Besplatno kupanje na dravskim i Gradskim bazenima u Varaždinu u subotu te nedjelju
Dobra vijest stiže iz Grada Varaždina. - Zbog toplinskog vala i vrlo visokih temperatura koje su proteklih dana zabilježene u...
“The school we like to learn in”
Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin jedna je od šest škola iz EU koje sudjeluju u Erasmus+ projektu “The school we like to learn in”.
Na trećem međunarodnom sastanku u sklopu projekta Erasmus + sudjelovale su učenice drugog razreda prirodoslovne gimnazije Sara Kirić i Tena Zavrtnik, te njihovi profesori Ana Sambolec, m.a. engleske književnosti i Damir Posavec, dipl. psiholog.
Razmjena učenika i edukacija profesora održavala se u Rimu od 16. do 22. studenog u kojoj su sudjelovali učenici i profesori iz Španjolske, Portugala, Latvije, Austrije i Italije. Srednjoškolci i njihovi profesori iz srednje škole ITC Calamandrei u Rimu bili su izvrsni domaćini i na vrlo interaktivan način gostima prikazali kako se oni bore protiv preranog prekida srednjoškolskog obrazovanja.
Svaki dan organizirane su bile aktivnosti u školi i sportskom centru kojeg njihovi učenici često posjećuju, dok su profesore upoznali s njihovim načinom rada i odnosu škole prema problematičnim učenicima i učenicima s posebnim potrebama, a učenici su bili aktivno uključeni u te aktivnosti.
Tako su u sportskom centru Nettuno igrali tenis i plivali, a u školi igrali košarku, stolni tenis i badminton. Učenici i profesori su imali priliku vidjeti kako je škola prilagodila sportove učenicima s posebnim potrebama. U Rimu je, naravno, bilo prilike i za razgledavanje znamenitosti, pa su vidjeli Colosseum, Pantheon, fontanu di Trevi i druge poznate građevine, a bili su i u Vatikanu baš za vrijeme održavanja mise koju je služio sam papa.
Također su posjetili Nacionalni rimski muzej gdje su sudjelovali u radionici izrade mozaika, a vozili su se i biciklom uz rijeku Tiber.
Prije Rima i Italije, učenici i profesori Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole u sklopu projekta Erasmus + “The school we like to learn in” bili su u Rigi, glavnom gradu Latvije. Tamo su boravili šest dana, gdje je uz učenje bilo prilike i za druženje, razgledavanje prirodnih ljepota i upoznali kulturnu baštinu Latvije, pri čemu su srednjovjekovni dvorci i stara baltička kultura ostavili na varaždinsku delegaciju poseban dojam. Uživali su i u brojnim delicijama, a za latvijsku kuhinju navode da je ukusna, ali neobična. Posljednju se večer predstavila svaka zemlja sa svojim jelima i običajima. Profesor Alen Lacko i psiholog Damir Posavec iz Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole predstavili su Hrvatsku preko slika hrvatskih znamenitosti iz svih regija, klapske pjesme i hrvatskih delicija.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA
Do 30. rujna 2024. svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup mogu prijaviti svoju inovativnu ideju na drugi po redu Voogle Akcelerator u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina.
Voogle Akcelerator će se održati od 7. listopada do 8. studenoga 2024. u Tehnološkom parku Varaždin, a prijavljeni ostvaruju jedinstvenu priliku za edukacije, poslovno umrežavanje i osvajanje novčane nagrade. Prve tri ideje ocijenjene kao najbolje ili najzrelije dijele 10.000 eura nagrade, što u novcu, što u uslugama Tehnološkog parka Varaždin. Svi timovi koji uđu u Akcelerator imaju priliku svoju ideju prezentirati na Voogle konferenciji u studenom, a kroz Enterprise Europe Network, uz podršku Techparka, imaju priliku internacionalizirati svoje poslovanje, održati pitch pred drugim članicama EEN konzorcija i na taj način tražiti potencijalne partnere izvan granica Hrvatske.
Otvorene su prijave za drugi po redu Voogle Akcelerator, u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina. Do 30. rujna 2024. svoju inovativnu ideju mogu prijaviti svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup.
Podrška u mentorskom i edukativnom smislu, novčane podrška i mogućnost internacionalizacije ideje
Voogle Akcelerator je program koji osigurava podršku inovativnim idejama te omogućava ubrzan rast i razvoj snažnih i održivih startupova kroz povezivanje, edukacije, treninge, mentorsku potporu i osvajanje novčanih nagrada. Prijavom na Voogle Akcelerator prijavljeni će imati više od 40 sati izuzetno korisnih radionica za pokretanje poslovnog pothvata te mogućnost umrežavanja s mentorima i ostalim tvrtkama unutar TECH_PARK-a, imat će priliku prezentirati svoje ideje pred potencijalnim investitorima, a prva tri plasirana tima osvojit će i novčanu nagradu za poticanje poslovanja te dobiti mogućnost korištenja TECH_PARK infrastrukture.
Ukupni nagradni fond i ove godine iznosi 10.000 eura, od kojih 6000 eura u novcu, a ostalih 4.000 eura su usluge Tehnološkog parka. Svakako valja istaknuti i mogućnost predstavljanja poduzetničke ideje na Voogle konferenciji pred više od 200 poduzetnika, potencijalnih investitora, studenata i ostalih gostiju koja će se i ovog studenog održati u HNK Varaždin. Uz navedeno, svi timovi koji ulaze u Akcelerator imaju priliku kroz EEN (Enterprise Europe Network) konzorcij, čiji je Tehnološki park Varaždin član, svoju ideju internacionalizirati, pitchati je pred ostalim članicama konzorcija iz cijele ćurope i tražiti partnera za razvoj ili distribuciju svojih proizvoda.
– I ove smo godine osigurali fantastičan program podrške za sve timove koji uđu u Akcelerator. Imamo različite mentore s dokazanim iskustvom u radu s poduzetnicima, kako zrelim tako i poduzetnicima početnicima. Sve radionice iskrojene su točno prema potrebama poduzetnika u ranoj fazi, radioničkog tipa, a osim toga timovi imaju priliku s mentorima održati i individualne mentorske sesije. To nam se pokazalo kao odlična i važna stvar za sudionike Akceleratora – kaže direktor Tehnološkog parka Varaždin Vedran Bubalo.
Važan progres lanjskih sudionika Voogle Akceleratora
– Ideje iz prošlogodišnjeg Akceleratora su se do sada razvijale u većem ili manjem obimu. Prošlogodišnji pobjednik Reclo (Niko Bucalo) otvorio je poduzeće i ideju pretvara u proizvod. Ostali nagrađeni isto tako razvijaju proizvod pa je primjerice Choncha, drugi izabran, pokrenuo poduzeće Terrasync i radi na masovnoj proizvodnji svojih pametnih posuda za sobne biljke. Uglavnom većina ideja s prošlogodišnjeg Akceleratora i dalje je živa i poduzetnici rade na njihovom razvoju, a mi ih pratimo i stojimo na raspolaganju za sve što im je potrebno – objasnio je Vedran Bubalo.
I ove godine Tehnološki park Varaždin podržavaju partneri: Grad Varaždin, Fakultet organizacije i informatike (FOI), Sveučilište Sjever, Enterprise Europe Network (EEN) te im se pridružuje tvrtka Sedmi odjel – vodeći AWS partner u CEE regiji, ujedno i jedan od vodećih pružatelja usluga IT savjetovanja i upravljanja Cloud rješenjima.
Povodom Svjetskog dana prve pomoći koji se obilježava drugu subotu u rujnu, ovu godinu pod sloganom “Prva pomoć i sport“ , Društvo Crvenog križa Varaždinske županije organiziralo je zanimljivu radionicu djeci, članovima Atletskog kluba Sloboda. Radionicu je održala dr. Nives Bubnjar, licencirana predavačica Prve pomoći uz pomoć djelatnika i volontera Društva.
Polaznici radionice su s velikim zanimanjem učili kako pravilno reagirati u slučaju ozljede i kako pružiti prvu pomoć, od zaustavljanja krvarenja kod ozljeda i ogrebotina do stavljanja unesrećenog u bočni položaj. Najhrabriji su se čak okušali u reanimaciji.
Na radionici je sudjelovalo 30-ak djece koja su imala prilike upoznati se s osnovnim postupcima prve pomoći, a njihove reakcije bile su i više nego pozitivne.
Naši najmlađi sugrađani su se zabavili i naučili mnogo novih stvari.
Edukaciju iz pružanja prve pomoći nikada nije prerano započeti. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći kroz igru, a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda.
Djeca su imala priliku postavljati i pitanja, sudjelovati u praktičnim vježbama te uz pomoć volontera i djelatnika vježbati na modelima. Učenje prve pomoći od najranije dobi ključno je za razvoj odgovornosti i svijesti o važnosti brzog reagiranja u hitnim situacijama.
Učenje prve pomoći također promiče empatiju i brigu za druge, što su vrijednosti koje su važne za njihov društveni razvoj. Djeca koja su osposobljena za pružanje prve pomoći mogu postati mali heroji u svojoj zajednici.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći je podići svjesnost cijelog svijeta kako prva pomoć može svakodnevno spasiti život.
Hrvatski Crveni križ sa svojim 131 društvom diljem Hrvatske provodi tečajeve prve pomoći. Javite se najbližem društvu Crvenog križa, obnovite znanje iz pružanja prve pomoći kako biste bili spremni pomoći sebi, svojim bližnjima ili osobi kojoj je potrebna pomoć. Nemojmo dozvoliti da nas naše neznanje spriječi u tome da nekome spasimo život!