Na maturantskim danima u Čakovcu dvojica rukama izudarali 19-godišnjaka
Tijekom ovogodišnje manifestacije „Dana maturanata - Coolijade 2023.“, održane od 22. do 26. svibnja, evidentirana su dva sigurnosna događaja (prekršaj...
Predstavnici Europske komisije i UNICEF-ovog Regionalnog ureda za Europu i središnju Aziju tijekom studijskog posjeta Međimurskoj županiji svjedočili su o uspješnoj provedbi treće faze pilot-programa pod nazivom „Testiranje jamstva za svako dijete u Hrvatskoj“.
Aktivnosti u sklopu pilot-programa, financiranog sredstvima Europske unije, već dvije godine provodi Ured UNICEF-a za Hrvatsku u Međimurskoj županiji u suradnji s 11 partnera i lokalnom zajednicom.
Ovim djelovanjem povećava se pristup osnovnim uslugama za djecu i obitelji koji žive u nepovoljnim uvjetima i isključenosti.
Centar za djecu i obitelji u Paragu u općini Nedelišće, koji će uskoro započeti s radom, te postojeći Centar igre s knjižnicom igračaka u Držimurcu-Strelcu u općini Mala Subotica, posjetili su Regina M. Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Philippe Cori, zamjenik regionalne direktorice Regionalnog ureda UNICEF-a za Europu i središnju Aziju, Katarina Ivanković-Knežević, ravnateljica za socijalna pitanja u Glavnoj upravi za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje u Europskoj komisiji, Tatjana Katkić Stanić, ravnateljica Zavoda za socijalni rad i nacionalna koordinatorica EU-a za programa Jamstvo za svako dijete iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Matija Posavec, župan Međimurske županije, Nikola Novak, načelnik općine Nedelišće te Matijaš Oršuš, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji.
– Cilj treće faze ovog programa je povećanje broja djece uključene u rani i predškolski odgoj, bolji pristup uslugama rane intervencije za djecu s razvojnim teškoćama – naglasila je predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Regina M. Castillo.
Philippe Cori, zamjenik regionalne direktorice Regionalnog ureda UNICEF-a za Europu i središnju Aziju, istaknuo je zadovoljstvo viđenim na terenu.
– Aktivisti, kao i sudionici programa su iznimno angažirani što je jedan od preduvjeta uspjeha u ovom lancu podrške koji je krenuo od romske zajednice i u koji su uključili svi – od Županije do Ministarstva“ – rekao je Cori.
U Međimurskoj županiji uspostavljeni su centri za djecu i obitelj posvećenima depriviranim i ranjivim skupinama.
U završnoj fazi je izgradnja centara u općinama Orehovica, Mala Subotica, Podturen i Nedelišće, uz opremanje postojećeg prostora u općini Pribislavec, mjestima gdje će se odvijati niz edukativnih aktivnosti, susreta i programa.
Uspostavljena su i dva centra igre s knjižnicama igračaka u Držimurcu-Strelcu i Kuršancu te je podržan nastavak rada postojećeg centra u Orehovici.
Dosad je u rad triju centara uključeno više od 7500 djece od druge do osme godine života, a s njima su radili stručni edukatori, učitelji, studenti, socijalni radnici i asistenti. Veliki broj djece s razvojnim teškoćama te njihovi roditelji dobili su izravnu podršku mobilnih timova.
– Ovaj program predstavlja suštinsko prepoznavanje upravo onih potreba na koje mi s razine regionalne samouprave upozoravamo godinama – ulaganje u najmlađe, u njihov sustavan i profesionalan odgoj. U program zaštite djece i podrške obitelji bilo je uključeno 485 djece, 545 roditelja te educirano 285 stručnjaka, što dovoljno govori o dosezima. U segmentu predškolskog odgoja i obrazovanja također su educirani mnogi asistenti, odgajatelji, nastavnici, studenti, a u program rane intervencije u djetinjstvu bilo je uključeno 1885 djece te 1366 roditelja. Te brojke govore koliko se temeljito i kvalitetno radi na promjeni paradigme te drukčijem odgoju djece iz depriviranih obitelji, čiji je cilj uključivanje u društvo i kvalitetan odgoj od najranijeg djetinjstva. Zahvaljujem UNICEF-u koji je bio sjajan partner i podrška svima nama, našim općinama i gradovima. Stoga, pozivam da na ovome ne stanemo, već da nastavimo partnerstvo i surađujemo i u novim projektima i programima – rekao je župan Matija Posavec.
– Usmjereni smo prema djeci nizom ulaganja iz općinskog proračuna te pomažemo i rad ovog novog centra u cilju kvalitetnije afirmacije i resocijalizacije najmlađih i njihovih roditelja – naglasio je načelnik općine Nedelišće Nikola Novak.
Matijaš Oršuš je naglasio da će radionice samo u Paragu koristiti 800-tinjak tamošnje djece i njihovih roditelja za jačanje međusobne interakcije i roditeljske motiviranosti.
– Radionice će, između ostalih, voditi i asistentice iz redova romske nacionalne manjine. Bit će to dom pun veselja – dodao je Matijaš Oršuš.
Predstavnici Europske komisije i UNICEF-a održali su i radni sastanak s načelnicima u Međimurskoj županiji na kojem je iznesen pregled rezultata ovog vrijednog programa, kao i izazova te sljedećih koraka.
Povodom Dana Općine Podturen, iz Općine pozivaju sve mještane da svojom nazočnošću uveličaju obilježavanje ovoga dana.
Svečanost će se održati u petak, 9. lipnja 2023. godine, s početkom u 18 sati u Sportskoj dvorani u Podturnu, a u nastavku donosimo detaljni program proslave od 8. do 11. lipnja.
Program:
Četvrtak, 8. lipnja 2023.
– 7:00 – 13:00 Općinski ribički kup – Mura Podturen (organizator je ŠRD „Šaran“ Podturen)
– 10:00 Tijelovska misa s procesijom – Podturen
Petak, 9. lipnja 2023.
– 18:00 Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Podturen – Sportska dvorana
Subota, 10. lipnja 2023.
– 17:00 – 20:00 STREET-ART FESTIVAL Udruge slobodnih umjetnika Mura Podturen – kod Osnovne škole Podturen
– 20:00 Koncert „U čast velikana“ – LGOP – Sportska dvorana
Nedjelja, 11. lipnja 2023.
– 10:00 Općinska biciklijada – Zdrav život uz Muru (Start kod ribičke kućice u Podturnu)
– 17:30 Nogometna utakmica – NK Budućnost – NK Mali Mihaljevec (Miklavec)
– 17:30 Nogometna utakmica – NK Dubrava – NK Borac (Sivica)
Zagreb je bio domaćin 23. izložbe inovacija mladih „INOVA-MLADI 2023.“. Riječ je o izložbi inovacija učenika zagrebačkih osnovnih i srednjih škola te studenata s međunarodnim sudjelovanjem u organizaciji Saveza inovatora Zagreba, Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Udruge inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje i zagrebačkih udruga mladih inovatora.
Izložba je održana u Studentskom centru u Zagrebu, a izloženo je 250 radova mladih inovatora. Na izložbi je sudjelovalo i Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije koje su predstavljali učenici iz OŠ Sveti Martin na Muri Luka Jakopić s mentoricom Dubravkom Žignić-Resman i učenici OŠ Jože Horvata Kotoriba Lovro Erdelji, Sara Matulin i Maja Tomašić uz suradnju mentorice Jelene Tuksar, učiteljice tehničke kulture.
Lovro Erdelji predstavio se radom „Magic mirror“, Sara Matulin s „Don Quijote vjetrenjačom“, Maja Tomašić s „Un vento tranquillo vjetrenjačom“, a Luka Jakopić s pametnom kućom. Prezentacija rada je izazvala veliki interes među mnogobrojnim posjetiteljima izložbe.
Proglašenje rezultata održano je u srijedu, 24. svibnja, a kvaliteta rada potvrđena je dobivanjem zlatnih medalja za Lovru Erdelju i Luku Jakopića, srebrne medalje za Saru Matulin i brončane medalje za Maju Tomašić.
Posebna nagrada za najbolju inovaciju osnovnih škola dodijeljena je za rad „Magic mirror“ autora Lovre Erdelje s mentoricom Jelenom Tuksar.