Počinje velika fešta u Cvetlinu: večeras Flash band, u subotu natjecanje 20-ak sastava
NAJPOZNATIJI ETNOFESTIVAL Danas u Cvetlinu počinje nadaleko poznati etnofestival, koji se u organizaciji DVD-a Cvetlina, održava 31. put. Pod velikim...
“The school we like to learn in”
Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin jedna je od šest škola iz EU koje sudjeluju u Erasmus+ projektu “The school we like to learn in”.
Na trećem međunarodnom sastanku u sklopu projekta Erasmus + sudjelovale su učenice drugog razreda prirodoslovne gimnazije Sara Kirić i Tena Zavrtnik, te njihovi profesori Ana Sambolec, m.a. engleske književnosti i Damir Posavec, dipl. psiholog.
Razmjena učenika i edukacija profesora održavala se u Rimu od 16. do 22. studenog u kojoj su sudjelovali učenici i profesori iz Španjolske, Portugala, Latvije, Austrije i Italije. Srednjoškolci i njihovi profesori iz srednje škole ITC Calamandrei u Rimu bili su izvrsni domaćini i na vrlo interaktivan način gostima prikazali kako se oni bore protiv preranog prekida srednjoškolskog obrazovanja.
Svaki dan organizirane su bile aktivnosti u školi i sportskom centru kojeg njihovi učenici često posjećuju, dok su profesore upoznali s njihovim načinom rada i odnosu škole prema problematičnim učenicima i učenicima s posebnim potrebama, a učenici su bili aktivno uključeni u te aktivnosti.
Tako su u sportskom centru Nettuno igrali tenis i plivali, a u školi igrali košarku, stolni tenis i badminton. Učenici i profesori su imali priliku vidjeti kako je škola prilagodila sportove učenicima s posebnim potrebama. U Rimu je, naravno, bilo prilike i za razgledavanje znamenitosti, pa su vidjeli Colosseum, Pantheon, fontanu di Trevi i druge poznate građevine, a bili su i u Vatikanu baš za vrijeme održavanja mise koju je služio sam papa.
Također su posjetili Nacionalni rimski muzej gdje su sudjelovali u radionici izrade mozaika, a vozili su se i biciklom uz rijeku Tiber.
Prije Rima i Italije, učenici i profesori Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole u sklopu projekta Erasmus + “The school we like to learn in” bili su u Rigi, glavnom gradu Latvije. Tamo su boravili šest dana, gdje je uz učenje bilo prilike i za druženje, razgledavanje prirodnih ljepota i upoznali kulturnu baštinu Latvije, pri čemu su srednjovjekovni dvorci i stara baltička kultura ostavili na varaždinsku delegaciju poseban dojam. Uživali su i u brojnim delicijama, a za latvijsku kuhinju navode da je ukusna, ali neobična. Posljednju se večer predstavila svaka zemlja sa svojim jelima i običajima. Profesor Alen Lacko i psiholog Damir Posavec iz Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole predstavili su Hrvatsku preko slika hrvatskih znamenitosti iz svih regija, klapske pjesme i hrvatskih delicija.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA
Grad Novi Marof donacijom novčanih sredstava pomaže područjima pogođenim razornim potresom koji je 29. prosinca zadesio Sisačko-moslavačku županiju.
Naime, gradonačelnik Siniša Jenkač donio je odluku kojom s 160.000 kuna pomaže gradovima Petrinji, Sisku i Glini te općinama Majur i Lekernik.
– Nikoga od nas prizori iz Sisačko-moslavačke županije tog 29. prosinca nisu ostavili ravnodušnim. Puno je objekata stradalo, mnoge su obitelji ostale bez krova nad glavom, no najgore od svega je što su izgubljeni ljudski životi. Kako bismo pomogli pogođenim područjima, odlučili smo uplatiti 160.000 kuna na račune gradova Petrinje i Gline te općina Majur i Lekernik, kao i na račun Glazbene škole Frana Lhotke iz Siska i Gradske knjižnice i čitaonice Petrinja koje su pretrpjele velike štete – poručio je gradonačelnik Jenkač.
Područje Siska, Petrinje, Gline i okolnih mjesta pretrpjelo je u nedavnim potresima veliku materijalnu štetu.
Na mnogim su građevinskim objektima nastala znatna oštećenja, među ostalim i na zgradi sisačke katedrale Uzvišenja sv. Križa.
– Stoga smo na poslovni račun Sisačke nadbiskupije uplatili jednokratnu pomoć u iznosu od 5.000 kuna, za sanaciju nastalih oštećenja . ističe načelnik Općine Vinica, Marijan Kostanjevac.