Povežite se s nama

U fokusu

U varaždinskoj bolnici štrajka kao da nema: dijagnostičke pretrage se obavljaju, odgođeno oko 4.000 kontrolnih pregleda

Objavljeno:

- dana

ŠTRAJK LIJEČNIKA TRAJE 55. DAN

Hoće li štrajk liječnika napokon završiti ovaj tjedan? Unatoč očekivanjima, sindikati u zdravstvu i ministar zdravlja Rajko Ostojić ni u ponedjeljak nisu uspjeli okončati pregovore o novom kolektivnom ugovoru.

O dok su prošli tjedan “pljuštale” oštre izjave – iz Vlade o smanjenju plaća liječnicima, a iz Liječničkog sindikata o prikupljanju kuvertiranih otkaza – u krugu varaždinske Opće bolnice sasvim drugačija situacija.

– Štrajk? Pa nismo osjetili nikakve posljedice – redom su nam odgovarali pacijenti iz različitih dijelova Varaždinske županije.

Zabušante nek’ traže u Saboru

Otkako je 18. rujna počeo štrajk, u toj zdravstvenoj ustanovi odgođeno je nešto više od 4.000 kontrolnih pregleda i 140-ak operacija, dok se gotovo svi dijagnostički pregledi uredno odrađuju. O tome je svjedočila i puna čekaonica na Odjelu za radiološku dijagnostiku.

– Pogledajte, ovdje svi rade. Uredno sam došao u zakazani termin i brzo ću doći na red. Zato mogu komentirati samo to da neka si Vlada zabušante ne traži po bolnicama, nego po Saboru – rekao nam je Varaždinac komentirajući time izjave premijera Zorana Milanovića koji je dan ranije, na sjednici Vlade ustvrdio da to “nije štrajk nego 45 dana zabušavanja manjeg broja ljudi”.

Iz Vlade je stigla poruka da će zdravstvenim djelatnicima koji su štrajkali plaće za listopad biti umanjene. Sudeći po reakcijama u Varaždinu, ta izjava nije ogorčila samo liječnike, nego i pacijente. Velika većina ih podržava u borbi za njihova prava.

– Zahvaljujem pacijentima na podršci i na razumijevanju. Želim podsjetiti da je glavni cilj pregovora s Vladom od prvog dana bio postići bolju organizaciju i uvjete rada, čime se borimo i za naše pacijente – istaknuo je dr. Denis Grgurović, sindikalni povjerenik Hrvatskog liječničkog sindikata u Općoj bolnici Varaždin.

Dežuraju jer moraju

Liječnici stalno ističu da ne ne dežuraju zato da bi dodatno zaradili, nego zato jer nemaju izbora: u bolnicama, posebno u županijskim, liječnika specijalista nema dovoljno i zbog toga moraju raditi prekovremeno. – Ako nema dovoljno liječnika i medicinskih sestara, ako oni moraju dežurati, onda samo tražimo da nam se sukladno zakonu plate dežurstva i pripravnost, kao i u svim drugim javnim službama – rekao je dr. Grgurović.

Napominje da su se pregovorima borili i protiv apsurdnih odredbi. – Kada dežuram, ja sam plaćen kao specijalist kirurg samo u redovnom radu od 7 do 15 sati, a poslije toga kao liječnik početnik. Nemam pravo na dodatke na temelju obrazovanja, završene specijalizacije, a ni na temelju radnog mjesta. Dakle, u redovnom radu jesam voditelj Kirurgije, ali kada dežuram onda to nisam. Pa zašto bismo onda uopće dežurali? Neka dežuraju početnici – ustvrdio je Grgurović u petak.

Problema nije bilo

Najduži štrajk ikad u hrvatskom štrajku traje gotovo dva mjeseca: u ponedjeljak je bio već 54. dan. Sanacijski upravitelj varaždinske bolnice dr. Dubravko Tršinski potvrdio je da su liječnici zbrinuli sve hitne slučajeve, kao i djecu, trudnice te oboljele od karcinoma, ali su radili i više nego je bilo najavljivano uoči početka štrajka.

– Laboratorijska dijagnostika uredno radi, kao i Odjel za radiološku dijagnostiku na kojem su RTG, ultrazvuk i CT dijagnostiku obavili svi pacijenti koji su bili naručeni. Liječnici očitavaju sve nalaze, dok izdaju samo one patološke. Na Internom odjelu je odgođeno svega nekoliko utrazvuka, holtera i ergometrije – rekao nam je sanacijski upravitelj dr. Dubravko Tršinski.

S obzirom da su odgođeni samo kontrolni pregledi i manji broj operacija, varaždinska bolnica je i tijekom štrajka potrošila mjesečni limit HZZO-a. – Nismo ostvarili nikakve uštede, ali je smo izgubili vrijeme – komentirao je Tršinski.

Pacijente podsjeća da se ne trebaju ponovno naručivati na preglede koji su bili odgođeni tijekom štrajka, jer će u bolnici napraviti posebnu listu i obavijestiti ih o novom terminu.

 

ANKETA: Što kažu pacijenti?

Štefica Želimorski, Bednja: Na vađenju krvi sam bila, kao i baka mojega supruga. Bila sam naručena na kontrolni pregled kod hematologa, a rekli su mi da ću biti pozvana kad završi štrajk. Liječnike podržavam, jer se moraju boriti za svoja prava. Dok mi noću spavamo, oni su na dužnosti.

Branko Časar, Varaždin: Unuku koja ima dvije premosnice na bubregu sam dovezao na kontrolu. Bila je operirana za vrijeme prvog štrajka u bolnicama, a sada je kontrolu uredno i bez problema obavila. Za štrajk liječnika mogu reći samo to da ljudima treba platiti što su odradili.

Katarina Kolarić, Zamlača: Štrajk traje gotovo dva mjeseca, ali ja nikakve posljedice nisam osjetila. U bolnicama u Varaždinu i Varaždinskim Toplicama sam sve obavila na vrijeme, a zdravstveni radnici su bili vrlo ljubazni. To vam mogu posvjedočiti, dok se u politiku ne razumijem.

Jasmina Peharda, Varaždin: Budući da sam trudnica kojoj je prošao termin za porod, svaki drugi dan dolazim na Ginekologiju. Sve se odvija normalno, kao da štrajka nema. No štrajk liječnika predugo traje. Smatram da imaju prevelika očekivanja, a nije da nemaju dobre plaće.

 

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje