Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinskoj i Međimurskoj županiji blokirano je više od 16.000 ljudi

stečaj potrošača bankrot siromaštvo novac

Objavljeno:

- dana

Prema podacima koje je obradila Fina, zbog neizvršenih osnova za plaćanje, 31. ožujka 2019. godine u blokadi je bilo 261.025 građana Hrvatske. Dug građana iz osnova iznosio je 17,12 milijardi kuna.

U odnosu na ukupan broj stanovnika županije, najviše je blokiranih građana u Sisačko-moslavačkoj (7,5%) te Koprivničko-križevačkoj i Virovitičko-podravskoj županiji (7%). U odnosu na broj radno sposobnog stanovništva, najviše je blokiranih građana također u Sisačko-moslavačkoj (11,4%), Koprivničko-križevačkoj (10,5%) i Virovitičko-podravskoj županiji (10,4%), a prema istom kriteriju slijede Bjelovarsko-bilogorska županija (10,3%) te Grad Zagreb (10%).

Najmanji je udio blokiranih građana u broju radno sposobnog stanovništva u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (6,6%).

U Varaždinskoj županiji blokirano je 9.561 građana koju ukupno duguju 638.288.816 kuna. Ovo znači da je blokirano 5,43% stanovnika Varaždinske županije, odnosno 8,02% radno sposobnih.

U Međimurskoj županiji u blokadi je 6.826 građana, a oni duguju 398.012.849 kuna. U blokadi je tako 6% stanovnika Međimurja, odnosno 8,88% radno sposobnog stanovništva.

Fina je napravila i popis 25 gradova s najvećim brojem blokiranih građana. Najviše je blokiranih u Zagrebu, njih 53.548. Na listi je Varaždin na 11. mjestu s 2.965 blokiranih, a Čakovec na 15. mjestu s 2.313 ljudi u blokadi.

Prema prosječnom iznosu duga, najviše su blokirani građani Vodica, čiji prosječan dug iznosi 191 tisuću kuna, slijede ih građani Velike Gorice s dugom od 161 tisuću kuna i građani Poreča s dugom od 110 tisuća kuna, dok su blokirani građani u preostala 22 grada s rang liste 25 gradova po kriteriju iznosa duga, u prosjeku dužni od 46 tisuća kuna (blokirani građani Siska) i 49 tisuća kuna (blokirani građani Karlovca) do 97 tisuća kuna (blokirani građani Varaždina i Zagreba).

Prema broju blokiranih građana u odnosu na broj stanovnika, izdvajaju se Sisak s 8,34%, Čakovec s 8,53% i Križevci s 8,04% blokiranih građana. Na popisu blokiranih građana promatrano po gradovima/općinama po iznosu duga blokiranih građana, izdvaja se Čakovec koji je osmi na rang listi po iznosu duga građana, ispred gradova koji imaju više stanovnika: Đakova, Koprivnice, Vinkovaca, Samobora, Bjelovara, Dubrovnika, Šibenika, Siska, Karlovca, Pule i Slavonskog Broda.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje