Povežite se s nama

Novosti

Uprava za inspekcijske poslove MZOP-a zabranila odlaganje otpada u Brezju

Objavljeno:

- dana

U ROKU OD PET DANA

Staje odlaganje varaždinskog i drugog komunalnog otpada na ilegalnom odlagalištu u Brezju! Uprava za inspekcijske poslove MZOP-a zabranila je Varkomu obavljanje komunalne djelatnosti gospodarenja otpadom na lokaciji Brezje,  i to u roku od pet dana!

To nam je potvrdio Vlado Vlašić, pročelnik za komunalnu djelatnost, prostorno uređenje i zaštitu okoliša, nakon što smo jutros uputili upit Gradu Varaždinu.

Zatvaranje deponija tražio i HSLS

O tome da je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, odnosno nadležna inspekcijska služba, odlučilo stati na kraj višegodišnjoj praksi omatanja varaždinskog komunalnog otpada  u bale te njegovom odlaganju na ilegalnu deponiju u Brezju,  prve informacije mogle su se čuti krajem prošlog tjedna.  Tako je varaždinski HSLS u petak popodne zatražio zatvaranje deponije, ali tada još nije bilo službene potvrde rješenja inspekcije.

Budući da iz Grada Varaždina nisu ništa izvijestili o rješenju Uprave za inspekcijske poslove MZOP-a ni narednih dana, Gradu Varaždinu uputili smo u ponedjeljak takav upit te nazvali zamjenika varaždinskoga gradonačelnika Vjerana Radelića kako bi nam neposredno potvrdio ili opovrgnuo informaciju o zabrani obavljanja komunalne djelatnosti u Brezju.

Ne znaju što će biti sa avansom

–    Nemam nikakve informacije o tome. Ništa mi gradonačelnik nije rekao o zabrani, odgovorio nam je Radelić kojeg smo upitali i što će biti s uplaćenim avansom.

No, ubrzo nakon kratkog razgovora sa zamjenikom gradonačelnika, stigla nam je potvrda informacije o zabrani gospodarenja otpadom iz Grada Varaždina.  S obzirom da je u odgovoru potvrđen i rok od pet dana u kojem mora stati baliranje i odlaganje, uputili smo novi upit o tome kada je primljeno rješenje kako bi se vidjelo kada ističe rok, kao i razlozi zabrane.

Odgovor još čekamo

Dok još očekujemo odgovor na naknadni upit, podsjetimo da je proteklih mjeseci T7 VIS u suvremenom MBO postrojenju u Brezju nudio obradu otpada po privremenoj cijeni,  i to novonastalog za 95 EUR/t te baliranog za 107 EUR/t, dok bi se za razliku do cijene ugovorene osnovnim Ugovorom vodili postupci. Na taj kompromisni prijedlog, kao ni ostale, nije stigao nikakav odgovor iz Grada Varaždina.

Zbog zaustavljanja balirke gradska vlast će, očigledno, morati vrlo brzo dati neko rješenje.

S obzirom na kratkoću rokova, vjerojatno će u utorak na sjednici Gradskog vijeća predložiti odlaganje na odlagalište na području neke općine ili grada. Tako se, uz ostalo, spominjalo i odlagalište u Vratnom, budući da otpad tu već dovozi Varkom koji ga skuplja u više općina. Takvu, mogućnost, međutim odlučno odbacuje načelnik Općine Cestica Mirko Korotaj.

Prijedlog rješenja sutra na Gradskom vijeću?

–    Nije mi poznato da je inspekcija zabranila odlaganje otpada u Brezju jer me nitko ovih dana nije zvao. No i da su me zvali ne bi im mogli udovoljiti jer nemamo prostora za varaždinski otpad na odlagalištu u Vratnom, rekao nam je Korotaj, podsjetivši da će spomenuto odlagalište zatvoriti iduće godine.
Uz Cesticu, kao moguće odrediše za varaždinski otpad spominje se i Općina Davor čije odlagalište ima kapacitet od 20-ak tisuća tona.

Međutim, nije poznato koliko bi bili troškovi odlaganja na tom udaljenom odlagalištu, kao ni troškovi prijevoza.

Doda li se tome da je na snazi ugovor o zbrinjavanju u MBO postrojenju u Brezju, nedvojbeno je da gradski vijećnici imaju u Varaždinu logičnije, jednostavnije, brže i ekološki prihvatljivije rješenje za novonastali otpad, samo kada bi uistinu htjeli donijeti takvu odluku koja za građane ne bi značila nikakvo poskupljenje budući da već sada plaćaju za odlaganje i baliranje tone otpada u Brezju čak 932 kune!

Izvor:
Foto: Arhiva RT-a

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje