Udruga slijepih Međimurske županije je u utorak, 28. veljače, održala početnu konferenciju na kojoj je predstavila projekt „Mi nismo sami“ vrijedan 65.618,15 eura, odnosno 494.400 kuna, koji se provodi zajedno s partnerima, Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područnim uredom Čakovec i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Područnim uredom Čakovec.
Riječ je projektu koji je usmjeren na zapošljavanje nezaposlenih i teško zapošljivih žena iz Međimurske županije za pružanje podrške i pomoći starim i nemoćnim osobama te osobama s teškoćama. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.
– Putem projekta smo zaposlili 10 žena koje će se u narednih šest mjeseci brinuti za 60 korisnika. Gerontodomaćice su zaposlene s namjerom pomoći u kući, ali i poboljšanja kvalitete života krajnjih korisnika, pružajući im pomoć u dostavi namirnica, pripremi obroka i održavanju čistoće stambenog prostora/domova, zatim pomoć pri oblačenju, brigu o higijeni te pomoć u socijalnoj integraciji i prilikom posredovanja u ostvarivanju raznih prava, kao što su plaćanje računa, dostava pomagala i drugo. Uz to, ovaj projekt korisnicima je omogućio socijalizaciju putem razgovora i druženja te uključivanje u društvo, pratnju i pomoć u raznim društvenim aktivnostima – objasnila je Ana Cecelja, voditeljica programa i projekata Udruge slijepih Međimurske županije.
– Na tržištu rada danas je velik problem nezaposlenost žena koje iz bilo kojeg razloga teže nalaze posao. Jedna od takvih ranjivih skupina su i žene žrtve nasilja ili osobe s invaliditetom. Projekt „Mi nismo sami“ koji je dio programa „Zaželi“ pružio je teško zapošljivim ženama priliku da se zaposle i budu konkurentne na tržištu rada – rekla je Marija Ciglar, predsjednica Udruge slijepih Međimurske županije.
Svoja iskustva na konferenciji je podijelila gerontodomaćica Anja Želežnjak.
– Od projekta „Mi nismo sami“ koristi imamo i mi zaposlene žene, ali i korisnici kojima ovakva vrsta pomoći itekako koristi jer osigurava poboljšanje života i socijalnu inkluziju. Starim i nemoćnim osobama ova usluga je ključna jer lakše funkcioniraju i osjete korist od projekta na duže staze. Iako je projekt u ovoj fazi nešto kraćeg trajanja, ne mora značiti da se neće u dogledno vrijeme s novim pozivom omogućiti dugotrajnija provedba, o čemu je već bilo govora – istaknula je Anja Želežnjak.