Povežite se s nama

Život i društvo

U Varaždinu preminuo akademik prof. dr. sc. Rudolf Lončarič

Objavljeno:

- dana

U Varaždinu je u 88. godini života preminuo akademik prof. dr. sc. Rudolf Lončarič,  bivši varaždinski gradonačelnik, redoviti profesor u mirovini Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i tehnićki direktor GP Zagorje.

Prof. dr. sc. Rudolf Lončarić rođen je 6. prosinca 1932. godine u Varaždinu, gdje je pohađao osnovnu školu i gimnaziju. Nakon završene gimnazije upisuje građevinski odsjek Tehničkog fakulteta u Zagrebu na kojemu je diplomirao 1958.

Iste godine se zapošljava u GP Zagorje Varaždin, čiji je bio stipendist tijekom studija. U poduzeću Zagorje radi prvo u svojstvu rukovoditelja gradilišta, a nakon toga tehničkog direktora. U tom razdoblju rukovodi i sudjeluje u izvedbi mnogih objekata u Varaždinu, poput Vodotornja, Dječje bolnice Medicinskog centra, stambenog naselja u Vrazovoj ulici, proizvodne hale u Varteksu, palače pravde i dr.

Početkom 1967. odlazi na rad u Njemačku gdje je tehnički direktor firmi-kćeri GP Zagorja, Interbau u Kölnu i Tradimpex u Münchenu. Nakon pet godina provedenih

u Njemačkoj krajem 1971. godine se vraća natrag u Varaždin, a iste godine počinje predavati olegij „Građevinarstvo“ na RGN fakultetu, Višoj geotehničkoj školi u Varaždinu. Nakon smjene uprave u kombinatu Zagorje 1973. godine preuzeo e na godinu dana dužnost vršitelja dužnosti direktora, a od 1976. do 1982. obavljao poslove i dužnosti generalnog direktora.

Dužnost generalnog direktora Zagorja obavlja do 1982. godine, kada postaje predsjednik općine grada Varaždina u jednogodišnjem mandatu. Nakon prestanka mandata predsjednika općine, 1983. počinje raditi u građevinskom institutu – Fakultetu građevinskih znanosti Zagreb u svojstvu tručnog savjetnika u Zavodu za organizaciju i ekonomiku građenja,  Poslovnoj jedinici Varaždin.

Istovremeno postaje voditelj Građevinskog studija Fakulteta građevinskih znanosti u Varaždinu.

Nakon što je 1991. rasformiran Građevinski institut ostaje zaposlen na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u zvanju izvanredni sveučilišni profesor, a od 1997. u zvanju redovitog profesora.

U razdoblju od 1988. do 1992. godine obavljao je dužnost dopredsjednika Skupštine Sveučilišta u Zagrebu, te zatim dužnost predsjednika Skupštine Sveučilišta u Zagrebu i predsjednika Predsjedništva.

Nakon reforme Sveučilišta, od 1994. godine je na dužnosti prvo pomoćnika rektora, a kasnije prorektora Sveučilišta za investicije i materijalna dobra (ovu dužnost obavlja sve do umirovljenja 2004. godine).

Također, od 1998. do 002. godine obavlja dužnost pročelnika Zavoda za organizaciju i ekonomiku građenja na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Znanstvenim radom prof. Lončarić se počeo baviti 1960. godine.  U tijeku svoje karijere sudjelovao je na mnogim domaćim i međunarodnim nanstvenim i stručnim skupovima na kojima je objavio stotinjak znanstvenih i stručnih radova.

U tim radovima sadržane su tri monografije: „Građevinarstvo“ objavljena 1976., „Organizacija izvedbe graditeljskih objekata“ objavljena 1995. godine, te „Dimnjak kulturno-povijesni i tehnički element hrvatskog graditeljstva“.

I u mirovini se bavio znanstvenim i stručnim istraživanjem, sudjelovao je na simpozijima i znanstvenim tribinama te objavljivao radove u znanstveno-stručnim časopisima.

Uz sve navedeno, prof. Lončarić je obavljao i niz drugih javnih i društvenih funkcija – bio je član Upravnog vijeća Visoke učiteljske škole Čakovec, predsjednik Nadzornog Odbora Hrvatske komore arhitekata i inženjera u građevinarstvu, predsjednik Upravnog vijeća studentskog centra Varaždin, član Predsjedništva Hrvatskog društva građevinskih inženjera, član savjeta Zavoda za znanstveni rad HAZU u Varaždinu, član savjeta Fakulteta informatike i organizacije u Varaždinu, predsjednik Društva građevinskih inženjera i tehničara Županije Varaždinske u tri mandata itd.

Od 2002. je trajni počasni predsjednik Društva građevinskih inženjera i tehničara Županije Varaždinske, a od 2004. počasni i stalni član Akademije tehničkih znanosti.

Za svoj rad i zasluge prof. Lončarić je dobitnik niza znanstvenih i stručnih nagrada i priznanja, plaketa i odlikovanja.

Opširan intervju o svom životu i djelovanju dao je za časopis Historia Varasdiensis 2013. godine.

Život i društvo

Mateja Ivančić iz Sračinca među top 10 kandidatkinja izbora za najbolju radnicu u Hrvatskoj

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Projekt Mali svjetionik želi nagraditi najbolje radnike u Hrvatskoj.

Sedmu godinu zaredom bira se Naj radnika u Hrvatskoj kojeg će nagraditi s 15.000 eura.

– Nekima je čudno i smiješno da projekt Mali svjetionik želi pronaći i nagraditi izvrsne radnike… oni promatraju surovu stvarnost i vide neiskrenost, korupciju, nepoštenje… Upravo zato želimo unijeti malo svjetla u našu svakodnevicu, pokazati da nije sve crno, beznadno, namješteno, korumpirano. Među nama postoje i rade oni koji su iskreni, pošteni, ustrajni, predani, vrijedni, vjerni radnici… nije li to ohrabrujuće? Ovih dana želimo ispričati njihove priče i ohrabriti sebe i vas – ima nade za bolju Hrvatsku! – pojasnili su organizatori.

Odabrano je top 10 kandidata, odnosni kandidatkinja, jer su sve žene. Dije žene dolaze sa sjevera Hrvatske. To su Mateja Ivančić iz Sračinca i Miljenka Igrec iz Čakovca.

Organizatori predstavljaju jednu po jednu, a zasad su predstavili Mateju Ivančić.

Prijaviteljica Mateju opisuje ovako: “Neprekidan entuzijast, ambiciozna i osoba uvijek željna novih znanja, Mateja je osoba kojoj je 24 sata dnevno definitivno premalo vremena da ostvari sve ono što bi željela. Izuzev Pravnog i Ekonomskog fakulteta, Sveučilište Sjever je treća obrazovna ustanova koju pohađa ili je pohađala. Sommelier prve razine, član Hrvatskog kluba sommeliera, nositelj WSET diplome za jaka alkoholna pića, prethodno dobitnica Dekanove nagrade, sudionik brojnih CASE study natjecanja, Mateja je uza sve navedeno danas i vlasnica obrta koji promiče i brendira Sjever Hrvatske kroz djelatnosti kojima se ljudi koji ovdje žive bave. Promicatelj najvećih vrijednosti Sjevera Hrvatske, danas je i polaznica Akademije za žene poduzetnice u organizaciji Američke ambasade u Hrvatskoj i EFRI-ja koji su njezinu priču sa Sjeverom prepoznali kao nešto iznimno. Kao strastveni ljubitelj vina organizira vinske gradove gdje promiče vinogradarstvo Sjevera i vinare, a organizira i Mind the Gap konferenciju.”

Proglašenje i dodjela nagrada održat će se na liderskoj konferenciji GLS 8. studenoga 2024.

Nastavite čitati

Život i društvo

Međimurski plavci pomeli konkurenciju na istarskoj utrci 4. Memorijal Ivana Todorića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU istarska/PU međimurska

Prošlog vikenda istarski Valbandon bio je poprište druženja i smijeha u sportskom duhu. Humanitarna memorijalna utrka u spomen na tragično preminulog policijskog službenika Ivana Todorića i ove je godine okupila oko 250 sudionika i njihovih navijača koji su se kroz sportsku aktivnost prisjetili Ivana koji je bio djelatnik Policijske postaje Pula-Pola i koji je prije šest godina, 22. rujna, stradao u prometnoj nesreći prilikom dolaska na posao.

Stradao je u policijskoj odori uz koju je odrastao kao dijete policijskog službenika, a koju je i sam s ponosom nosio.

U subotu, 14. rujna, trkači su se natjecali u kategorijama građana i policije, a velik broj njih odlučilo je iskušati svoje trkačke sposobnosti na dužoj stazi od 11.300 metara. Za one koji više vole kraće staze ili su jednostavno željeli prošetati, organizatori su pripremili i utrku dužine od 2209 metara, koja se referirala na datum Ivanove pogibije.

Ruta utrka i ove godine bila je nepromijenjena. Sudionici obje utrke krenuli su od bivšeg policijskog kampa u Valbandonu te su se spustili prema obali mora, odakle su šetnicom nastavili preko Hidrobaze. Sudionici rekreativne utrke vratili su se nazad istim putem, dok su sudionici glavne utrke nakon lučice nastavili cestom do tvrđave Punta Christo. Put ih je dalje vodio kroz kamenolom, a potom u šumu sve do tvrđave Monto Grosso, uvale Zonka i obalne bitnice Valmaggiore, nakon čega su se šumskim puteljcima vratili do lučice Štinjan i nazad cestom prema Puntiželi i kampu u Valbandonu. Trkači su se natjecali u kategoriji građana i policije, a ciljnu ravninu prešlo je 173 trkača, dok su se preostali odlučili rekreativno prošetati.

U kategoriji policije međimurski plavci doslovno su pomeli konkurenciju. Najbolja na kraćoj stazi u dužini od 2209 metara bila je Ana Marija Gregur, dok je drugo mjesto zauzela Martina Zadravec, obje iz Policijske postaje Mursko Središće. Ujedno, u utrci na 11.300 metara prvo mjesto osvojio je Ivica Jurak iz Interventne jedinice policije, dok je drugi u cilj stigao Neven Ceilinger iz Postaje prometne policije Čakovec. Na memoriraju su sudjelovali i Marinjo Furdi iz Policijske postaje Mursko Središće te Nenad Veselko iz Interventne jedinice policije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje