Povežite se s nama

Život i društvo

U Varaždinskoj županiji dosad 160 oboljelih od gripe, nažalost ovo je tek početak

Objavljeno:

- dana

Epidemija počela

Gripa se u Varaždinskoj županiji počela javljati početkom prosinca 2016. godine. Do 25. prosinca prošle godine imali smo 23 prijavljene oboljele osobe od gripe, da bi u zadnjem tjednu prošle godine pristiglo 137 novih prijava.

“Prema tome do 01. siječnja 2017. godine u Varaždinu je bilo 160 prijavljenih oboljelih od gripe. Sigurno je ova brojka u stvarnosti veća jer nisu sve oboljele osobe tražile pomoć od liječnika nego su se samostalno liječile kod kuće”, ističe Katica Čusek Adamić, epidemiologinja s varaždinskog Zavoda za javno zdravstvo.

Oboljevaju osobe od 30 do 65 godina

U odnosu na prošlu godine, gripa je ranije počela i brži je uspon oboljelih, vrhunac se očekuje povratkom djece u škole i vrtiće. Prema prijavama najčešće obolijevaju osobe dobne skupine 30-65 godina i zatim slijede djeca 7-14 godina i mladi do 30 godina starosti. Prema rezultatima iz Nacionalnog laboratorija za gripu HZJZ radi se o virusu gripe A H3N2 koji je zasada dominantan tip cirkulirajućeg virusa.

ZZJZ Varaždinske županije osigurao je 18.000 doza cjepiva protiv gripe koje su distribuirane prema liječnicima primarne zdravstvene zaštite. U epidemiološkim ambulantama Zavoda za javno zdravstvo još uvijek ima cjepiva pa sve osobe koje se žele cijepiti mogu to učiniti. Nije kasno za cijepiti se jer je ovo početak epidemije gripe koji će trajati sve do kraja ožujka, a možda i duže.

Ostale mjere zaštite su nespecifične i nisu sigurne u zaštiti od gripe. Potrebno je izbjegavati bliski kontakt s osobama koje su oboljele od gripe. Zdrave navike u životu i ojačavanje imunološkog sustava; pravilna prehrana bogata vitaminima, redovito vježbanje svakako su važne mjere u zaštiti od gripe. Izbjegavajte odlazak u zdravstvene ustanove u vrijeme epidemije gripe ukoliko to nije neophodno. Redovito perite ruke osobito pri povratku kući iz vana i nakon kihanja ili kašljanja.

Kako spriječiti infekciju drugih osoba

Ukoliko ste oboljeli od gripe, da bi spriječiti infekciju drugih osoba, pri kašljanju i kihanju potrebno je prekriti usta i nos papirnatom maramicom koju treba baciti u koš za smeće i nakon toga oprati ruke. Ako nemate maramice pri ruci i ako nemate mogućnost nakon toga odmah oprati ruke, bolje je prekriti usta i nos podlakticom nego dlanom. Pranje ili dezinfekcija ruku će zaštititi druge osobe od vaših mikroorganizama. Uz ranije opisane higijenske mjere, zdrave osobe trebaju se držati na udaljenosti najmanje 1 metar od osobe koja ima simptome gripe.

Odrasli koji su bolesni mogu inficirati ostale za približno 5 dana nakon početka simptoma, a djeca su zarazna 7 dana nakon početka simptoma. Cijelo vrijeme trajanje simptoma osoba je zarazna. I nikako ne ići u školu ili na posao ukoliko ste oboljeli od gripe.

Liječenje

Liječenje gripe je simptomatsko, a to podrazumijeva mirovanje, uzimanje veće količine tekućine, lijekova za snižavanje temperature i bolova te suzbijanje kašlja. Gripa se ne liječi antibioticima jer antibiotici ne djeluju na viruse.

O primjeni antibiotika u vrijeme gripe odlučiti će liječnik ukoliko je došlo do razvoja bakterijskih komplikacija gripe poput upale uha ili pluća. Starije osobe, odnosno bolesnici s težim simptomima i kroničnim bolestima, s povećanim rizikom za nastanak komplikacija liječe se sa specifičnim antivirusnim lijekovima pod kontrolom liječnika.

Obavezno se javiti liječniku ukoliko temperatura oko 39- 40 o C traje duže od tri dana, ako imate bolno grlo s natečenim limfnim čvorovima, ako dođe do poremećaja svijesti, pojačanog kašlja s iskašljajem, osjećaja skraćenog daha i pritiska u prsnom košu, stalnog povraćanja i eventualno pojave osipa.
 

Izvor:
Foto: ilustracija

Život i društvo

Nova akcija sadnje kritično ugrožene biljke kebrač u Varaždinskoj županiji  

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nova akcija sadnje biljke kebrač, kritično ugrožene vrste u Hrvatskoj i Europi, održana je tijekom studenoga na nekoliko lokacija uz rijeku Dravu u Varaždinskoj županiji.

Akciju pokušaja vraćanja gotovo izumrle vrste, koja je na području Europe rasla od ledenog doba, organizirala je Javna ustanova Priroda Varaždinske županije, a pridružili su im se partneri iz projekta „Drava Life“, stručnjaci iz Austrije i Mađarske.

Kebrač (Myricaria germanica) je grmolika biljka koja je nekad bila česta na dravskim sprudovima, dok je danas gotovo u potpunosti nestala te se smatra kritično ugroženom vrstom s visokim rizikom od izumiranja.

U Hrvatskoj raste na svega dvije lokacije, od kojih je jedna šljunčara Turnišće u Sračincu u Varaždinskoj županiji.

– Posebnost ovogodišnje akcije jest da je za sadnju korišteno 30 mladih sadnica koje su uzgojene u našoj županiji, u rasadniku Srednje škole Arboretum Opeka u Marčanu. Sadnice su uspjeli uzgojiti iz reznica matičnih biljaka koje su uzete iz prirode na području šljunčare Turnišće. Na to smo iznimno ponosni. Treba istaknuti da smo za sve aktivnosti dobili dopuštenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja s obzirom da se radi o strogo zaštićenoj vrsti Republike Hrvatske – rekla je ravnateljica JU Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar.

Pojašnjava da je kebrač biljka prilagođena jedinstvenim ekološkim uvjetima staništa koja su, nažalost, ograničena na novostvorene šljunčane i pješčane sprudove rijeka. Pokušaja sadnje, odnosno vraćanja kebrača na prirodna staništa rijeke Drave bilo je i ranije, 2018. i 2019. godine u okviru projekta „Drava Life“ te 2022. godine.

– Zbog širenja radova na eksploataciji šljunka i pijeska, prošle godine je s područja šljunčare Turnišće iskopano 30-ak jedinki ove vrste i premješteno na prirodna staništa uz rijeku Dravu nizvodno od Ormoškog jezera. Tada su s matičnih biljaka uzete i reznice za uzgoj i razmnožavanje ove biljke u kontroliranim uvjetima, kako bi se dobile sadnice i za buduće pokušaje sadnje, odnosno vraćanje kebrača na rijeku Dravu. Nažalost, dosadašnji pokušaji nisu bili uspješni, ponajprije zbog promijenjenih uvjeta staništa i ekstremnih vremenskih pojava. Nadamo se da smo prilikom ovogodišnje sadnje uspjeli pronaći odgovarajuće mikrolokacije na kojima će kebrač uspješno rasti – navodi Sanja Kopjar.

Napominje da je ova akcija pokušaja vraćanja nestalih zavičajnih divljih vrsta u prirodu ujedno doprinos obnovi degradiranih ekosustava, a što od država članica traži i nedavno dogovorena Uredba o obnovi prirode, koju bi uskoro trebali usvojiti Vijeće Europske unije i Europski parlament.

Hoćemo li uspjeti ponovno vratiti kebrač na prirodna staništa rijeke Drave? – To ne znamo, ali moramo pokušavati. Jer ako ne pokušamo, nećemo nikada saznati – zaključila je Sanja Kopjar.

Nastavite čitati

Život i društvo

Općina Cestica isplatit će božićnice za umirovljenike, donosimo raspored

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Obavještavaju se svi umirovljenici s područja Općine Cestica, čija mjesečna mirovina iznosi 400 eura ili manje, da će Općina Cestica vršiti isplatu prigodnih novčanih pomoći umirovljenicima povodom božićnih blagdana u iznosu od 30 eura.

Isplata će se vršiti u prostorijama Kulturnog centra Općine Cestica i to od 11. do 13. prosinca 2023. godine (od ponedjeljka do srijede) u vremenu od 11 do 14 sati i to sljedećim redoslijedom:

  • Ponedjeljak, 11.12. 2023. – Gornje Vratno, Cestica, Radovec, Križovljan Radovečki
  • Utorak, 12.12.202.3 – Babinec, Falinić Breg, Kolarovec, Brezje Dravsko, Virje Križovljansko, Otok Virje, Vratno Otok, Radovec Polje
  • Srijeda, 13.12.2023. – Veliki Lovrečan, Mali Lovrečan, Dubrava Križovljanska, Jarki, Selci Križovljanski, Malo Gradišće, Križanče, Natkrižovljan

UVJET ZA ISPLATU PRIGODNE NOVČANE POMOĆI:

  • da je mirovina umirovljenika 400 eura ili manje (ukoliko osoba ima više mirovina te njihov zbroj ne prelazi 400 eura također ostvaruju pravo na pomoć, uz predočenje svih odrezaka)

PRILIKOM ISPLATE OBAVEZNO JE PREDOČITI:

  • osobnu iskaznicu,
  • posljednji odrezak mirovine/mirovina

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje