Povežite se s nama

U fokusu

Upozorenje: hepatitis B i C šire ljudi koji ne znaju da su zaraženi

Objavljeno:

- dana

MJESEC BORBE PROTIV VIRUSNIH HEPATITISA

Procjenjuje se da u Hrvatskoj od 80.000 do 100.000 građana ima kronični virus hepatitsa B ili C, pri čemu veliki broj nije ni svjestan infekcije zbog čega nekontrolirano i nesvjesno šire zarazu.

Ističu to u Hrvatskoj udruzi “Hepatos” koja je danas u Zagrebu zajedno sa Savezom oboljelih od hepatitisa organizirala okrugli stol pod nazivom „Razvoj Nacionalne strategije za borbu protiv virusnih hepatitisa“. Time su započeli s obilježavanja Mjeseca svjesnosti o virusnim hepatitisima koji će završiti 28. srpnja na Svjetski dan hepatitisa.

Posljedice zaraze – ciroza i karcinom

Dobra je vijest da je danas na okruglom stoglu formirana radna skupina za izradu Nacionalne strategije i Akcijskog plana za borbu protiv virusnih hepatitisa, što je podržao i resorni ministar.

– Hepatitis je zarazna i prenosiva bolest koja će se neumitno širiti ako je ne liječimo i ne preveniramo. Sve dostupne analize pokazale su da je značajno učinkovitije, ali i jeftinije, liječiti hepatitis u ranoj fazi bolesti, nego posljedice zaraze kao što je ciroza, hepatocelularni karcinom, zatajenje jetara i transplantacija – rekao je na okruglom stolu ministar zdravlja Rajko Ostojić, koji je upozorio da je upravo zbog toga Hrvatskoj potreban hitan akcijski plan borbe protiv virusnih hepatitisa. To je i na tragu preporuka EU parlamenta.

U Varaždinskoj županiji se, srećom, posljednjih godina ne bilježi veliki broj novooboljelih od ove virusne bolesti. Prema podacima Županijskog zavoda za javno zdravstvo, prošle godine je registrirano pet novooboljelih od hepatitisa B i tri od hepatitisa C. Slično je bilo i 2010. godine, kada je zabilježeno sedam novih slučajeva.

– Više od 80 posto zaraženih osoba čine intravenski ovisnici. Zbog toga je iznimno važno otkrivanje zaraze, savjetovanje i upućivanje na liječenje upravo u toj populaciji – navodi dr. Irena Stipešević Rakamarić, voditeljica Djelatnosti javnog zdravstva i socijalne medicine u Županijskom zavodu za javno zdravstvo.

Jesam li ja broj 12?
Budući da je najviše oboljelih među ovisnicima heroinu i drugim drogama koje se uzimaju intravenski, u varaždinskom centru za ovisnike, koji djeluje u sklopu Zavoda za javno zdravstvo, prošle tri godine provodili projekt „Jesam li ja broj 12“. – Glavni cilj bio je spriječiti širenje virusa među ovisnicima i na zdravu populaciju. Rezultat projekta je da je 25 osoba uvedeno u liječenje hepatitisa C interferonom – navodi dr. Stipešević Rakamarić.
– Većina liječenih osoba eliminirali su virus te se smatraju izliječenima. Pritom treba istaknuti da je suradnja pacijenta i ustrajanje do kraja provedbe liječenja hepatitisa od bitnog značaja za ishod liječenja. Prijevremenim odustajanjem od liječenja značajno se smanjuju šanse za eliminaciju virusa, pa se kliconoštvo lokalnoj zajednici ne smanjuje – napominje liječnica.

Tko bi se trebao testirati?
Hepatitis znači „upala jetre“, koju u velikom broju slučajeva uzrokuju virusi. Virusni hepatitis B i C se prenose zaraženom krvlju, ali i spolnim putem. Problem je što osobe s kroničnim hepatitisom dugo nemaju nikakve simptome pa se bolest otkrije slučajno ili već u poodmakloj fazi.
– Oko 20 posto kronično zaraženih osoba razvit će cirozu jetre, a od 100 osoba s cirozom, godišnje će njih 5 oboljeti od raka jetre – objavili su u Zavodu za javno zdravstvo Andrija Štampar.
Zbog toga bi se na ovu virusnu bolest svakako trebale testirati osobe koje žive ili su u spolnoj vezi sa zaraženima ili intravenskim ovisnicima. Isto tako, testiranje se preporučuje osobama koje su bile izložene krvi koja je mogla biti zaražena virusom hepatitisa, onima koji su se upustili u spolni odnos bez zaštite, stavljale piercing ili tetovažu, bile na transfuziji ili su na drugi način bile izložene zarazi.

 

 

 

Izvor:
Foto: mentalhealthy.co.uk

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje