Novomarofski “bibliokombi” u potrazi za knjižničarom i vozačem pokretne knjižnice
Gradska knjižnica i čitaonica Novi Marof uskoro će preuzeti svoj novi bibliokombi, koji samo što nije dovršen. Kako bi vožnja...
– Svakim novim programom salona Korzo nastoji se učiniti pomak više kako bi pisci i njihove knjige doprli do što više Varaždinaca. Stoga, u deset dana Špancirfesta Varaždin će ovim festivalom biti, službenim nazivom Knjiga u srcu grada #3, književno središte Hrvatske – mjesto na koje će ljudi dolaziti poslušati nekog pisca, biti blizu knjiga, uz dobru atmosferu družiti se međusobno ili s umjetnicima… Napominjemo, ni jedan književni sajam u Hrvatskoj ne traje deset dana, kao što je slučaj s umjetničko-književnim festivalom u salonu Korzo tijekom Špancirfesta, što je činjenica, u smislu promocije knjiga i čitanja, na koju posebno možemo biti ponosni – ističu organizatori.
Napominju da će svaki dan Špancirfesta u salonu Korzo sve knjige, i najnovije, biti na prigodnom popustu.
Programski dio zamišljen je raznolikim umjetničko-literarnim „happeninzima“ koji pozivaju na druženje uz knjigu u opuštenom ugođaju ambijenta Centra Poje – što uključuje predavanja, promocije, čitanja proze i poezije, razgovore s autorima, večer haiku pjesništva, večer satire, radionice za djecu i odrasle, izložbu fotografija, glazbu…
Program:
Srijeda u Muzeju, koja je bila na rasporedu 22. ožujka, održava se izvan prostora Gradskog muzeja Varaždin, i to u Sisku, u tamošnjem Gradskom muzeju, u kojem je otvorena izložba pod nazivom Megafauna, projekt realiziran u suradnji ovih dviju muzejskih institucija.
Pleistocen, geološka epoha koja obuhvaća razdoblje posljednjega ledenog doba kao i kasnoga kamenog doba, kad se moderni čovjek još uvijek borio za puko preživljavanje, bio je ujedno i vrijeme posljednjih divovskih životinja – megafaune.
U želji za pobližim upoznavanjem toga čudesnog razdoblja života na Zemlji, upravo su koštani ostaci te odljevi tih titana prošlosti fokus zajedničke izložbe gradskih muzeja iz Varaždina i Siska, na kojoj će prezentirani eksponati vunastog nosoroga i mamuta posjetiteljima pružiti detaljniji uvid u onodobni ekosustav kontinentalne Hrvatske, znatno drugačiji od današnjeg.
Tako je Erik(a), jedinstveni paleontološki nalaz vunastog nosoroga iz fundusa Gradskog muzeja Varaždin, nakon dugotrajne i opsežne obnove te premijernog predstavljanja na izložbi u GMV-u 2020. godine, krenula i put Siska, gdje će sa svojim sisačkim suvremenikom mamutom biti dostupna za razgled posjetiteljima do 22. svibnja ove godine.
Kustos izložbe je dr. sc. Mario Carić s Instituta za antropologiju, a suradnica Lovorka Štimac-Dedić, viša kustosica u GMV-u.
„Srijeda u Muzeju“, koja je na rasporedu 29. ožujka, održat će se, kao i prethodna, izvan prostora Gradskog muzeja Varaždin, i to u varaždinskom Kinu Gaj.
Program pod nazivom „Sanjal sam da bude mi se mama vratila“ posvećen je Arturu Rosneru (Mali Bukovec, 1938. – Varaždin, 2021.), koji je najveći dio svog života proveo u Varaždinu, a djetinjstvo mu je obilježilo stradanje njegovih roditelja Renate i Branka te bliskih rođaka u holokaustu.
Kratak film o njegovu životu snimljen je početkom 2021. godine kao intervju koji je s njim vodila muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak, u kojem A. Rosner govori o obiteljima svojih roditelja (Rosner, Blas i Stern), boravku u obitelji Kumrić i različitim prilikama u kojima se tijekom života našao.
Autor filma, realiziranog u produkciji Ivan – Kreativan j.d.o.o. i koprodukciji GMV-a, je Ivan Mesek, a autor glazbe Petar Eldan. Snimatelj i montažer je Damir Chytill csc.
Prije projekcije filma u tematskom razgovoru sudjelovat će predsjednik Židovske općine Čakovec dr. Andrej Pal, publicistkinja i židovska aktivistica Miriam Steiner-Aviezer, bliski Rosnerov rođak Vedran Hary i povjesničarka Spomenka Težak.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.