Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinu najviše mališana na listi čekanja za boravak u dječjim vrtićima

Objavljeno:

- dana

U Varaždinu se na listama čekanja dječjih vrtića nalazi 209-ero djece, od kojih njih 148-ero čeka upis u jaslice. Te podatke dobila je od Grada Varaždina HDZ-ova gradska vijećnica Silvija Cupar u studenome ove godine.

Jesu li se podaci promijenili i na koji način gradska vlast planira riješiti problem s listama čekanja nismo uspjeli doznati jer nam (transparentni) Grad Varaždin ne odgovara na upite već mjesecima.
– S obzirom na to da postoje liste čekanja za upis djece u vrtiće na području Grada Varaždina, zanima me da li se u Gradu u skorije vrijeme razmišlja o sufinanciranju boravka djece s prebivalištem na području našega grada i u drugim vrtićima izvan Grada Varaždina, i to posebno s obzirom na činjenicu da i drugi gradovi u našoj Varaždinskoj županiji sufinanciraju boravak djece u vrtićima izvan svojih područja i bez obzira na to što su ti isti gradovi i na svojim područjima osnivali gradske dječje vrtiće – pitala je Silvija Cupar na sjednici Gradskog vijeća u rujnu ove godine, a pisani odgovor objavljen je u studenome na službenim stranicama Grada.

U Gradu Varaždinu više od 25 godina djeluju dječji vrtići privatnih osnivača u kojima Grad Varaždin sufinancira boravak djece koja imaju prebivalište na području Grada Varaždina, i to sa 710 kuna mjesečno po djetetu. U 10 dječjih vrtića privatnih osnivača i jednom dječjem vrtiću čiji je osnivač vjerska zajednica smješteno je ukupno oko 1100 djece, od kojih je 926-ero djece s prebivalištem na području Grada Varaždina.
– Vezano na liste čekanja, a temeljem prikupljenih podataka dječjih vrtića s područja Grada Varaždina, trenutno se na listama čekanja svih dječjih vrtića nalazi 209-ero djece, od kojih njih 148-ero čeka upis u jaslice. Međutim, napominjemo da nije moguće točno utvrditi je li to stvarna lista čekanja budući da roditelji prijavljuju djecu u nekoliko različitih dječjih vrtića, neki roditelji prijave dijete koje se nikad ni ne upiše, neki roditelji žele točno određeni objekt zbog blizine posla i slično. U ovom trenutku, s obzirom na ukupan kapacitet Dječjeg vrtića Varaždin te dječjih vrtića privatnih osnivača i vjerske zajednice, smatramo da ne postoji realna potreba za mijenjanje modela sufinanciranja uključivanjem u sufinanciranje dječjih vrtića iz drugih gradova i općina – odgovorili su iz Grada Varaždina.

Za razliku od Varaždina, iz svih drugih gradova u Varaždinskoj županiji dobili smo odgovore.
Na području Ludbrega djeluju tri dječja vrtića, gradski vrtić „Radost“ pohađa 180-ero djece, dok dva privatna vrtića pohađa 163-oje djece. U „Iskrici“ je 70-ero djece, a u „Smjehuljici“ 93-oje.
Ekonomska cijena vrtića u 2021. godini iznosila je 1300 kuna, od čega je Grad po djetetu sufinancirao 800 kuna mjesečno, a roditelji su plaćali 500 kuna.
Iduće, 2022. godine povećat će se ekonomska cijena vrtića na 1450 kuna mjesečno, pri čemu će Grad sufinancirati 950 kuna, a cijena za roditelje ostat će 500 kuna, kao i dosad. Sufinanciranje boravka djece u vrtićima je isto bez obzira na to radi li se o gradskom ili privatnim vrtićima.

U Gradu Ludbregu kažu da je u dogradnju gradskog vrtića uloženo 3,1 milijun kuna, još 300.000 kuna uloženo je u uređenje dječjeg igrališta, a također je uloženo oko 100.000 kuna u edukacije i osposobljavanja stručnih djelatnika-odgojitelja. Na tome ne misle stati.
Grad Varaždinske Toplice je osnivač javne ustanove Dječji vrtić „Tratinčica“ Varaždinske Toplice. Ipak, sve vrtiće na području ovoga grada pohađa 158-ero djece.
– U gradskom vrtiću postoji lista čekanja, a na njoj je 15-ero djece. Problem se planira riješiti proširenjem kapaciteta u smislu dogradnje vrtića ili izgradnjom novog. Privatni vrtić nema listu čekanja – objasnili su iz Grada Varaždinskih Toplica.

Na području Grada Lepoglave djeluju tri vrtića i nema više lista čekanja.
– U Dječjem vrtiću Lepoglava u Lepoglavi upisano je 133-oje djece, u Podružnici Donja Višnjica 58-ero djece, a u privatnom dječjem vrtiću „Runolist“ upisano je 54-ero djece. Nema lista čekanja niti u gradskom niti u privatnom vrtiću na gradskom području. Taj cilj koji smo si postavili smo uspješno realizirali uloživši cijeli izvorni gradski proračun u proširenje kapaciteta postojećeg i izgradnju novog vrtića. Za projekt rekonstrukcije vrtića u Lepoglavi (sanacija, adaptacija i nadogradnja) i izgradnje pomoćne zgrade (garaže, kućne radionice i spremišta) uloženo je 13.591.535,40 kuna. Izgradnja dječjeg vrtića u Donjoj Višnjici stajala je 4.790.319,32 kune. Navedene investicije su realizirane tijekom 2018./2019. godine u ukupnom iznosu od 18.381.854,72 kune, što čini jedan cijeli godišnji izvorni prihod Grada Lepoglave. Dio novca dobiven je iz potpora, odnosno 6.697.800,18 kuna – kažu iz Grada Lepoglave.

U gradskom i privatnim vrtićima na području Novog Marofa trenutno je ukupno upisano 368-ero djece.
Iz Grada su nam odgovorili da je u gradski Dječji vrtić Novi Marof unatrag dvije godine u dogradnju i rekonstrukciju uloženo 10,4 milijuna kuna, a u energetsku obnovu gotovo 3 milijuna kuna. U gradskom vrtiću nema lista čekanja.

Grad Ivanec osnivač je Dječjeg vrtića “Ivančice” Ivanec. U središnjem Dječjem vrtiću u Ivancu i u njegovu područnom odjelu u Radovanu upisano je 302-oje djece.
Još 150-ero djece smješteno je u privatnim dječjim vrtićima i kod registriranih dadilja na području Grada Ivanca te u dječjim vrtićima u gradovima i naseljima izvan administrativnog područja Grada Ivanca. Dječji vrtić “Bambi” tako zbrinjava 95-ero djece te neka djeca pohađaju privatnu djelatnost dadilja “Svijet mašte” u Ivanečkom Vrhovcu.
– Cijene smještaja djece razlikuju se od vrtića do vrtića, pri čemu Grad Ivanec nema utjecaja na određivanje i formiranje ekonomskih cijena privatnih vrtića. Što se tiče ekonomske cijene gradskog Dječjeg vrtića „Ivančice“ Ivanec, ona iznosi 1752 kune – kažu u Gradu Ivancu. Napominju da sufinanciraju boravak djece i u privatnim vrtićima.

Varaždinske Toplice sufinanciraju boravak djece u vrtićima izvan Grada

Grad Varaždinske Toplice je osnivač javne ustanove Dječji vrtić „Tratinčica“ Varaždinske Toplice. Ipak, sve vrtiće na području ovoga grada pohađa 158-ero djece.
– U gradskom vrtiću postoji lista čekanja, a na njoj je 15-ero djece. Problem se planira riješiti proširenjem kapaciteta u smislu dogradnje vrtića ili izgradnjom novog. Privatni vrtić nema listu čekanja – objasnili su iz Grada Varaždinskih Toplica.
Cijena privatnog vrtića “Čarobno ogledalce” za predškolsku djecu iznosi 1300 kuna, a za jasličare 1450 kuna. Grad ga sufinancira sa 600 kuna za prvo i 700 kuna za drugo dijete.
Cijena gradskog vrtića “Tratinčica” iznosi 1400 kuna. Roditelj plaća 500 kuna, dok Grad sufinancira 900 kuna (600 kuna je udio u ekonomskoj cijeni te 300 kuna kao osnivač).

Također, Grad Varaždinske Toplice od 2018. godine sufinancira boravak djece u vrtićima izvan Grada. U vrtić kojem je osnivač Grad ulagalo se u protekle četiri godine i utrošeno je 193.300 kuna za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju jaslica te 845.752 kune za uređenje denzomotorne dvorane u sklopu “Tratinčice”.

U Ludbregu idu u dogradnju gradskog vrtića, gradi se i novi vrtić

U Ludbregu se gradi još jedan privatni vrtić, a mališani bi se trebali useliti već početkom godine. Radi se o montažnoj i niskoenergetskoj vrsti gradnje. Ukupna veličina objekta je 550 metara kvadratnih, vrtić će izgledati kao lego-kockica, a osim što će se riješiti liste čekanja, a djeca dobiti novi prostor, otvorit će se i nova radna mjesta.

Iz Grada Ludbrega pak kažu da namjeravaju dograditi i urediti i gradski vrtić. Dječji vrtić „Radost“ prijavio je, naime, ove godine projekt “Rekonstrukcija i dogradnja Dječjeg vrtića ‘Radost’ Ludbreg” na Mjeru 7., koja se odnosi na temeljne usluge i obnovu sela u ruralnim područjima iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.
– Realizacijom projekta nadogradit će se zgrada vrtića u vidu polivalentne dvorane sa sanitarnim čvorom i spojnim hodnikom. Uz navedeno, provest će se rekonstrukcija postojećeg dijela vrtića, zamjena podnih obloga i izrada spuštenog stropa, bojenje, uređenje kuhinjskog bloka, premještanje nadstrešnice i zamjena postojeće rasvjete efikasnijom LED-rasvjetom. Ukupan broj djece u dobi od 3 do 6/7 godina koja će po završetku projekta biti uključena u sportski program je 162. Očekivani rezultat projekta bit će nadograđen, rekonstruiran i opremljen objekt dječjeg vrtića ukupne površine od 1960,47 m² bruto površine. Predviđeno trajanje provedbe projekta je 22 mjeseca. Prva četiri mjeseca provodit će se postupak javne nabave i pripremni radovi, dok će se građevinski i drugi radovi implementirati sveukupno 12 mjeseci. Ostale aktivnosti koje će se provoditi odnose se na uređenje interijera, opremanje te na informiranje i obavještavanje javnosti.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 6.504.267,50 kuna, gdje sredstva davatelja bespovratnih sredstava iznose 5.203.414,00 kuna, a ostatak sredstava od 1.300.853,50 kuna osigurat će korisnik, Dječji vrtić „Radost“ Ludbreg.

U Lepoglavi izlaze ususret roditeljima

Na području Grada Lepoglave djeluju tri vrtića. Djelatnost predškolskog odgoja i naobrazbe te skrb o djeci predškolske dobi provodi se u Dječjem vrtiću Lepoglava u Lepoglavi, zatim u Dječjem vrtiću Lepoglava – Podružnici Donja Višnjica na adresi Donja Višnjica te u Dječjem vrtiću „Runolist“ u Žarovnici, čiji je osnivač privatna osoba. Vrtić u Lepoglavi lani je dograđen, a u Donjoj Višnjici je izgrađen potpuno nov vrtić.

Ekonomska cijena redovitoga primarnoga 10-satnog programa u gradskom Dječjem vrtiću Lepoglava i privatnom Dječjem vrtiću „Runolist“ iznosi 1360 kuna. Grad u postocima sufinancira od 50 do 70 % ekonomske cijene vrtića. Na primjer, Grad plaća najviše 932 kune ako prihod po članu domaćinstva u prethodnom tromjesečju iznosi do 1650 kuna. Tada roditelj plaća 428 kuna, što čini 31 %.
Za djecu s gradskog područja koja su povjerena na čuvanje obrtnicima koji ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje, odnosno koji su registrirani za obavljanje djelatnosti dnevne skrbi djece, Grad sufinancira boravak djece u iznosu od 710 kuna mjesečno po djetetu.
U Lepoglavi su otišli i korak dalje, pa imaju i olakšice u plaćanju redovitoga primarnoga 10-satnog programa koje imaju roditelji djece s prebivalištem na području Grada Lepoglave za više djece u vrtiću, dijete sa smetnjama u razvoju, dijete samohranog roditelja i slično.

Isto tako, Grad Lepoglava sufinancira troškove boravka djece s gradskog područja u vrtićima drugih osnivača i onima koji se nalaze izvan gradskog područja, čak i usluge dnevne skrbi o djeci povjerenoj na čuvanje obrtnicima koji ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje. Iznosi sufinanciranja su vezani uz kriterije Grada Lepoglave, a ne druge JLS.

U Ivancu povećali iznos sufinanciranja za vrtiće

Cijene smještaja u gradskom vrtiću formirane su temeljem imovinskog cenzusa roditelja, pa tako Grad polazak djece u vrtić roditeljima financira u rasponu od 1077 do 1247 kuna. Grad Ivanec već godinama sufinancira smještaj djece u svim privatnim vrtićima i kod registriranih dadilja, kako na području Grada Ivanca, tako i u onima koji se nalaze na području susjednih gradova i općina.

– Nova odluka Gradskog vijeća ide i na ruku roditeljima čija su djeca smještena u privatnim vrtićima i kod registriranih dadilja tako da im se povećava iznos sufinanciranja Grada na maksimalno 995 kuna. Na taj način Grad Ivanec stavlja u jednakopravni položaj svu djecu sa svog administrativnog područja, neovisno o tome pohađaju li gradski ili privatni dječji vrtić – objasnili su iz Grada Ivanca.

Dodaju da, budući da u gradskim vrtićima u Ivancu i Radovanu nema dovoljno mjesta za sve mališane (u DV-u „Ivančice“ za upis čeka 22-oje djece), Grad Ivanec kreće u dogradnju središnjeg vrtića u Ivancu te u gradnju novog vrtića u Radovanu. Dogradnjom vrtića u Ivancu kapacitet se planira povećati za još 50-ero djece. Za dogradnju u Ivancu Grad ima spremnu svu dokumentaciju i osigurana sredstva u proračunu, a trenutno se čeka objava natječaja za sufinanciranje gradnje vrtića iz EU fondova, čije je raspisivanje najavljeno do kraja ove godine.
Za gradnju novog vrtića u Radovanu Grad je kupio odgovarajuću površinu i raspisao javni poziv zainteresiranim investitorima za dodjelu prava građenja, uz spremnost da privatnom investitoru osigura sve moguće olakšice za gradnju objekta.

Na javni poziv javio se privatni poduzetnik koji je iskazao interes za gradnju.
– Posebno naglašavamo da Grad Ivanec ima trajno objavljen poziv svim privatnim investitorima zainteresiranima za gradnju vrtića na administrativnom gradskom području po spomenutom modelu ustupanja prava građenja. Jednako kao i u Radovanu, za potrebe takvih ulagača Grad je spreman kupiti zemljište za gradnju vrtića, ustupiti ga investitoru, osloboditi ga plaćanja komunalnog doprinosa za gradnju objekta, osigurati mu sve priključke, izgraditi parkiralište i javnu rasvjetu, urediti gradilište i drugo – jasni su iz Ivanca.

Novi Marof uložio u dogradnju vrtića

U gradskom i privatnim vrtićima na području Novog Marofa trenutno je ukupno upisano 368-ero djece.
– U privatnim vrtićima “Sretna djeca” i “Bambi” postoji lista čekanja, i to u svakom po 10-ero djece, dok u gradskom Dječjem vrtiću Novi Marof i privatnom “Anđeo” nema liste čekanja. Grad Novi Marof sufinancira boravak u vrtiću svakog djeteta koje ima prebivalište na području Grada u bilo kojem vrtiću, neovisno o tome ima li vrtić sjedište na području Grada ili izvan njega – ističu iz Grada.

Ekonomska cijena vrtića iznosi 1377 kuna, a Grad u podmirenju te cijene sudjeluje sredstvima iz proračuna tako da se iznos participacije roditelja određuje na temelju prihoda po članu obitelji, pa roditelji sudjeluju u podmirenju cijene vrtića u iznosima od 374 do 708 kuna, dok preostali iznos do pune cijene predškolskog odgoja plaća Grad Novi Marof iz svog proračuna.
Iz Grada su nam odgovorili da je u gradski Dječji vrtić Novi Marof unatrag dvije godine u dogradnju i rekonstrukciju uloženo 10.433.825,25 kuna, a u energetsku obnovu gotovo 3 milijuna kuna.

Bosilj: Projekt vrtića u Hrašćici ide dalje

Na svakoj sjednici varaždinskoga Gradskog vijeća spominje se nužnost izgradnje dječjeg vrtića u Hrašćici.
Oporba predvođena bivšim gradonačelnikom Čehokom upozorava da je Grad Varaždin među zadnjima na inicijalnoj listi za dodjelu EU sredstava. Gradonačelnik Bosilj pak uvjerava da je projekt izgradnje i dalje prioritet te da će se naći drugi izvori sufinanciranja.
– Projekt ide dalje, ide se na projektiranje i na dobivanje građevinske dozvole, a bit će i povoljnijih niša za apliciranje od Mjere 7.4.1. – naglasio je Bosilj.

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb doveli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio je župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje