Povežite se s nama

Međimurje

Ugostitelji:“Izloženi smo poreznom i inspekcijskom pritisku, postali smo poduzetnicima drugog reda“

Objavljeno:

- dana

PROVJERILI SMO

Kako bi izbjegli poslovanje s gubitkom, većina vlasnika kafića i restorana diljem Međimurja su u prva dva tjedna primjene novopovećane stope PDV-a od 25 posto za ugostiteljske usluge bili prisiljeni povisiti cijene pića, pa čak i smanjiti broj zaposlenih.

Naime, nedavno usvojena porezna reforma Plenkovićeve Vlade dovela je do promjene stope PDV-a za ugostiteljske usluge i ona je povećana s dosadašnjih 13 na 25 posto. Iako je stupila na snagu s 1. siječnjem 2017. godine, ugostitelji s kojima smo razgovarali ističu da nisu imali tehničkih problema s prilagodbom, ali su, kažu, dovedeni u ćorsokak.

S dva zaposlena se ne može raditi 7 dana u tjednu, a oni stoje 20.000 kuna bruto

– U svojim kafićima i restoranima nisam dizao cijene usluga od 2005. godine i trebalo mi je dva tjedna da donesem odluku o njihovom povećanju. Još teža odluka bila je otkazivanje radnog odnosa za dva zaposlenika odmah nakon Nove godine. Nažalost, padne li promet, otkaze će dobiti i dio osoblja u drugom lokalu koji imam u vlasništvu. S dva zaposlena se ne može raditi 7 dana u tjednu, a oni koštaju 20.000 kuna bruto – tuži nam se jedan od ugostitelja koji je dosad uspijevao poslovati na granici rentabilnosti. Nažalost, u javnosti je stvorena percepcija da svi ugostitelji žive na visokoj nozi, da voze bijesne automobile i grade ogromne kućerine na kontinentu i na moru. Stoga ih, napominju, ne čudi što ovih dana osjećaju revolt gostiju.

– Zaista ne stignemo svima objašnjavati koji su nam sve nameti poskupili u proteklom razdoblju. Primjerice, većina naših gostiju nema pojma da u Čakovcu plaćamo dvije spomeničke rente, jednu po kvadraturi poslovnog prostora i drugu sukladno ukupnom godišnjem prometu. Tu su još ZAMP, porez na potrošnju od 3 posto… Umjesto da nam se olakša poslovanje, izloženi smo poreznom i inspekcijskom presingu te smo svedeni na poduzetnike drugog reda – ističu naši ogorčeni sugovornici, od kojih doznajemo da su najave proizvođača alkoholnih i bezalkoholnih pića o navodnom smanjenju nabavnih cijena “priče za malu djecu“.
Raspravljalo se o tome proteklih mjeseci i na sastancima Ceha ugostitelja i turističkih radnika.

Krivi su nameti

– Možemo se jadati jedni drugima do mile volje. Nema nam pomoći, Vlada je svoje obavila i odlučila da si preko naših leđa zakrpa rupe u proračunu. Ne očekujem nikakvo smanjenje cijena sokova ili piva. Naime, proizvođači već deset godina zaredom u srpnju dižu cijene u prosjeku za 10 posto. Time nas “počaste“ nakon što svi prethodno formiramo svoje cjenike – kažu ugostitelji i dodaju kako marža na bočicu soka mora biti oko 150 posto da bi radili s pozitivnom nulom!

Po njima se gosti ne trebaju čuditi što dva decilitra soka od borovnice plaćaju nešto manje od 20 kuna, a CocaColu petnaestak. Naime, soku od borovnice je nabavna cijena 6,20 kuna, na taj iznos treba dodati spomenutu maržu, PDV koji trenutno iznosi 25 posto i još tri posto poreza na potrošnju.

– U novonastaloj situaciji morali bismo sve lanjske cijene podizati za 15 posto. Iako imamo posla i svakodnevno kuhamo oko 300 kava, od utorka je šalica poskupila za jednu kunu. Odnosno, gosti kavicu umjesto 7 plaćaju 8 kuna, a ako žele u njoj mlijeko ili vrhnje, koštat će ih 9 kuna. Tko god u manjim objektima nastavi posluživati kavu po cijeni od 5-6 kuna, radit će u “sivoj zoni“ ili propasti – uvjereni su ugostitelji, koji očekuju posjet inspekcija koje će zasigurno kontrolirati usklađenost cjenika.
Vlasnicima lokala s kojima smo razgovarali ne pada na pamet da ne izdaju račun gostima, ali su nam otkrili i to da ih smeta konkurencija iz trafika.

Navike ostale

– S inspekcijama nema šale, akoliko se ne izda račun, kazna je minimalno 15.000 kuna i lokal poreznici zatvaraju odmah. Nažalost, nitko ne pita što radi i kako posluje naša konkurencija. Pa kiosci s novinama već dugo prodaju kavu i ne bih se čudio da počnu i čajeve kuhati – ističe još jedna žrtva udvostručenog PDV-a.
I vlasnice ugostiteljskih objekata razmišljaju slično kao njihove muške kolege u branši.

“Daj Bože da to sve preživim i odem u penziju“ – veli poduzetnica s 30 godina iskustva u branši

– Na torture inspekcija odavno sam navikla jer sam već 30 godina u ovom poslu. Povećana stopa PDV-a je najgore što se moglo dogoditi i za početak, od 15. siječnja u lokalu smo podigli cijenu kave za jednu kunu. Daj Bože da to sve preživim i što prije odem u penziju – veli poduzetnica koja s nestrpljenjem iščekuje rezultat predstojećeg dijaloga ugostitelja i Vlade. Dobra je vijest da većina žitelja najsjevernije županije dobro podnosi novonastalu situaciju i ne odustaje od svoga najomiljenijeg hobija – ispijanja kavica i piva. Kofeinski napitak s mlijekom spremni su platiti 9 kuna, a za pola litre pive 14 kuna bez problema zasad izdvajaju i studenti.

Nema smanjenja stope poreza na potrošnju

Grad Čakovec trenutno ne nalazi način kako pomoći ugostiteljima u novonastaloj situaciji i ne razmišlja ni o smanjenju stope poreza na potrošnju. Naime, protekle proračunske godine Grad je po tom osnovu ostvario prihod u visini od 1.086.786 kuna, što je 1,02 posto ostvarenih prihoda proračuna.

– U ovogodišnjem Proračunu planiran je prihod od poreza na potrošnju u iznosu od 1.100.000 kuna. Kako su prihodovna i rashodovna strana proračuna tijesno povezane, smanjenje stope poreza na potrošnju za sobom povlači i smanjenje rashoda, i to na planiranim investicijama. S obzirom da će se od 2017. godine od tri “gradska” poreza, jedan od njih u potpunosti ukinuti (porez na tvrtku – po osnovu kojeg je Grad ostvario prihod u visini od 656.000 kuna), prije dobivanja konkretnih podataka kako će izgledati “kompenzacijske mjere” Vlade RH te na koji način i kojom dinamikom će se isplaćivati, jednostrano mijenjati stopu Poreza na potrošnju bilo bi neozbiljno – ističe se u odgovoru Davida Vugrinca, pročelnika Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove Grada Čakovca.

Inače, iz Grada podsjećaju da ukidanje poreza na tvrtku predstavlja pomoć svim obveznicima uplate, pa tako i ugostiteljima, koji dosad nisu uputili nikakvu konkretnu inicijativu za rješavanje eventualnih problema u poslovanju. Dodajmo i to da, iako plaćaju spomeničku rentu, nitko od ugostitelja lani se nije javio na raspisani poziv Grada Čakovca za stjecanje prava korištenja sredstava spomeničke rente.

Zadržali iste cijene usluga

Gosti čakovečkog hotela Park u novogodišnjoj noći nisu uopće osjetili promjene koje su nastupile 1. siječnja.
– Sustav je bio spreman i sve promjene automatski su primijenjene minutu iza ponoći. Naše se cijene nisu mijenjale povodom ove promjene PDV-a – ističe Davor Lovrenčić, direktor hotela Park, kojeg smo zamolili da prokomentira odluku zakonodavca o povećanju stope PDV-a za ugostiteljske usluge.

– Po meni odluka nije ispravna jer ne potiče izvan-pansionsku potrošnju, na koju se već godinama žalimo da je premala, a samu pansionsku potrošnju neće posebno pomoći – uvjeren je Lovrenćić. Dodao je kako smatra da povećane stope PDV-a na ugostiteljske usluge vjerojatno neće imati nikakav utjecaj u sferi kontinentalnog turizma i na broj noćenja, no dodao je da u tome sigurno neće ni pomoći. Dok pojedini ugostitelji otpuštaju ili pesimistički najavljuju otpuštanje zaposlenika, u hotelu Park o tome ne žele ni razmišljati.

– Nadamo se da neće biti negativnih utjecaja na poslovanje, a time ni smanjenja broja zaposlenih. Kontinentalno hotelijerstvo i onako radi na graničnim resursima, a gosti traže jednaku kvalitetu kao na renomiranim destinacijama. Nju im garantira kategorizacija, uz bitnu razliku gdje kontinent nikada neće postići iste cijene, uz iste ili vjerojatno više troškove poslovanja – zaključio je Lovrenčić.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje