Povežite se s nama

Međimurje

Učenici u I. OŠ učili programirati, a u Češkoj su razvijali financijske vještine

Objavljeno:

- dana

U I. osnovnoj školi Čakovec aktivno rade na razvoju digitalnih vještina učenika, učitelja i stručnih suradnika.

Niz godina ulažu u informacijsko-komunikacijsku tehnologiju i trajnu edukaciju o primjeni tehnologije u obrazovanju.

Škola je nedavno prihvatila poziv i partnerstvo u Erasmus+ projektu „Cloud Computing and Social Media in Primary Education“ s partnerima iz Poljske, Portugala, Italije i Španjolske.

Aktivnosti

Ciljevi projekta su neprekidno razvijanje odgovornog i inovativnoga korištenja tehnologije, suradnja i razmjena iskustava među partnerima te razvoj inovativnih scenarija učenja s ciljem razvoja digitalnih vještina svih sudionika u projektu.

Domaćin prvoga transnacionalnog sastanka te prve kratkoročne razmjene učenika u okviru Erasmus+ programa bila je I. OŠ Čakovec. Školu je posjetilo 20-ak učenika iz Španjolske, Portugala, Italije i Poljske, koji su tjedan dana u međunarodnim timovima učili programirati u različitim programskim jezicima koristeći Ozobotove, micro:bitove i Alpha robote.

Izrađivali su i vlastite 3-D modele te su razvijali računalno razmišljanje koristeći iPad Lab i Osmo. Aktivno su sudjelovali na radionicama programiranja u Swift Playground okružju u iTrainer Apple certificiranom obrazovnom centru, Hrvatskom robotičkom savezu, a o najnovijoj tehnologiji izrade digitalnih obrazovnih sadržaja učili su prilikom posjeta Školskoj knjizi.

Škola već niz godina ulaže u informacijsko-komunikacijsku tehnologiju

Učenici te čakovečke osnovne škole u okviru Erasmus+ projekta „Young Entrepreneurs in Action“ priključili su se i obilježavanju Europskoga tjedna novca. Od 25. do 29. ožujka učenici su uz kolege iz Portugala, Turske, Italije i Rijeke boravili na kratkoročnoj razmjeni učenika u češkoj partnerskoj školi u Velikoj Bistrici.

– Kratkoročna razmjena učenika održana je u vrijeme obilježavanja Europskoga tjedna novca pa su učenici i njihovi učitelji prigodno učili i radili u međunarodnim timovima razvijajući vlastitu financijsku pismenost i poduzetničke vještine – objašnjavaju iz I. OŠ Čakovec.

Svi sudionici sudjelovali su na radionici planiranja godišnjega kućnog budžeta, aktivno su sudjelovali u radionicama izrade različitih predmeta, razvijali vlastitu financijsku pismenost, učili o riziku, različitim valutama i slično.

Posjetili su i Fort Science – interaktivni znanstveni muzej koji na razigran i zabavan način predstavlja prirodne i društvene znanosti, a upoznali su i povijest, geografski značaj, kulturu i tradiciju regije i grada Olomouc.

Čakovečku školu predstavljali su učenici Andro Golub, Marko Šarić, Dora Gašparić, Irina Šincek i Sara Barić u pratnji učitelja Branka Vujnovića, Filipa Cara i Ivane Ružić.

Međimurje

Priredba “Pozdrav jeseni” 19. listopada u Zasadbregu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

KUU Zasadbreg i Općina Sveti Juraj na Bregu pozivaju na tradicionalnu priredbu “Pozdrav jeseni”.

Priredba će se održati u subotu, 19. listopada, s početkom u 17 sati u Domu kulture u Zasadbregu.

Uz prigodni kulturno-umjetnički program proslavit će se 25. obljetnica osnutka Kulturno umjetničke udruge Zasadbreg.

– Veselimo se vašem dolasku – poručili su organizatori.

Nastavite čitati

Međimurje

LAG Mura-Drava i projekt “Okusi domaće!” na europskom LEADER kongresu u Francuskoj

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: LAG Mura-Drava

Predstavnici LAG-a Mura-Drava sudjelovali su na europskom LEADER kongresu koji se 2. i 3. listopada održao u francuskom gradu Poitiersu.

O važnosti događaja svjedoči činjenica kako je na kongresu sudjelovalo više od 450 sudionika iz 29 zemalja, a na njemu su svoja razmišljanja o LEADER-u iznosili predstavnici svih relevantnih dionika, od Europske komisije, DG Agrija, ELARD-a do predstavnika nacionalnih i internacionalnih LEADER mreža, ali i LAG-ova s područja čitave EU.

Glavna tema ovogodišnjeg kongresa bila je suradnja s naglaskom na međunarodnu suradnju između LAG-ova. Sukladno tome organizirane su radionice, okrugli stolovi i panel rasprave na kojima su bili prezentirani primjeri dobrih praksi suradnje, ali i smjernice kako bi projekti suradnje u budućnosti bili što kvalitetniji i svrsishodniji.

– Kongres je sam po sebi bio prilika za umrežavanje s LAG-ovima iz čitave Europe te smo i mi razmijenili kontakte s brojnim LAG-ovima i vjerujemo da ćemo s nekima od njih moći razviti nove i kvalitetne projekte suradnje – rekao je Mihael Ružić, voditelj LAG-a Mura-Drava.

Na samom kongresu dodjeljivala se i nagrada europske mreže LAG-ova za najbolji projekt suradnje, a kao jedan od projekata, na što su iznimno ponosni, nominiran je bio i projekt “Okusi domaće!”. Projekt je proveden od strane LAG-a Mura-Drava, LAG-a Međimurski doli i bregi i LAG-a Moslavina, a bio je usmjeren na promociju kulturne i kulinarske baštine Međimurja i Moslavine. Glavni rezultati projekta bili su kuharica “Slatko z` Međimurja”, monografija “Međimurska gibanica” te kuharica “Dobar tek u Moslavini”.

Ovaj događaj bio je izvrsna prilika za stjecanje novih znanja i iskustava, učenje na primjerima dobre prakse, umrežavanje, ali i za promociju vlastitih postignuća i kvaliteta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje