Povežite se s nama

Međimurje

Umijeće izrade tradicijskih božićnih jaslica s područja sjeverozapadne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, kustosica etnografskih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec

Božićne jaslice su trodimenzionalni prikaz rođenja Isusa Krista prema biblijskom opisu njegova rođenja u staji. Prije trodimenzionalnog načina prikazivanja ta je scena bila prisutna kao likovni motiv u bizantskoj, romaničkoj i gotičkoj umjetnosti. Jaslice kakve danas poznajemo osmislio je u 13. stoljeću Franjo Asiški. Pod utjecajem njegova kulta u Hrvatskoj proširile su se i po našim krajevima. Jaslice dodatno populariziraju isusovci u 16. stoljeću koji ih koriste kao sredstvo privlačenja pozornosti, ali i prikupljanja ljudi, koji se mogu usmjeriti na put kršćanstva.

U štalici, na slamici…

Franjo Asiški osmislio je kompoziciju u čijem je središtu tek rođeno dijete u kolijevci okruženo majkom i ocem (Josipom i Marijom), a uz njih domaće životinje i pastiri tri mudraca koji su slijedeći zvijezdu repaticu našli mjesto Isusova rođenja i donijeli mu poklone. Svi su ovi likovi smješteni u ambijent (drvene) staje kojoj je prva strana otvorena kako bi se mogao vidjeti prizor s Isusom unutar staje.

Jasle

Naziv pod kojim ih svi znamo danas dolazi od predmeta u koji je položena figura Isusa. On, naime, leži u jaslama. Jasle su obično drveni spremnik zatvoren s tri strane, a otvoren s gornje strane koji nalazimo u stajama. U njih se stavlja sijeno i hrana za životinje. Iako najčešće izgleda kao da mali Isus leži u kolijevci, u originalu to su ipak jasle.

Ukras za crkve

Jaslice su se isprva gradile samo za crkve u kojima su bile smještene u božićno doba. Za potrebe njihove izrade angažirali su se obrtnici različitih struka poput zlatara, keramičara, drvorezbara, kipara. Iz crkvene sfere prešle su u građanske domove, a potom i u seoske. Kako seosko stanovništvo nije imalo financijskih sredstava za naručiti jaslice kod obrtnika, spretniji su ih muški članovi obitelji počeli sami izrađivati. Ta se vještina zadržala i do danas.

Betlehemi

Pod nazivom „Umijeće izrade tradicijskih božićnih jaslica s područja sjeverozapadne Hrvatske“ ručna izrada jaslica zaštićena je kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske.

Specifičnost ovih hrvatskih jaslica u odnosu na europsku tradiciju jest unošenje lokalnih motiva u kompozicije. Tako graditelji u eksterijer koji okružuje štalicu uključuju vlastiti neposredni eksterijer (npr. brijeg u blizini kuće, drvenu ogradu – plot – koji okružuje kuće) ili domaće životinje koje se nalaze i u graditeljevoj staji. Jaslice u sjeverozapadnoj Hrvatskoj još nazivaju Betlehemi, Betlemi ili samo štalice.

Prirodni materijali

Jaslice su najčešće izrađene u drvu i kartonu te su bojane kako bi bile ljepše i privlačnije. U samu štalicu se stavlja prava usitnjena slama, a oko nje mahovina. Danas se jaslice grade i od gline, slanog tijesta, kore drveta, papira. Tako izrađene jaslice imaju svoje mjesto u svakoj kući. To se mjesto obično naziva svetim kutom, a u njega su smještene slike svetaca i raspelo. Taj se kut kuće ukrašava zelenilom kao i drugim ukrasima (kinč, girlande, partice) u predbožićno vrijeme.

„Riznica Međimurja“

Ovo umijeće će kao i sva druga zaštićena nematerijalna dobra koja nalazimo na području Međimurja biti prezentirana u novom muzeju nematerijalne baštine „Riznici Međimurja“. Muzej nastaje u fortifikacijskoj zgradi Starog grada u Čakovcu, a otvorenje je planirano za proljeće 2021. godine. U stalnom postavu bit će izložene posve nove jaslice od komušine te pokojeg drvenog elementa.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje