Povežite se s nama

Kultura

Učenik Matija Pongračić s 15 godina napisao skladbu „Evening“ koja ga vodi na Olimpijadu u Estoniju

Objavljeno:

- dana

Na Drugoj hrvatskoj glazbenoj olimpijadi, koja je 23. veljače održana u Pregradi, učenik Matija Pongračić, koji pohađa 2. razred teorijskog smjera srednje Glazbene škole u Varaždinu i 1. razred prirodoslovno-matematičkog smjera Prve gimnazije Varaždin, osvojio je prvo mjesto.

Svoje glazbeno znanje – i teorijsko i praktično – morao je pokazati u čak četiri faze: od slušne analize, preko izvođenja glazbenih primjera „a vista“ i vokalnog izvođenja hrvatskoga glazbenog djela pa do skladanja i izvođenja vlastite skladbe!

– Slušna analiza obuhvaćala je djela iz svih razdoblja te nisu išli u dubinu s primjerima, već su puštali neke od najpoznatijih skladbi. Znao sam djela jer smo se doista mnogo pripremali za natjecanje. Dobio sam od mentorice doista mnogo glazbenih djela za odslušati, ali vrijedilo je – naveo je Matija.

Pri izvođenju njegove skladbe „Evening“, napisane za glasovir, violinu i flautu, Matiji su pomogle učenice Klara Benčić i Ruta Bobić, dok su ga za Olimpijadu pripremale mentorice Slavica Kelemen iz Prve gimnazije i Lidija Đidara iz Glazbene škole.

– Skladba „Evening“ napisana je ciljano za Olimpijadu. Bilo je jako teško početi, no daljnje pisanje išlo je samo od sebe. Traje dvije minute, a oblik skladbe je tema s varijacijama. Kombinira oba glazbena sloga, polifoniju i homofoniju s izražajnim kontrapunktskim temama – objasnio je mladi glazbenik te kroz smijeh dodao da u skoroj budućnosti možemo očekivati još njegovih autorskih skladbi.

Osvajanjem prvog mjesta u kategoriji učenika od 16 do 19 godina Matija se plasirao na 4. Međunarodnu glazbenu olimpijadu, koja će se od 18. do 24. travnja održati u Tallinnu, glavnom gradu Estonije.

Riječ je o natjecanju, objašnjava njegova mentorica Lidija Đidara, organiziranom s namjerom povećanja udjela glazbe u području kulture i općeg obrazovanja mladih te s ciljem poboljšanja razvoja međunarodnih relacija u općeobrazovnim školama na području glazbe.

Iako ovakav uspjeh i put u Estoniju nije očekivao, Matiju neizmjerno raduje što će svoje teorijsko i praktično znanje moći prenijeti kolegama iz svih dijelova Europe. Na njega su ponosne i učenice Ruta i Klara, koje se nadaju da će takav uspjeh ponoviti u Tallinnu.

– Matija nas je pozvao da izvedemo njegovu skladbu, na što smo odmah pristale. Lijepo su nas dočekali u Pregradi i vjerujem da će tako biti i u Estoniji – rekla je Klara.

Uspješna petorka već je počela s pripremama za ovo veliko i prestižno natjecanje, koje će se također odvijati u četiri dijela. Prvi dio odnosi se na slušnu analizu i prepoznavanje djela iz glazbene literature, a drugi je dio pjevanje „a vista“. Slijedi izvođenje pjesme hrvatskog skladatelja ili tradicionalne hrvatske pjesme napamet, uz pratnju instrumenata, te izvođenje vlastite skladbe.

Multitalentirani učenici

– Također, na natjecanju u Tallinnu postoji dio u kojem će predstavnici svih zemalja zajednički izvesti jednu skladbu. Mi smo odabrali našu narodnu „Tararajčicu“, koja u sebi ima tarankanje kao zanimljiv vid hrvatske narodne baštine – navela je mentorica Lidija Đidara, koja pronalazi zadovoljstvo u tome da svoje glazbeno znanje prenosi mladim ljudima.

– Mnogi naši đaci koji su završili Glazbenu školu uspješni su solisti ili sviraju u različitim orkestrima, tako da se smatram vrlo sretnom što mogu raditi u njoj. Učenici su zaista multitalentirani. Uz svakodnevne obveze, bave se glazbom, i to na više područja. Klara, primjerice, pjeva i natječe se, Ruta je nedavno bila na natjecanju mladih glazbenika, Matija je stalno po raznim natjecanjima i to im je postao način života koji su prihvatili. Sami oblikuju svoju sadašnjost, a sjajna budućnost tek ih očekuje – ponosno je istaknula Đidara.

Osim što pohađa Glazbenu školu, Matija je odličan učenik varaždinske Prve gimnazije. Iako ponekad teško usklađuje sve obveze koje mu nameću dvije škole, uspijeva u tome zbog dobre organizacije vremena.

– Čak sam morao reducirati broj sati u Glazbenoj školi. Ali sve se dogovorimo s profesorima koji nam izlaze u susret. Vikendom nemam baš mnogo slobodnog vremena zbog zadaća i učenja, ali sve je moguće uz dobru organizaciju – rekao je Matija, koji već sada s uzbuđenjem iščekuje drugu polovicu travnja i natjecanje u Estoniji.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje