U nedjelju, 25. travnja, Udruga “Kalinka” i djeca koja uče ruski jezik u međimurskim školama posjetili su prvu partizansku bolnicu u Europi “Petrova Gora”, gdje je bilo održano svečano otvorenje spomen ploče dr. Mariji Schlensinger.
Djecu i članove Udruge “Kalinka” prof. Tatjana Protulipac podsjetila je na povijest Korduna u Drugom svjetskom ratu, provela uz sva važna mjesta ovoga lijepog kraja i upoznala ih sa herojskim povijesnim trenucima Korduna u Drugom svjetskom ratu te sa nezaboravnom pričom o hrabroj liječnici Mariji Schlesinger.
Početkom rata Židovka – rođena Poljakinja, stomatologinja iz Varšave, u bolnici skrivenoj u gustoj šumi spasila je stotine ranjenih. Mariju Schlensinger 1943. godine ubili su suradnici okupatora u blizini bolnice. Grob joj je bio smješten na ulazu u jednu od zemunica u koju je bilo sklonjeno sedamdesetak ranjenih pa je tako liječnica, prikrivajući ulaz u zemunicu, ranjenike štitila i nakon smrti.
Izložba fotografija medicinskog osoblja prve partizanske bolnice u Europi pod nazivom „Partizanska bolnica – primjer međunarodne solidarnosti“ prikazala je kako se je stručnošću i humanošću čuvao i branio život u najtežim ratnim uvjetima. Osim centralne bolnice, kompleks ima nekoliko baraka – od operacijske dvorane s operacijskom stolom te instrumentima, do baraka u kojima su ležali ranjenici.
– Ove nedjelje moja djeca i ja bili smo s Udrugom “Kalinka” na izložbi u partizanskoj bolnici na Petrovoj gori. Imali smo čast što nas je prof. Protulipac upoznala i podsjetila na povijest Korduna u Drugom svjetskom ratu i provela nas kroz sva važna mjesta ovog lijepog kraja.
Cilj posjeta bio je razviti kulturu sjećanja na žrtve Drugog svjetskog rata, kao i učiti o doprinosu heroja Hrvatske u pobjedi antifašističke koalicije te o velikom značenju bolnice za ranjene i bolesne partizanske borce – kaže predsjednica Udruge, Tatjana Mikolaj.
S izvedbom maštovite lutkarske etide „Hrast“ u formi kazališta sjena završila je peterodnevna radionica primijenjenog kazališta za integraciju djece iz Ukrajine pod nazivom „Granaju se grane svijetu na sve strane“, koja se održala od 24. do 29. lipnja 2022. u organizaciji Kazališnog studija mladih Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.
Tijekom radionice, upoznala su se i stvaralački komunicirala djeca izbjegla iz Ukrajine te djeca i mladi iz Varaždina i okolice, polaznici Kazališnog studija mladih HNK-a u Varaždinu.
Pet su se dana družili, upoznavali, približavali dvije kulture, ukrajinsku i hrvatsku, stvarali prijateljstva, i zajednički otkrivali kazalište sjena te su pritom doživjeli iskustvo za pamćenje.
Izradili su lutke za kazališta sjena, naučili osnove lutkarske manipulacije i inscenacije, istraživali su mimu i maske, maštu i stvaralačkost.
Posljednjeg su dana radionice pokazali i rezultat toga druženja: osmislili su i izveli maštovitu i toplu etidu „Hrast“.
Kao predložak za tu lutkarsku inscenaciju poslužila im je istoimena pjesma iz zbirke pjesama „Strašna šuma“ ukrajinskog autorskog dvojca (oca i kćeri) Jurija i Darije Lisenko, objavljene na hrvatskome u nakladničkoj kući Edicije Božičević 2019. godine.
Radionicu je osmislila i vodila dramska pedagoginja KSM-a Tanja Novak s ciljem da djeci i mladima omogući kroz dramsko-pedagošku igru nadopuniti vlastite svjetonazore i stvoriti prijateljstva te da pomogne psihosocijalnoj, jezičnoj i kulturnoj integraciji djece izbjegle iz Ukrajine u novoj zajednici koja ih je prihvatila.
– Radionica se pokazala vrlo uspješnom. Stvaralački proces kroz igru donio je djeci mnogo radosti otkrivanja kroz pokret, govor, glazbu, proživljavanje i izražavanje u mediju kazališta sjena, što se vidjelo i u pokaznoj produkciji radionice – rekli su iz Kazališta.
Uz podršku intendantice varaždinskog HNK-a Senke Bulić, pri realizaciji projekta pomogli su i Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Varaždina te Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije.
Šesti puta zaredom Filmsko-kreativni studio VANIMA organizira Varaždinsku tvornicu eksperimentalnog filma u ljetnom ciklusu te poziva mlade da se tijekom praznika okušaju u filmskom stvaralaštvu.
Radionica počinje 30. lipnja u Centru za mlade i nezavisnu kulturu – P4 na adresi Petra Preradovića 4 u Varaždinu. Varaždinsku tvornicu eksperimentalnog filma sufinanciraju HAVC i Grad Varaždin.
Prva radionica će biti održana u popodnevnim satima 30. lipnja, a vodit će je Monika Rusak.
Riječ je o radionici skenografije za mlade od 16 do 35 godina. Ovaj višemjesečni projekt mladu će ekipu putem skenografije uvesti u eksperimentalni film.
Svakodnevno smo okruženi digitalnom fotografijom. Fotografija se može izraditi digitalnim fotoaparatom, ali se dobiva i kao produkt skeniranja.
Skenografija je proces snimanja digitaliziranih slika objekata u svrhu stvaranja umjetnosti koja se može ispisivati uz pomoć printera. Zanimljivo je kod samog skenera što izrada skena može potrajati i do nekoliko minuta, što se zapravo može iskoristiti na kreativan način.
Polaznici radionice će putem eksperimentalnog filma naučiti teoriju samog rada te putem prakse koji su sve načini i mogućnosti autorskog izražavanja u eksperimentalnom autorskom filmu.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.