Povežite se s nama

Život i društvo

Svirao je klavir i gitaru, napisao knjigu, a danas kao profesor FOI-ja osvaja nagrade

Objavljeno:

- dana

Doc. dr. sc. Mario Konecki

Svirao je četiri instrumenta: klarinet, klavir, gitaru i bubnjeve, 12 godina je trenirao borilačke vještine, završio je Češku osnovnu školu Jana Amosa Komenskog u Daruvaru, a kao gimnazijalac napisao je i roman “Od kolijevke pa do groba najljepše je gimnazijsko doba”.

Bavio se radioamaterizmom, u slobodno vrijeme proučavao medicinu i psihologiju, a prošle godine postao je volonter te je dosad već “odradio” 120 volonterskih sati s mališanima u Dječjem vrtiću Varaždin.

No, sve su to hobiji doc. dr. sc. Marija Koneckog, koji je sa 16 godina počeo “ozbiljno” programirati i dizajnirati. To je ono čime se bavi i danas, kao mladi znanstvenik i profesor zaposlen na Katedri za teorijske i primijenjene osnove informacijskih znanosti na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu.

Početkom studenoga doc. dr. sc. Konecki je primio nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Rektor zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Damir Boras je 34-ogodišnjaku rodom iz Daruvara uručio posebno priznanje za njegov doprinos vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu izradom novih web-stranica, ali i kao mladom znanstveniku koji je u samo godinu dana četiri puta nagrađen za četiri znanstvena rada na međunarodnim konferencijama.

U godinu dana dobio je četiri nagrade za četiri znanstvena rada!

Nagradu je primio na svečanosti povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu, a čestitao mu je i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić.

– Dobiveno priznanje smatram velikom privilegijom. Jako mi je drago što su rezultati mog rada podržani na tako važnom događaju kao što je Dan Sveučilišta u Zagrebu. Veseli me i činjenica da su nove web-stranice Sveučilišta u Zagrebu dobro prihvaćene te da su rezultirale povećanom vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini – istaknuo je doc. dr. sc. Konecki, kojem je želja nastaviti s radom na prepoznatljivosti Sveučilišta i Hrvatske te nastaviti sa znanstvenim radom, koji je prepoznat i u inozemstvu.

U razmjerno kratkoj znanstvenoj karijeri doc. dr. sc. Konecki uspio je objaviti više od 60 znanstvenih radova. Za mladog znanstvenika javnost je prvi put čula još prije tri godine, kada je predstavio svoju aplikaciju koja slijepima omogućava lakše programiranje. Ovu aplikaciju je počeo izrađivati još u okviru svoje doktorske disertacije, a s tim se projektom prijavio i na natječaj Grada Varaždina “Fond svježih ideja”.

– Vjerovao sam u inovativnost i upotrebljivost svog projekta i zato sam se prijavio na taj natječaj. Sam projekt odnosio se na novi sustav pod nazivom GUIDL (Graphical User Interface Description Language) koji omogućuje osobama oštećena vida da lakše nauče programirati te da se ravnopravnije uključe u izradu stvarnih programskih aplikacija. Temelj sustava GUIDL je novi programski jezik GUIDL, koji omogućuje osobama oštećena vida kreiranje grafičkih sučelja putem teksta i sintetizatora govora u tekst i teksta u govor – objasnio je mladi znanstvenik koji je izradom aplikacije želio omogućiti osobama oštećena vida ravnopravniji položaj tijekom obrazovanja, a kasnije i veće šanse na tržištu rada. Vrlo brzo je otišao korak dalje.

U gimnaziji je napisao roman, proučavao je medicinu i psihologiju, a od lani  volontira!

– Nakon doktorske disertacije nastavio sam s razvojem sustava te sam do danas napisao više od 20 znanstvenih radova u području poučavanja programiranja i problematike poučavanja osoba oštećena vida. U proteklih godinu dana sam četiri puta nagrađen za najbolji znanstveni rad na četirima međunarodnim konferencijama, a tri nagrađena rada se odnose upravo na spomenutu tematiku poučavanja programiranja i probleme studenata s raznim vrstama poteškoća – otkrio je doc. dr. sc. Konecki. Sustav je usavršavao i u inozemstvu.

– U 2014. godini u sklopu svog boravka na Institutu Jožef Stefan u Sloveniji radio sam na razvoju inteligentnih agenata koji omogućuju korisnicima postavljanje pitanja na govornom jeziku te sam kroz znanstvene publikacije prikazao mogućnosti uporabe ovakve tehnologije u poučavanju osoba oštećena vida. Prikazao sam također i mogućnost korištenja ove tehnologije u kombinaciji sa sustavom GUIDL. Tijekom 2015. i 2016. godine sam nastavio s razvojem sustava GUIDL u sklopu projekta “Nove metode poučavanja programiranja s posebnim naglaskom na poučavanje osoba oštećena vida” koji je financiran sredstvima Sveučilišta u Zagrebu. Ove godine posjetio sam Sveučilište Penn State i Sveučilište New York u SAD-u gdje sam prezentirao rezultate svog istraživanja i imao prilike vidjeti rješenja kojima se koriste spomenuta sveučilišta – otkrio je.

Inozemstvo zove, ali…

Tom prigodom dogovorena je i suradnja sa spomenutim sveučilištima, koja je do danas rezultirala s trima objavljenim znanstvenim publikacijama u području pomoći osobama s invaliditetom u njihovom obrazovanju.

– Dvije od tri navedene znanstvene publikacije su dobile međunarodne nagrade. Nadam se da će se ova suradnja nastaviti i dalje i da će njezini rezultati omogućiti ravnopravniji položaj studenata s invaliditetom, a posebno studenata oštećena vida – istaknuo je mladi znanstvenik s FOI-ja.
Mnogi ističu da je stanje u hrvatskoj znanosti kritično, a mnogi znanstvenici zbog nedostatka perspektive odlaze u inozemstvo. Doc. dr. sc. Konecki razmišlja drugačije.
– Vjerujem u našu zemlju i naše ljude te da svoj doprinos trebam dati ovdje, u Hrvatskoj. Mislim da kroz svoj rad s inozemstvom mogu promovirati Hrvatsku i hrvatsku znanost. Trebaju nam ljudi koji će biti prepoznati i unutar Hrvatske i u inozemstvu. Samo zajedničkim radom je moguće postići bolju budućnost naše zemlje – poručuje svestrani mladi znanstvenik.

U Zagrebu nagrađeni i prof. dr. sc. Maleković i student Oršolić

Na svečanoj sjednici Senata povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu uz doc. dr. sc. Marija Koneckog nagrađen je i prof. dr. sc. Mirko Maleković s FOI-ja. On je primio posebnu spomen-medalju za dugotrajan i predan rad te značajan doprinos znanstvenoj i akademskoj zajednici. Nagrađen je i student FOI-ja Ivan Oršolić za najbolje rješenje na Međunarodnom ljetnom susretu mladih stručnjaka iz sigurnosti.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Od 1. travnja pojeftinjuje karta za varaždinske buseke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U moru poskupljenja svega i svačega u Hrvatskoj, zvuči kao prvoaprilska šala, ali konačno stiže jedna dobra, potpuno istinita vijest, a to je da od 1. travnja 2024. godine u Varaždinu pojeftinjuje javni gradski prijevoz, objavio je Grad Varaždin.

Na inicijativu predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj dao je trgovačkom društvu Čistoća d.o.o. iz Varaždina suglasnost na izmjenu cjenika komunalnog linijskog prijevoza putnika. Tako će cijene karata u varaždinskim popularnim „busekima“ pojeftiniti do čak 9 %.

Na primjer, jednokratna karta plaćena gotovinom u autobusu stajati će 0,60 umjesto dosadašnjih 0,66 eura što je pojeftinjenje za 9,09 %. Nadalje, mjesečna karta plaćena na blagajni će umjesto 21,24 eura stajati okruglih 20 što je pojeftinjenje za 5,48 %, a za isti postotak će biti smanjena cijena i godišnje karte plaćene na blagajni koja će umjesto sadašnjih 212,36 stajati ravnih 200 eura.

Ovim pojeftinjenjem, modernizacijom voznog parka i unapređenjem mreže linija Grad Varaždin želi još više motivirati građane za korištenje javnog prijevoza kao što je to već ranije učinjeno uvođenjem besplatnog prijevoza za umirovljenike. Uz jačanje javnog prijevoza i biciklističke infrastrukture Grad Varaždin nastoji građanima ponuditi što kvalitetnije modele urbane mobilnosti po čemu se ističe u usporedbi s ostalim hrvatskim gradovima.

U tijeku je modernizacija voznog parka pa će tako Čistoća nabaviti dva nova autobusa s dizelskim motorima, a uskoro će biti realizirana i nabava flote autobusa na električni pogon čime će se značajno unaprijediti kvaliteta prijevoza i mreže linija kojima prometuju sve popularniji varaždinski gradski „buseki“.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uginuo Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec: Sigurno nas i sad čuvaš. Spavaj mirno

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uginuo je belgijski ovčar Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec. Od Jazzyja su se HGSS-ovci oprostili i putem Facebooka.

-Nakon skoro 12 godina prijateljstva, danas nas je napustio naš Jazzy. Sa svojim je vodičem Nevenom Putarom život posvetio traganju i spašavanju unesrećenih. Nakon nebrojeno domaćih i međunarodnih treninga te uspješnih potraga, bolest je odlučila da je vrijeme da se odmori – stoji u objavi HGSS-a Čakovec.

Jazzy je, između ostalog, uz svog vodiča i HGSS, 2019. godine primio “Certificate of Commendation”, visoko priznanje Velike Britanije za izniman trud i zahvalu za iscrpljujuću petodnevnu uspješnu akciju traganja i spašavanja nestalog britanskog državljana na Mljetu.

-Dragi Jazzy, iako tužni, zahvalni smo što si odabrao baš nas. Naš je gubitak velik, ali smo sigurni da nas i sad čuvaš veselo trčkarajući nekim novim prostranstvima. Spavaj mirno Jazzy! – napisali su HGSS-ovci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje