Povežite se s nama

Život i društvo

Svirao je klavir i gitaru, napisao knjigu, a danas kao profesor FOI-ja osvaja nagrade

Objavljeno:

- dana

Doc. dr. sc. Mario Konecki

Svirao je četiri instrumenta: klarinet, klavir, gitaru i bubnjeve, 12 godina je trenirao borilačke vještine, završio je Češku osnovnu školu Jana Amosa Komenskog u Daruvaru, a kao gimnazijalac napisao je i roman “Od kolijevke pa do groba najljepše je gimnazijsko doba”.

Bavio se radioamaterizmom, u slobodno vrijeme proučavao medicinu i psihologiju, a prošle godine postao je volonter te je dosad već “odradio” 120 volonterskih sati s mališanima u Dječjem vrtiću Varaždin.

No, sve su to hobiji doc. dr. sc. Marija Koneckog, koji je sa 16 godina počeo “ozbiljno” programirati i dizajnirati. To je ono čime se bavi i danas, kao mladi znanstvenik i profesor zaposlen na Katedri za teorijske i primijenjene osnove informacijskih znanosti na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu.

Početkom studenoga doc. dr. sc. Konecki je primio nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Rektor zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Damir Boras je 34-ogodišnjaku rodom iz Daruvara uručio posebno priznanje za njegov doprinos vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu izradom novih web-stranica, ali i kao mladom znanstveniku koji je u samo godinu dana četiri puta nagrađen za četiri znanstvena rada na međunarodnim konferencijama.

U godinu dana dobio je četiri nagrade za četiri znanstvena rada!

Nagradu je primio na svečanosti povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu, a čestitao mu je i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić.

– Dobiveno priznanje smatram velikom privilegijom. Jako mi je drago što su rezultati mog rada podržani na tako važnom događaju kao što je Dan Sveučilišta u Zagrebu. Veseli me i činjenica da su nove web-stranice Sveučilišta u Zagrebu dobro prihvaćene te da su rezultirale povećanom vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini – istaknuo je doc. dr. sc. Konecki, kojem je želja nastaviti s radom na prepoznatljivosti Sveučilišta i Hrvatske te nastaviti sa znanstvenim radom, koji je prepoznat i u inozemstvu.

U razmjerno kratkoj znanstvenoj karijeri doc. dr. sc. Konecki uspio je objaviti više od 60 znanstvenih radova. Za mladog znanstvenika javnost je prvi put čula još prije tri godine, kada je predstavio svoju aplikaciju koja slijepima omogućava lakše programiranje. Ovu aplikaciju je počeo izrađivati još u okviru svoje doktorske disertacije, a s tim se projektom prijavio i na natječaj Grada Varaždina “Fond svježih ideja”.

– Vjerovao sam u inovativnost i upotrebljivost svog projekta i zato sam se prijavio na taj natječaj. Sam projekt odnosio se na novi sustav pod nazivom GUIDL (Graphical User Interface Description Language) koji omogućuje osobama oštećena vida da lakše nauče programirati te da se ravnopravnije uključe u izradu stvarnih programskih aplikacija. Temelj sustava GUIDL je novi programski jezik GUIDL, koji omogućuje osobama oštećena vida kreiranje grafičkih sučelja putem teksta i sintetizatora govora u tekst i teksta u govor – objasnio je mladi znanstvenik koji je izradom aplikacije želio omogućiti osobama oštećena vida ravnopravniji položaj tijekom obrazovanja, a kasnije i veće šanse na tržištu rada. Vrlo brzo je otišao korak dalje.

U gimnaziji je napisao roman, proučavao je medicinu i psihologiju, a od lani  volontira!

– Nakon doktorske disertacije nastavio sam s razvojem sustava te sam do danas napisao više od 20 znanstvenih radova u području poučavanja programiranja i problematike poučavanja osoba oštećena vida. U proteklih godinu dana sam četiri puta nagrađen za najbolji znanstveni rad na četirima međunarodnim konferencijama, a tri nagrađena rada se odnose upravo na spomenutu tematiku poučavanja programiranja i probleme studenata s raznim vrstama poteškoća – otkrio je doc. dr. sc. Konecki. Sustav je usavršavao i u inozemstvu.

– U 2014. godini u sklopu svog boravka na Institutu Jožef Stefan u Sloveniji radio sam na razvoju inteligentnih agenata koji omogućuju korisnicima postavljanje pitanja na govornom jeziku te sam kroz znanstvene publikacije prikazao mogućnosti uporabe ovakve tehnologije u poučavanju osoba oštećena vida. Prikazao sam također i mogućnost korištenja ove tehnologije u kombinaciji sa sustavom GUIDL. Tijekom 2015. i 2016. godine sam nastavio s razvojem sustava GUIDL u sklopu projekta “Nove metode poučavanja programiranja s posebnim naglaskom na poučavanje osoba oštećena vida” koji je financiran sredstvima Sveučilišta u Zagrebu. Ove godine posjetio sam Sveučilište Penn State i Sveučilište New York u SAD-u gdje sam prezentirao rezultate svog istraživanja i imao prilike vidjeti rješenja kojima se koriste spomenuta sveučilišta – otkrio je.

Inozemstvo zove, ali…

Tom prigodom dogovorena je i suradnja sa spomenutim sveučilištima, koja je do danas rezultirala s trima objavljenim znanstvenim publikacijama u području pomoći osobama s invaliditetom u njihovom obrazovanju.

– Dvije od tri navedene znanstvene publikacije su dobile međunarodne nagrade. Nadam se da će se ova suradnja nastaviti i dalje i da će njezini rezultati omogućiti ravnopravniji položaj studenata s invaliditetom, a posebno studenata oštećena vida – istaknuo je mladi znanstvenik s FOI-ja.
Mnogi ističu da je stanje u hrvatskoj znanosti kritično, a mnogi znanstvenici zbog nedostatka perspektive odlaze u inozemstvo. Doc. dr. sc. Konecki razmišlja drugačije.
– Vjerujem u našu zemlju i naše ljude te da svoj doprinos trebam dati ovdje, u Hrvatskoj. Mislim da kroz svoj rad s inozemstvom mogu promovirati Hrvatsku i hrvatsku znanost. Trebaju nam ljudi koji će biti prepoznati i unutar Hrvatske i u inozemstvu. Samo zajedničkim radom je moguće postići bolju budućnost naše zemlje – poručuje svestrani mladi znanstvenik.

U Zagrebu nagrađeni i prof. dr. sc. Maleković i student Oršolić

Na svečanoj sjednici Senata povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu uz doc. dr. sc. Marija Koneckog nagrađen je i prof. dr. sc. Mirko Maleković s FOI-ja. On je primio posebnu spomen-medalju za dugotrajan i predan rad te značajan doprinos znanstvenoj i akademskoj zajednici. Nagrađen je i student FOI-ja Ivan Oršolić za najbolje rješenje na Međunarodnom ljetnom susretu mladih stručnjaka iz sigurnosti.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Donja Voća: održana završna konferencija projekta “(ZA)najljepše životno doba – vrtićko doba”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ako je vjerovati onoj staroj narodnoj poslovici “Od kolijevke pa do groba, najljepše je đačko doba” onda su zasigurno prvi koraci na tom putu oni koji su najznačajniji.

Upravo kroz provedbu 376.282,11 eura, odnosno 2.835.090,05 kuna vrijednog projekta “(ZA)najljepše životno doba – vrtićko doba” čiji je nositelj Općina Donja Voća s partnerom Dječjim vrtićem “Dječji svijet” iz Varaždina, mnoštvu mališana pružena je mogućnost pohađanja vrtićkog i predškolskog programa. Europski socijalni fond podržao je ovaj projekt ukupnim iznosom bespovratnih sredstava od 376.282,11 eura odnosno 2.835.090,05 kuna. No, isto tako, valja napomenuti kako je kroz provedbu projekta omogućeno zapošljavanje većeg broja radnika kojima je ovo također bio prvi susret s radom u vrtićkom okruženju. Stoga je 25. siječnja 2022. godine potpisan je Ugovor od dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „(ZA) najljepše životno doba – vrtićko doba”.

Uspješno odrađeno

Nakon što su se na proljeće mališani iz Donje Voće oprostili od predškolskih klupa i nakon što je ljetos održana završna priredba polaznika Dječjeg vrtića “Dječji svijet”, na istoj lokaciji u Gornjoj Voći, održana je i završna konferencija na kojoj su se okupili upravo oni koji su iznjedrili program projekta u cijelosti.

Tom prilikom koordinatorica Sanja Hajdin napravila je osvrt na proteklo razdoblje od 20 mjeseci u kojem su se mnogi po prvi puta susreli s projektom.

– Nama je taj projekt bio prvi takve vrste pa je samim time bio i izazovan, ali nam je iznimno drago što smo se na njega odlučili. Prvo bih zato izrazila zahvalu roditeljima bez čijeg povjerenja ne bi bilo ove priče te njihove djece zbog kojih stremimo boljoj kvaliteti i uvijek gledamo kako učiniti nešto novo. Drugi iznimno bitan kotačić cijelog projekta, jeste vi dragi djelatnici. Sretna sam i žalosna što smo došli do kraja projekta. Sretna jer mogu biti ponosna na vaš rad u koji ste dali svoj puni trud, a nekima od vas ovo je bilo i prvo radno mjesto. Nadam se kako ćemo se družiti opet u bliskoj budućnosti, ponovno na nekom novom projektu – kazala je Hajdin uz zahvale Europskom socijalnom fondu te svim ostalim dionicima bitnima za ostvarenje takvih projekata, a posebice načelnicima koji znaju prepoznati nešto kvalitetno za svoje mještane, kao što to čini načelnica Donje Voće Sanja Kočet.

Koliko je projekt donio dobroga u općini Donja Voća svjesna je i načelnica Kočet.

Kvaliteta

– Ovim programima kroz predškolu koja se održavala na području naše općine postigli smo da naši najmlađi od svoje najranije dobi dobiju što bolje i raznovrsnije sadržaje koji omogućuju kvalitetno, zdravo i sretno odrastanje s naprednijom obrazovnom podlogom za kasniji obrazovni i edukacijski razvoj. Ovakvi projekti zasigurno su najbolji ulozi za bolju budućnost naše djece, ali i svih nas jer da bismo danas zadržali mlade u ruralnim sredinama najvažnije je ulagati u dobar pedagoški odgoj i obrazovanje, od kvalitetnih sadržaja do kvalitetnih objekata. Primarno je da djeca naše općine i njihovi roditelji imaju isto što i djeca i roditelji u velikim gradovima, te da osnažimo naše mlade kroz kvalitetne obrazovne programe da u svojoj općini stvaraju vrijednosti koje će doprinijeti daljnjem razvoju. Njihov osmijeh i sreća donose radost našoj zajednici – kazala je načelnica Kočet te se nadovezala na riječi koordinatorice Hajdin: “I nadalje kao načelnica zalagat ću se za još veći opseg kvalitetnih programskih sadržaja od najranije dobi, te omogućiti najmlađima kvalitetan razvoj i napredak”.

Ravnateljica vrtića “Dječji svijet” Ljubimka Hajdin na ovom svojevrsnom rastanku bila je puna emocija što samo govori o tome kakva je suradnja ostvarena na projektu.

– Vi ste saživjeli s djecom i roditeljima, a mi smo saživjeli s vama. Jako mi je žao da tako dobra stvar završava. Mi ćemo se i dalje truditi nastaviti s provedbom europskih projekta, tako da je ovo samo poluvrijeme, odnosno četvrtina. Nije bilo lako za 16-ero ljudi doći jedan dan u novi kolektiv i još k tome vas je došlo više nego je u tom času bilo nas. Jedino mi preostaje gajiti nadu kako ćemo nastaviti suradnju u bilo kojem obliku i kroz bilo koji sadržaj – rekla je ravnateljica Hajdin čestitavši djelatnicama na projektu koje su postigle svoj profesionalni i osobni razvoj.

Iskustva

Završno druženje kod “Etno kuće” na Gornjoj Voći iskoristili smo kako bi razgovarali upravo s djelatnicama kako bi iz prve ruke saznali dojmove koje je projekt ostavio na njih. Do prve sugovornice nije bilo teško doći s obzirom na to kako je Marija Bosilj tu domaća te je ovom prilikom i educirala kolegice o ‘Etno kući’. Naime, Marija je poznavala posljednjeg stanovnika kuće pa je zabavljala anegdotama, a mi smo stekli dojam da s njom nikad nije bilo dosadno raditi.

– Iz početka je bilo teško, jer svaki ulazak u novu sredinu je izazov sam za sebe, a sada kada smo proveli toliko prekrasnog vremena zajedno jako sam se dobro uklopila. Nedostajat će mi sve to jer su djeca naš život – kazala nam je Marija izrazivši nadu kako će, kada bude išla u Varaždin, moći i posjetiti Vrtić. Uz to, dodala je kako joj je posebno emotivan rastanak od ekipe predvođene Ljubimkom i Sanjom Hajdin koje su uvijek bile na raspolaganju.

Vrlo sličnog mišljenja je i pedagoginja na projektu Magdalena Erdelja kojoj je ovo bilo prvo zaposlenje.

– U početku je bilo naporno, puno novih ljudi, ali mislim da kroz ovih godinu i nešto sitno smo stvarno radili i na poboljšanju kvalitete, najviše zbog djece i roditelja. Usko sam surađivala i s odgajateljima i s drugom stručnom suradnicom logopedinjom – rekla nam je Magdalena koja nam je također ispričala koje su se to aktivnosti provodile u radu s djecom:

– Kod nas se kroz ovaj projekt djeci pružila mogućnost da sudjeluju u osam kraćih programa i produljenom boravku. To su bile tradicionalne igre, djeca su imala mogućnost različitih folklornih plesova, različitih tradicionalnih igara koje bi zamrle da nema takvih programa. Imali smo zatim i razvoj kreativnosti, informatički program, a svi znamo da je to jedan od glavnih pravaca kojim se ide u našem današnjem svijetu tako da su djeca već od malih nogu imala mogućnost sudjelovanja u informatičkom programu, ali ne samo kroz tehnologiju, nego i kroz poticanje logičkog mišljenja, zaključivanja. Tu su onda i strani jezici, ekološki program i sportski program na otvorenom – kazala je pedagoginja Magdalena.

Odgajateljica Lara Beli izvorno nije završila obrazovanje za odgajateljicu već za razrednu nastavu, no ovaj projekt joj je omogućio širenje horizonta znanja stjecanjem novih iskustva blisko povezanih uz stručno polje.

– Ovo je bila izuzetna prilika za okružiti se pozitivnim i mladim ljudima. Djeca su super, ponajviše zahvaljujući tome na koji način vrtić funkcionira. Uspješno su razvijala nova znanja i vještine. U sklopu vrtića i projekta je bio omogućen produljeni boravak što je i roditeljima uvelike olakšalo, a posebno onima koji rade poslijepodnevne smjene ili subotom jer je i tada radio vrtić – zaključila je Lara otkrivši nam kako uz posao u struci planira graditi karijeru i u predškolskom obrazovanju nakon pozitivnog iskustva rada na upravo ovom projektu.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Oblaci, kiša i blato nisu spriječili gotovo 250 trkača i trkačica da uživaju u ljepotama bukovečkog kraja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kiša koja je neumorno padala nije spriječila gotovo 250 trkača, trkačica i rekreativaca da uspješno završe utrke na drugom izdanju utrke Cener Tri Rijeke u Velikom Bukovcu.

Utrka se održala u nedjelju, a inicijatori ove sve popularnije utrke su mladi iz Velikog Bukovca, koji su uz pomoć NK Bukovčana, Općine Veliki Bukovec, bukovečkih ribiča te svih udruga koje djeluju na području Općine i ove godine više nego uspješno organizirali ovu sportsku manifestaciju. Na utrci su sudjelovali trkači iz svih dijelova Hrvatske, a stigli su i zaljubljenici u trčanje iz inozemstva.

Foto Novak Ludbreg

Počeli trčati u vrijeme korone, a sad organiziraju sve popularniju utrku: Želimo pokazati ljepote bukovečkog kraja

Kružne utrke, od tri i deset kilometara, krenule su od ribičkog doma Sportskog ribolovnog društva Linjak, a trkači su imali prilike uživati u ljepotama dravske šume i upoznati sve prirodne blagodati bukovečkog kraja.

U utrci na deset kilometara nastupilo je 97 natjecatelja, a u muškoj kategoriji prvi je bio Andrej Hladnik Andrej Hladnik (AK Varaždin), drugo mjesto osvojio je Božidar Vujić (AK Marathon Brčko), dok je treći stigao na cilj Jurica Tomac (AK Međimurje).

Foto Novak Ludbreg

Od žena prva je na cilj stigla Ivana Zeljko (AK Međimurje), druga je bila Nada Siladi (AK Međimurje), Lucija Sačer (AK FIT).

U utrci građana na tri kilometra nastupila su 133 natjecatelja, a u muškoj kategoriji prvo mjesto osvojio je Zoran Križanić (AK Varaždin), drugi je bio Ino Šepec (AK Varaždin), a treće mjesto osvojio je Dario Posavec (Advance running team).

Foto Novak Ludbreg

Kod žena prva je u cilj utrčala Mateja Golenja (AK FIT), druga je bila Maja Golec (Perspektiva), a treća Ivana Novak (Maraton klub Velika Gorica).

Organizatori utrke rekli su nam da su i više nego zadovoljni.

-Vrijeme nam baš nije išlo u prilog i ugodno nas je iznenadio broj trkača koji su završili utrke koje nisu bile ni malo lagane. Cijelo vrijeme padala je kiša, a teren je bio blatnjav. Ovo nam je samo još jedan poticaj da već sad planiramo organizaciju trećeg izdanja utrke – rekli su nam organizatori. Dodaju da im je cilj promovirati ljepote bukovečkog kraja, a sumještane poticati da se rekreativno bave trčanjem.

Foto Novak Ludbreg

Bogat program za Dan općine Veliki Bukovec

Utrka je bila uvertira u bogat program koji je ove godine pripremljen u povodu Dana općine Veliki Bukovec.

U subotu 30. rujna bukovečki umirovljenici organiziraju veliko druženje u društvenom domu u Velikom Bukovcu. Dan kasnije, u nedjelju 1. listopada u Dubovici će se pripremati vol, lepinje, riblji specijaliteti i vrući kesteni.

U srijedu 4. listopada održat će se svečana sjednica, a prije toga u planu je otvorenje novog fitness igrališta u Kapeli.

Druge nedjelje, 8. listopada, na rasporedu je biciklijada, koja će ove godine krenuti od Lovačkog doma.

Foto Novak Ludbreg

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje