Povežite se s nama

Međimurje

Upoznali su se s lončarstvom i izradili lijepe glinene predmete

Objavljeno:

- dana

STARI ZANATI

Nakon što su uspješno završili s radionicom izrade medičarskih proizvoda, u Muzeju Međimurja Čakovec u sklopu izložbe „Ljudstvo moje, imaš blaga i bogatstva – nematerijalna baština Međimurja“ organizirana je još jedna radionica, i to izrade lončarskih proizvoda.

Čuvanje tradicije

Radionicu je vodila jedna od samo dvoje aktivnih lončara u Međimurju, Đurđica Horvat sa suprugom Antunom Horvatom. Supružnici već godinama vode domaću radinost „Horvat“, u kojoj na tradicijski način modeliraju glinu koristeći se lončarskim kolom, stvarajući tako vrijedne ukrasne i uporabne glinene predmete.
Kustosica Muzeja Međimurja Janja Kovač ponosno je istaknula da se lončarska tehnika na području Međimurja proteže već 250 godina te je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro.

– Na radionicu je došlo dvadesetak učenika Područne škole Dekanovec, to je njima lijepa dopuna nastave jer u sklopu škole postoji grupa „Čuvari baštine“. Na ovaj način mogu aktivno vidjeti jedan aspekt baštine i u praksi isprobati – rekla je kustosica Janja Kovač, koja je zadovoljna što škole i vrtići dobro reagiraju na radionice i što od najranije dobi njeguju naviku dolaska u Muzej.

Rad s prirodnom glinom potpuno je siguran za djecu, objasnio je Antun Horvat, posebice jer je korištena prirodna glina, koja se koristi u medicini, tako da nije štetna za dječju kožu.
– Na meni je samo da im pokažem osnove, a oni dalje, uz pomoć mašte oblikuju predmete. Vesele se i žele raditi – rekao je Antun Horvat, inače stolar po zanimanju, koji, osim što se bavi glinom, izrađuje drvene škrinje i slične predmete od drva. Sjeća se i da je nekad postojalo čak 45 registriranih lončara u Međimurju.
– Za ovaj posao treba jako puno znanja i umjetničkog duha, ne koriste se tehnologija, strojevi, roboti i slično. Sve napravi ljudska ruka – dodao je Antun Horvat.
Njegova supruga Đurđica, jedna od dvoje preostalih lončara u Međimurju, rekla je da je ljubav koju joj je njezin djed ugradio prema ovom zanatu neprocjenjiva.
Uz njega je odrasla i on ju je naučio svim vještinama i tajnama zanata.

– Toliko sam zavoljela lončarstvo da se i danas bavim njime, a počela sam prije 40 godina. Nije baš profitabilno, ali veže me velika ljubav prema starom zanatu i dokle god ću moći, bavit ću se time – istaknula je Đurđica Horvat. Pomalo je žalosti što u Međimurju ne postoji zainteresiranost za lončarstvo, posebice zato što ih je samo dvoje na tom području, no sretna je i ispunjena jer se bavi poslom koji neizmjerno voli.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje