jeziku i njegov utjecaj na stvaranje kako varaždinske publike tako i hrvatskog glumišta.

Posebna pažnja posvetit će se repertoarnoj politici, odnosno djelima koja su se izvodila u 19. stoljeću, a prema navodu predavačice, bilo je to mnogo više od popularnih djela danas zaboravljenih trivijalnih autora poput Augusta Kotzebuea, kako se to rado isticalo u starijim znanstvenim radovima.

Kao i u drugim europskim prijestolnicama, poput Pariza i Beča, u drugoj polovici 19. stoljeća i varaždinska publika uživala je omiljenim operetama.

Pogled u prošlost varaždinskoga kazališta vizualno će obogatiti i iznimno vrijedna zbirka kazališnih plakata iz fundusa GMV-a, koje je dr. sc. Weber-Kapusta koristila u svom istraživanju ove teme.

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

O predavačici:

Danijela Weber-Kapusta (r. 1980.) završila je studij Njemačkog jezika i književnosti, Komparativne književnosti i Teatrologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Doktorirala je teatrologiju i noviju njemačku književnost na Katedri za teatrologiju na Ludwig-Maximilians sveučilistu u Münchenu.

Radila je kao znanstvena suradnica u Odsjeku za povijest hrvatskog kazališta, a od 2016. je znanstvena suradnica i docentica na Katedri za teatrologiju na Ludwig-Maximilian sveučilištu u Münchenu.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje