Povežite se s nama

U fokusu

Udruga “Ovršni ustanak”: Ovršni zakon je formuliran tako da vraćanje duga bude što teže!

Objavljeno:

- dana

„Ovršni ustanak“ je inicijativa za okupljanje svih onih koji su za rušenje sadašnjega Ovršnog zakona i za donošenje novoga, pravednijeg zakona, kao i za pronalaženje rješenja za izlazak građana iz dužničkog ropstva.

Udruga „Ovršni ustanak“ je započela s radom 3. ožujka 2017. u Zagrebu na Zrinjevcu na inicijativu Danijela Galovića.

Izbacivanje FINA-e

Ciljevi Inicijative, koja je nedavno postala udruga, su rušenje postojećega Ovršnog zakona, deblokada blokiranih računa građana i pravnih subjekata, otpis zateznih kamata, izbacivanje FINA-e i javnih bilježnika iz ovršnog procesa te donošenje novoga Ovršnog zakona po uzoru na slovenski.

Ciljevi Udruge uključuju rušenje postojećega Ovršnog zakona, deblokadu blokiranih računa građana i pravnih subjekata te otpis zateznih kamata

– Inicijativa „Ovršni ustanak“ postala je udruga 1. studenoga. Namjerno smo izabrali taj datum zato što smo tada organizirali akciju „Preko 1000!“. Radilo se o akciji kojom smo se prisjetili onih koji su si oduzeli život zbog ovrha. Udruga je napravila Prijedlog zakona prema kojem bi se pojam ovrhe izbacio iz pravnog sustava. Umjesto toga, uveo bi se pojam pljenidbe.

– Nitko od dužnika ne bježi od plaćanja, no kamate i troškovi ovrhe, odnosno javnih bilježnika i drugih „posrednika“ u naplati dugovanja, često postaju puno veći od same glavnice – smatra Taradi

Gotovo nitko od dužnika ne bježi od plaćanja, no kamate i troškovi ovrhe, odnosno javnih bilježnika i drugih „posrednika“ u naplati dugovanja, često postaju puno veći od same glavnice. To postoji samo u Hrvatskoj. Udruga smatra da je FINA-u potrebno ukinuti. Radi se o instituciji koja pošalje jedan e-mail i to odmah naplati 100 kuna. Drugi e-mail opet stoji toliko, treći već stoji 1000 kuna… Kad javni bilježnik pošalje prvo pismo, on to naplati nekoliko stotina kuna… S kojim pravom? Na temelju kojeg zakona? Svatko od dužnika našao se u nekoj teškoj životnoj situaciji zbog koje u jednom trenutku nije mogao vraćati dug; međutim, kako će ga vratiti ako dug s tisuću naraste na dvadesetak ili više tisuća kuna? – pita se tajnik Udruge Gorkić Taradi.

Vrtoglavi rast

Kako kažu iz Udruge, nije im cilj poticati neplaćanje glavnice duga, no smatraju da taj dug ne smije vrtoglavo narasti samo zato što ova vlast nije u stanju promijeniti Ovršni zakon niti je u stanju voditi gospodarsku i poreznu politiku koja bi vodila do stvaranja novih i dobro plaćenih radnih mjesta.

Načini na koje se bore za pravedniji Ovršni zakon uključuju rušenje mitova o blokiranima („koji su sami krivi za svoje dužničko ropstvo“), širenje istine o legalnoj pljački blokiranih putem visokih troškova ovršnog postupka i zateznih kamata, prikaz realne slike agonije u kojoj se nalaze blokirani kao žrtve Ovršnog zakona i posljedica te agonije (raseljavanje, deložacije, raspad obitelji, pad nataliteta, uništavanje zdravlja i samoubojstva), skupljanje potpisa za novi Ovršni zakon, promoviranje prijedloga izmjena Ovršnog zakona, prosvjede na otvorenom, performanse sa snažnom porukom, promoviranje aktivnosti Udruge putem medija i društvenih mreža, suradnju s istomišljenicima i stručnjacima te okupljanje članova, kao i aktivno uključivanje blokiranih u rad Udruge.

Od ukupnog broja blokiranih, 90 posto ih je u dužničkom ropstvu jer nije u stanju duže od godinu dana servisirati svoj dug, što je oko 280.000 građana!

– Svim sudionicima u ovršnom procesu redefinirali smo uloge, i dalje su nam važni javni bilježnici jer ne možemo sudove zatrpati velikim brojem ovrha. Zato će javni bilježnici po novom zakonu biti povjerenici suda. Oni bi obradili predmet, a sud bi donosio konačnu odluku – rekao je ministar Bošnjaković na okruglom stolu o Prijedlogu novoga Ovršnog zakona u zagrebačkome Novinarskom domu. Ukupan dug oko 320.000 blokiranih je 83 milijarde kuna, od čega je tek 8 milijardi glavnica, 21 milijardu čine zatezne kamate, a ostalo su troškovi FINA-e i javnih bilježnika, redovne kamate te ostali troškovi.

Dužničko ropstvo

Od ukupnog broja blokiranih, 90 posto ih je u dužničkom ropstvu jer nije u stanju duže od godinu dana servisirati svoj dug, što je oko 280.000 građana. Ako uključimo i članove njihovih obitelji, ispada da obitelj svakog četvrtog Hrvata ima dugove koje je nemoguće vraćati. Dug blokiranih je neotplativ jer vrtoglavo raste. Samo u jednom jedinom danu njihov dug naraste za 2,2 milijuna kuna! Taradi objašnjava da Udruga ima desetak ogranaka koji se tek moraju službeno oformiti, no da je broj simpatizera kudikamo veći:

Kako kažu iz Udruge, nije im cilj poticati neplaćanje glavnice duga, no smatraju da taj dug ne smije vrtoglavo narasti samo zato što ova vlast nije u stanju promijeniti Ovršni zakon

– Zainteresiranima nudimo savjete i informacije o svemu povezanome s ovrhama. Građanima koji imaju problem ovršne prirode savjetujemo da plaćaju opomene i slično te da nam se obrate za pomoć. Samo zajedno se možemo oduprijeti lobijima kojima su ovakvi zakoni u interesu!

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje