Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinskoj županiji travanj kritičan za jureće vozače i divljač koja se seli

Objavljeno:

- dana

Svake godine u travnju u Varaždinskoj županiji povećan je nalet vozila na divljač. Tu činjenicu potkrepljuje izvještaj Lovačkog saveza Varaždinske županije za razdoblje od 2014. do 2018. godine.

Naime, u tih pet godina ukupno je bilo 884 naleta motornih vozila na divljač, a najviše naleta bilo je u 2017. i 2018. godini, kada je evidentirano 214 odnosno 198 naleta.
Migracije divljači

U tome mjesecu unatrag pet godina vozači su najviše puta su naletjeli na divljač – ukupno 141 put, što je gotovo 100 % više od prosjeka u drugim mjesecima.

Migracije divljači

– U travnju su u tijeku totalne migracije srneće divljači, i to muške, koja označava svoj teritorij. U tome mjesecu daleko su najčešći naleti vozila na divljač, pa savjetujem vozačima budu oprezni – rekao je Robert Hunjak, tajnik Lovačkog saveza Varaždinske županije.

Na oprez je upozorila i varaždinska policija početkom travnja, kada su u samo jednom danu zabilježena čak četiri naleta motornih vozila na divljač.
Bilo je to u ponedjeljak, 8. travnja, kada su se naleti na srneću divljač dogodili u općinama Breznički Hum, Jalžabet, Breznica i Petrijanec.

– U cilju prevencije ovakvih i sličnih događaja, pozivamo vozače na maksimalni oprez na prometnicama Varaždinske županije, posebno u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima, a isto tako da prilagode brzinu kretanja vozila stanju i uvjetima na cesti te da poštuju postavljenu prometnu signalizaciju koja ih upozorava na moguće pojavljivanje divljači na cesti – istaknuli su tada iz varaždinske policije.

Jure po cesti

Iz Lovačkog saveza Varaždinske županije ističu da vozači često ne poštuju znakove koji im signaliziraju da obrate pozornost na mogući prelazak divljači preko ceste.

– Vozači često jure ne obraćajući pozornost da kad je uz cestu znak opreza „divljač na cesti“, trebaju smanjiti brzinu kako bi izbjegli nalet – dodao je Hunjak.

Ako pak, nažalost, dođe do naleta na divljač, u kojem najčešće dolazi do uginuća životinje i znatne materijalne štete na vozilu, najbolje je zvati policiju.

– Policija će napraviti očevid, a postoji model osiguranja od naleta vozila na divljač putem centralne police Hrvatskoga lovačkog saveza (generalna polica 25.000.000 kuna kod Croatia osiguranja), gdje lovačka društva Varaždinske županije sudjeluju s 250.000 kuna, pa će se vlasniku vozila nadoknaditi šteta – zaključio je Hunjak.

Držite pse i mačke pod nadzorom

Iz varaždinske policije također pozivaju vlasnike domaćih životinja na poduzimanje odgovarajućih mjera u cilju sprečavanja zadržavanja domaćih životinja na cesti bez nadzora.

– Napominjemo da su vlasnici domaćih životinja (pasa, mačaka i dr.) dužni životinje držati pod nadzorom, odnosno držati ih u ograđenim dvorištima i poduzimati druge mjere da se iste bez nadzora ne zadržavaju na cestama. U slučaju naleta vozila na domaće životinje, u pravilu su odgovorni vlasnici domaćih životinja te je sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama za vlasnika životinja propisana kazna od 300 kuna – dodaju iz varaždinske policije.

 

U fokusu

U Varaždinskoj županiji i Međimurju lani zabilježene najveće stope oporabe otpada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije  Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto. 

– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.   

Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto. 

Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.

Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda. 

Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada. 

Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022. 

Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj. 

U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda. 

Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.

U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja. 

Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati. 

Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.  

Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike. 

Nastavite čitati

U fokusu

Bivši zapovjednik Hrvatske vojske Robert Hranj ima novi posao

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a

Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.

Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje