Povežite se s nama

Kultura

U Toplicama održan znanstveni simpozij o značaju jezika u opstojnosti naroda

Objavljeno:

- dana

U sklopu 30. Kukuljevićevih dana u petak je u banketnoj dvorani hotela Minerva u Varaždinskim Toplicama održan znanstveni simpozij na temu značaja jezika u opstojnosti naroda. Kako je naglašeno, upravo zahvaljujući Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom i činjenici da je prije 180 godina imao hrabrosti prvi govoriti na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru, danas možemo govoriti našim jezikom koji je osnova hrvatskog nacionalnog identiteta.

Predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama Stjepan Juranić objasnio je kako je hrvatski jezik jedna od temeljnih nacionalnih vrednota i osnovica kulturnog i nacionalnog identiteta.

-Jezik je važna sastavnica hrvatske državne samobitnosti, hrvatskog narodnog identiteta i ukupnog europskog kulturnog nasljeđa te nacionalno sredstvo izražavanja nacionalne, europske i svjetske kulture. Dakle, hrvatski jezik trebao bi biti važan i Europi ako joj je stalo do višejezičnosti kao jednog od njezinih identitetskih obilježja. Naprosto jezik je kulturna potreba – rekao je Juranić.

Dodao je kako treba težiti tome da ljudi koriste standardni hrvatski jezik, što je posebno važno kod djece jer je hrvatski narod upravo po tome prepoznatljiv i jedinstven u svijetu.

-Bez jezika nas nitko neće ni prepoznati – poručio je Juranić.

Budući da su se na znanstvenom simpoziju okupili i toplički osnovnoškolci, za zaborav hrvatskog jezika i nacionalne povijesti nema straha. Naglasila je to gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković dodavši kako su ovogodišnji Kukuljevićevi dani još posebniji zbog obilježavanja dvaju jubileja.

-Kako bismo zaokružili ovogodišnje Kukuljevićeve dane, najsvečaniji dio programa bit će otkrivanje biste našem znamenitom sugrađaninu Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom jer upravo zahvaljujući njemu i hrabrosti koju je imao prije 180 godina, danas možemo govoriti našim hrvatskim jezikom – rekla je Ratković.

Na znanstvenom simpoziju održana su predavanja Ernesta Fišera na temu Zakona o hrvatskom jeziku – braniča nacionalnog identiteta i Marita Mihovila Letice pod nazivom „Trojedni hrvatski jezik – nekad i sad”. Damir Hrelja održao je predavanje pod nazivom „Ivan Kukuljević Sakcinski, hrvatski jezik kao temelj nacionalno integracijskih procesa”, Božica Jelušić predstavila je temu zavičajnog jezika, prvog jezika, a Božidar Brezinščak Bagola govorio je o važnosti jezika u opstojnosti književnika i prevoditelja.

Ovogodišnji Kukuljevićevi dani održavaju se pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića što potvrđuje značaj ove manifestacije na razini cijele Hrvatske.

Spomenimo i da će u petak u 19.30 sati u sklopu Kukuljevićevih dana u župnoj crkvi sv. Martina u Varaždinskim Toplicama biti održan koncert učenika varaždinske Glazbene škole, dok će najsvečaniji dio biti u subotu u 11 sati kada će u malom parku kod spomenika jeziku biti otkrivena bista Ivana Kukuljevića Sakcinskog.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje