Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinskoj županiji najčešće umiremo od bolesti srca i krvnih žila, a tek onda od karcinoma

Objavljeno:

- dana

U Hrvatskoj se najčešće umire od bolesti srca i krvnih žila te od raka pluća i debelog crijeva, a tako je i na sjeveru Hrvatske.

Pritom Međimurska županija ima najmanju stopu smrtnosti od cirkulacijskih bolesti među županijama u Hrvatskoj, dok je Varaždinska županija malo iznad nacionalnog prosjeka. Dok prosječna stopa smrtnosti od cirkulacijskih bolesti u Hrvatskoj na 100.000 stanovnika iznosi oko 556 umrlih, u Međimurskoj je županiji znatno niža.

Prema zadnjim podacima objavljenima u Hrvatskom zdravstveno-statističkom ljetopisu iz 2016. godine, u Međimurju ta stopa iznosi 389 umrlih, a u Varaždinskoj županiji je iznad nacionalnog prosjeka s ukupno 616 umrlih na 100.000 stanovnika. Nakon toga, najviše se umire od raka dojke i prostate te karcinoma pluća i debelog crijeva.

Zdravlje za sve

Od čega bolujemo i umiremo te u kojem smjeru treba mijenjati životne navike kako bismo bili zdraviji teme su o kojima se puno govorilo tijekom travnja, mjeseca u kojem se obilježava Svjetski dan zdravlja, 7. travnja. Svjetska zdravstvena organizacija odredila je taj dan kako bi se izgradila svijest o nekoj važnoj zdravstvenoj temi, a ove je godine to bilo “Zdravlje za sve i svakoga”, tj. dostupnost javnog zdravstva svim društvenim skupinama. Tim je povodom i Savjet za zdravlje Varaždinske županije organizirao stručni skup, a u mnogim su mjesnim odborima održana predavanja o zdravlju.

“Više od 65 % odraslih ljudi u Hrvatskoj nije dovoljno aktivno tj. dnevno se ne bave ni 30-minutnom umjerenom tjelesnom aktivnošću”, porazni su podaci izneseni u palači Varaždinske županije na stručnom skupu održanom povodom Svjetskoga dana zdravlja”

– Za kardiovaskularne bolesti smo među županijama iznad državnog prosjeka po obolijevanju i umiranju. Prema podacima o rizičnim faktorima za bolesti srca i krvnih žila, kao što su debljina i dijabetes, oni također imaju trend porasta u posljednjih desetak godina. Broj osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2 se udvostručio unatrag desetak godina, jednako tako i gestacijskog dijabetesa. Sve te bolesti uvelike ovise o životnom stilu i tu sigurno postoji prostor za preventivno djelovanje – istaknula je Irena Stipešević Rakamarić, zamjenica ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije i novoizabrana predsjednica županijskog Savjeta za zdravlje.

Prehranu treba temeljiti na namirnicama biljnog podrijetla, s puno voća i povrća, mahunarki, orašastih plodova i integralnih žitarica, a izbjegavati crveno meso

Na drugome mjestu kao uzrok smrtnosti su maligne bolesti, od kojih je u 2016. godini u Varaždinskoj županiji županiji umrlo 556 osoba, što znači svaka četvrta umrla osoba. Treći po redu uzrok smrtnosti su skupina bolesti probavnog sustava, a rak debelog crijeva u Varaždinskoj je županiji također nešto viši od državnog prosjeka.

– Valja naglasiti da je to rak koji je itekako povezan sa životnim stilom, posebice prehranom i premalo kretanja, pa se kroz ove mjere i tu može pozitivno utjecati – govori naša sugovornica.

Promjenom stila života može se izbjeći 80 % slučajeva bolesti srca, 90 % slučajeva šećerne bolesti i trećina zloćudnih bolesti. Treba promijeniti način prehrane, više se kretati i prestati pušiti.

Posljednji dostupni podaci Registra za rak objavljeni su za 2015. godinu. Prema tim podacima žene u Varaždinskoj županiji, u usporedbi s ostalim županijama, imaju gotovo najnižu incidenciju od raka općenito, jedino žene u Splitsko-dalmatinskoj županiji obolijevaju manje. Međimurska županija je zajedno s Krapinsko-zagorskom županijom na dnu ljestvice po broju novooboljelih žena od raka dojke. Od 382 žene oboljele od raka u 2015. godini na području Varaždinske županije najviše ih je oboljelo od raka dojke (21 %), zatim od raka bronha i raka tijela maternice (po 8 %) te od raka debelog crijeva (7%).

Bez šećera!

– Uzroci obolijevanja od raka su kompleksni. Kod žena se radi o vrstama raka koje je moguće rano otkriti i liječiti ili spriječiti. Primjerice, rak pluća i bronha povezan je s pušenjem, pa postoje preventivni alati. Važno je izbjegavati alkohol, održavati optimalnu tjelesnu težinu i redovito se kretati, a prehranu temeljiti na namirnicama biljnog podrijetla, s puno voća i povrća, mahunarki, orašastih plodova i integralnih žitarica. Treba izbjegavati crveno meso i rafinirani šećer te posebice obratiti pozornost na skriveni šećer u gaziranim pićima – savjetuje Rakamarić. Kod muške populacije slika je drukčija i obje su županije, Varaždinska i Međimurska, iznad državnog prosjeka po obolijevanju od raka. Kod muške populacije, od 482 muškarca oboljela od raka u 2015. godini u Varaždinskoj županiji najviše ih je oboljelo od raka prostate (19 %), potom raka bronha i pluća (14 %) te debelog crijeva (10 %).

Slab odaziv

Kad je riječ o većoj pojavnosti karcinoma debelog crijeva u Varaždinskoj županiji, zamjenica predsjednice Savjeta za zdravlje Varaždinske županije i pedijatrica Mirjana Kolarek Karakaš upozorava na slab odaziv stanovnika Županije na Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Od 2007. do 2017. godine pozvano je 88.000 stanovnika, a odazvalo se tek njih 23.000. U 3 % otkriven je karcinom, a u 31 % ispitanih otkriveni su polipi koji u pet godina mogu prerasti u rak. Govoreći o bolestima srca i krvnih žila, varaždinska pedijatrica također ističe važnost prevencije.

– Promjenom stila života može se izbjeći 80 % slučajeva bolesti srca i 90 % slučajeva šećerne bolesti. Potrebno je promijeniti način prehrane, povećati kretanje i prestati pušiti – kaže liječnica.

Slika zdravlja

Na Savjetu za zdravlje Varaždinske županije spominjala se izrada nove slike zdravlja Županije:
– „Slika zdravlja“ je polazišni strateški dokument za planiranje zdravstvene zaštite, osobito preventivnih aktivnosti u Županiji, i treba sadržavati i stavove zajednice o zdravlju. “Slika zdravlja” je ozbiljna i potpuna analiza stanja, a posljednja datira iz 2015. godine i obnavlja se svakih pet godina. Planiramo u 2020. godini napraviti kvalitetniju analizu za strateško planiranje u idućem desetogodišnjem razdoblju.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje