Na trećim „Strmskim seoskim igrama“ natjecalo se sedam ekipa
U organizaciji Mjesnog odbora Strmec Podravski i DVD-a Strmec Podravski, u subotu, 29. srpnja, održane su 3. „Strmske seoske igre“....
Zbog povoljne epidemiološke situacije u Varaždinskoj županiji, Opća bolnica Varaždin donijela je danas, 20. svibnja, Odluku o ponovnoj mogućnosti prisustvovanja pratnje na porodu.
Međutim, iz OB Varaždin obavještavaju da se, iako je epidemiološka situacija zadovoljavajuća, rodilja, kao i njena pratnja, trebaju pridržavati određenih pravila ponašanja.
Tako prilikom ulaska u Opću bolnicu Varaždin rodilja i njena pratnja dužni su zajedno proći trijažni postupak u trijažnom šatoru bolnice. Ukoliko dolaze u noćnim satima kad šator ne radi ili tijekom hitnog prijema, trijažni postupak obavljaju u prijemnoj ambulanti Službe za ginekologiju i opstetriciju.
Trijaža obuhvaća mjerenje temperature rodilji i pratnji na porodu beskontaktnim termometrom te uzimanjem podataka koji su navedeni na trijažnom listiću. U slučaju da pratnja rodilje ima simptome akutne infekcije i/ili pozitivnu epidemiološku anamnezu, nije u mogućnosti prisustvovati porodu. Pratnja na porod ide slobodno ukoliko zadovoljava određene kriterije:
– Ukoliko je pratnja preboljela COVID-19 unutar šest mjeseci, dužna je priložiti prvi pozitivan nalaz na uvid (uz uvjet da je prošlo 21 dan od prvog dana bolesti i da najmanje tri uzastopna dana nema povišenu tjelesnu temperaturu).
– Ukoliko je pratnja cijepljena unutar šest mjeseci, mora proći više od 14 dana od zadnje doze.
– Ukoliko pratnja nije cijepljena i nema pozitivni nalaz kao dokaz o preboljenoj bolesti, potrebno je napraviti brzi antigenski test u prijemnoj ambulanti.
Prije ulaska pratnje u rađaonicu obavezno je higijensko pranje i dezinfekcija ruku te primjena zaštitnih rukavica i ostale zaštitne opreme koju pratnja donosi sa sobom. Komplet zaštitne opreme se može nabaviti u ljekarni: jednokratni zeleni mantil ili jednokratna tunika i hlače, kapu i nazuvke.
Potrebno je kupiti i FFP2 masku bez filtera. Pratnja rodilje dužna je tijekom boravka u rađaonici imati na licu FFP2 masku preko nosa i usta. Dozvoljen je bliski kontakt pratnje s trudnicom, ali pri kontaktu sa zdravstvenim osobljem obavezno je pridržavanje osobne distance. Pri odlasku iz rađaonice potrebno je skinuti zaštitnu opremu, odložiti je u infektivni otpad, a ruke dezinficirati te napustiti bolnicu bez zadržavanja u drugim prostorima.
Kako se trenutno ne održavaju trudnički tečajevi, pratnja na porodu može prisustvovati i bez završenog tečaja. Nadalje, i dalje pratnja rodilji na porodu i dalje može biti isključivo bračni ili izvanbračni partner sukladno Obiteljskom zakonu ili životni partner sukladno Zakonu o životnom partnerstvu osoba istog spola.
– Iako u Općoj bolnici Varaždin još uvijek zbrinjavaju velik broj pacijenata s COVID-19, veseli me činjenica da zbog trenda pada broja novozaraženih u našoj županiji imamo sve povoljniju epidemiološku sliku koja omogućava da varaždinsko rodilište ponovno otvari svoja vrata osobama koje su rodiljama pratnja na porodu. Uvijek smo bili svjesni značaja kvalitetne podrške rodiljama na porodu koja svojim prisustvom ne samo da uvelike olakšava rodilji porod, već je korisna i medicinsko osoblju. Nepopularnu Odluku o privremenoj zabrani pratnje na porodu, a koju smo kroz ovih godinu dana nekoliko puta morali donijeti, donosili smo imajući u vidu uvijek zaštitu djeteta i rodilje. No, kako raste broj osoba koje se cijepe ili koje su se cijepile, nadam se da takve nepopularne mjere više nećemo trebati donositi – zaključio je ravnatelj Opće bolnice Varaždin prim.dr.sc. Nenad Kudelić.
Veselo, raspjevano i rasplesano bilo je u danas, 1. listopada, u samom središtu grada Varaždina, a sve zahvaljujući članovima Saveza udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije koji su, sada već tradicionalnim, mimohodom varaždinskim ulicama i trgovima obilježili Međunarodni dan starijih osoba.
Predsjednica Saveza udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije Jadranka Bahlen istaknula je kako su se danas okupili predstavnici umirovljenika općina i gradova s područja Varaždinske županije kako bi se u prvom redu proveselili, ali i pokazali široj društvenoj zajednici da su i oni doprinijeli razvoju društva, te da još uvijek svojim angažmanom mogu puno dati društvu kao cjelini.
– Savez broji 32 udruge umirovljenika i starijih osoba s područja Varaždinske županije i okuplja više od 7500 osoba, a danas nas je ovdje 300-tinjak u narodnim nošnjama kraja iz kojeg dolaze. Osim ovog mimohoda, tijekom godine Savez ima čitav niz aktivnosti; od „Umirovljeničke kajkavijade“, manifestacije kojom njegujemo kajkavsku riječ i običaje, do sportskih susreta umirovljenika koji ujedno predstavljaju i najveće okupljanje umirovljenika ne samo u Varaždinskoj županiji, već i šire, a jedna od značajnijih proslava nam je i proslava zlatnog i dijamantnog pira naših članova. Tu je i tradicionalna podjela uskrsnih paketa, božićni umirovljenički bal, kao i obilježavanje niza značajnijih datuma – nabrojala je Jadranka Bahlen istaknuvši kako sve ove aktivnosti ne bi mogli provesti bez podrške Varaždinske županije.
– Nikada se za umirovljenike u Varaždinskoj županiji nije toliko izdvajalo kao sada, što samo pokazuje da Varaždinska županija brine o osobama starije životne dobi, poštuje nas i uvažava i u njoj uvijek imamo prijatelja i partnera – zahvalila se Jadranka Bahlen.
Zahvaljujući vrijednim rukama članica i članova Saveza, građani su imali prilike kušati i kolače kakve su nekad pripremale naše bake.
Šljokice u kozmetici i razna sjajila trebali bi otići u povijest nakon odluke Europske komisije (EK) kojom se ograničava primjena mikroplastike koja se namjerno dodaje u proizvode, zbog čega trgovci kozmetikom pripremaju akcijske prodaje takvih proizvoda.
EK je 25. rujna donijela mjeru kojom se u skladu sa zakonodavstvom EU o kemikalijama (Uredba REACH) ograničava mikroplastika koja se namjerno dodaje proizvodima. Ta se mjera ne odnosi samo na kozmetičku industriju, nego ima i šire implikacije, piše index.hr.
Novim mjerama želi se spriječiti ispuštanje oko pola milijuna tona mikroplastike u okoliš.
Neki od brojnih uobičajenih proizvoda obuhvaćenih ograničenjem su granulirani materijali za ispunu koji se upotrebljavaju na umjetnim sportskim površinama, kozmetički proizvodi u kojima se mikroplastika upotrebljava u razne svrhe, deterdženti, omekšivači tkanine, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekovi i medicinski proizvodi.
Prve mjere, primjerice zabrana za šljokice i mikrokuglice počet će se primjenjivati kad ograničenje stupi na snagu, za 20 dana. U drugim slučajevima zabrana prodaje primjenjivat će se nakon duljeg razdoblja, kako bi pogođeni dionici imali dovoljno vremena da razviju alternative.