Na veselje korisnika Doma za starije i nemoćne u Čakovcu donirani su klima uređaji
Na inicijativu nove predsjednice Inner Wheel Kluba Čakovec Katarine Šafarić, te uz financijsku pomoć tvrtke Media-Soft d.o.o. iz Čakovca, nabavljena...
Doc. dr. sc. Mario Konecki
Svirao je četiri instrumenta: klarinet, klavir, gitaru i bubnjeve, 12 godina je trenirao borilačke vještine, završio je Češku osnovnu školu Jana Amosa Komenskog u Daruvaru, a kao gimnazijalac napisao je i roman “Od kolijevke pa do groba najljepše je gimnazijsko doba”.
Bavio se radioamaterizmom, u slobodno vrijeme proučavao medicinu i psihologiju, a prošle godine postao je volonter te je dosad već “odradio” 120 volonterskih sati s mališanima u Dječjem vrtiću Varaždin.
No, sve su to hobiji doc. dr. sc. Marija Koneckog, koji je sa 16 godina počeo “ozbiljno” programirati i dizajnirati. To je ono čime se bavi i danas, kao mladi znanstvenik i profesor zaposlen na Katedri za teorijske i primijenjene osnove informacijskih znanosti na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu.
Početkom studenoga doc. dr. sc. Konecki je primio nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Rektor zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Damir Boras je 34-ogodišnjaku rodom iz Daruvara uručio posebno priznanje za njegov doprinos vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu izradom novih web-stranica, ali i kao mladom znanstveniku koji je u samo godinu dana četiri puta nagrađen za četiri znanstvena rada na međunarodnim konferencijama.
U godinu dana dobio je četiri nagrade za četiri znanstvena rada!
Nagradu je primio na svečanosti povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu, a čestitao mu je i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić.
– Dobiveno priznanje smatram velikom privilegijom. Jako mi je drago što su rezultati mog rada podržani na tako važnom događaju kao što je Dan Sveučilišta u Zagrebu. Veseli me i činjenica da su nove web-stranice Sveučilišta u Zagrebu dobro prihvaćene te da su rezultirale povećanom vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini – istaknuo je doc. dr. sc. Konecki, kojem je želja nastaviti s radom na prepoznatljivosti Sveučilišta i Hrvatske te nastaviti sa znanstvenim radom, koji je prepoznat i u inozemstvu.
U razmjerno kratkoj znanstvenoj karijeri doc. dr. sc. Konecki uspio je objaviti više od 60 znanstvenih radova. Za mladog znanstvenika javnost je prvi put čula još prije tri godine, kada je predstavio svoju aplikaciju koja slijepima omogućava lakše programiranje. Ovu aplikaciju je počeo izrađivati još u okviru svoje doktorske disertacije, a s tim se projektom prijavio i na natječaj Grada Varaždina “Fond svježih ideja”.
– Vjerovao sam u inovativnost i upotrebljivost svog projekta i zato sam se prijavio na taj natječaj. Sam projekt odnosio se na novi sustav pod nazivom GUIDL (Graphical User Interface Description Language) koji omogućuje osobama oštećena vida da lakše nauče programirati te da se ravnopravnije uključe u izradu stvarnih programskih aplikacija. Temelj sustava GUIDL je novi programski jezik GUIDL, koji omogućuje osobama oštećena vida kreiranje grafičkih sučelja putem teksta i sintetizatora govora u tekst i teksta u govor – objasnio je mladi znanstvenik koji je izradom aplikacije želio omogućiti osobama oštećena vida ravnopravniji položaj tijekom obrazovanja, a kasnije i veće šanse na tržištu rada. Vrlo brzo je otišao korak dalje.
U gimnaziji je napisao roman, proučavao je medicinu i psihologiju, a od lani volontira!
– Nakon doktorske disertacije nastavio sam s razvojem sustava te sam do danas napisao više od 20 znanstvenih radova u području poučavanja programiranja i problematike poučavanja osoba oštećena vida. U proteklih godinu dana sam četiri puta nagrađen za najbolji znanstveni rad na četirima međunarodnim konferencijama, a tri nagrađena rada se odnose upravo na spomenutu tematiku poučavanja programiranja i probleme studenata s raznim vrstama poteškoća – otkrio je doc. dr. sc. Konecki. Sustav je usavršavao i u inozemstvu.
– U 2014. godini u sklopu svog boravka na Institutu Jožef Stefan u Sloveniji radio sam na razvoju inteligentnih agenata koji omogućuju korisnicima postavljanje pitanja na govornom jeziku te sam kroz znanstvene publikacije prikazao mogućnosti uporabe ovakve tehnologije u poučavanju osoba oštećena vida. Prikazao sam također i mogućnost korištenja ove tehnologije u kombinaciji sa sustavom GUIDL. Tijekom 2015. i 2016. godine sam nastavio s razvojem sustava GUIDL u sklopu projekta “Nove metode poučavanja programiranja s posebnim naglaskom na poučavanje osoba oštećena vida” koji je financiran sredstvima Sveučilišta u Zagrebu. Ove godine posjetio sam Sveučilište Penn State i Sveučilište New York u SAD-u gdje sam prezentirao rezultate svog istraživanja i imao prilike vidjeti rješenja kojima se koriste spomenuta sveučilišta – otkrio je.
Tom prigodom dogovorena je i suradnja sa spomenutim sveučilištima, koja je do danas rezultirala s trima objavljenim znanstvenim publikacijama u području pomoći osobama s invaliditetom u njihovom obrazovanju.
– Dvije od tri navedene znanstvene publikacije su dobile međunarodne nagrade. Nadam se da će se ova suradnja nastaviti i dalje i da će njezini rezultati omogućiti ravnopravniji položaj studenata s invaliditetom, a posebno studenata oštećena vida – istaknuo je mladi znanstvenik s FOI-ja.
Mnogi ističu da je stanje u hrvatskoj znanosti kritično, a mnogi znanstvenici zbog nedostatka perspektive odlaze u inozemstvo. Doc. dr. sc. Konecki razmišlja drugačije.
– Vjerujem u našu zemlju i naše ljude te da svoj doprinos trebam dati ovdje, u Hrvatskoj. Mislim da kroz svoj rad s inozemstvom mogu promovirati Hrvatsku i hrvatsku znanost. Trebaju nam ljudi koji će biti prepoznati i unutar Hrvatske i u inozemstvu. Samo zajedničkim radom je moguće postići bolju budućnost naše zemlje – poručuje svestrani mladi znanstvenik.
Na svečanoj sjednici Senata povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu uz doc. dr. sc. Marija Koneckog nagrađen je i prof. dr. sc. Mirko Maleković s FOI-ja. On je primio posebnu spomen-medalju za dugotrajan i predan rad te značajan doprinos znanstvenoj i akademskoj zajednici. Nagrađen je i student FOI-ja Ivan Oršolić za najbolje rješenje na Međunarodnom ljetnom susretu mladih stručnjaka iz sigurnosti.
Izvor:
Foto: Ivan Agnezović
Berba grožđa običaj je koji je u Murskom Središću posebno aktualan bio osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća, a uz pomoć udruga s područja Murskog Središća i gospodarstvenika ponovo će se aktualizirati u nedjelju, 22. rujna, ulicama grada.
Povorka će krenuti u 16.00 sati od parkirališta u Ulici Antuna Mihanovića, pa preko Martinske ulice u najstariju ulicu, Ulicu Matije Gupca. Svi uzvanici predstavit će se na pozornici ispred gradske uprave, a nakon toga otići u Sokolski dom gdje se priprema zabava za sve uzvanike.
Pozivamo i sve vas građane da svojim prisustvom uveličate buđenje jednog starog običaja s novim elementima. U privitku šaljemo i fotografije Berbe grožđa iz 1995. koje je ustupio ondašnji načelnik Antun Šimunić, poručili su organizatori.
U utorak, 10. rujna, u Novom Marofu održana je još jedna sjajna radionica za djecu u organizaciji “Ana – udruga za pomoć djeci i obiteljima”, a pod pokroviteljstvom Grada Novog Marofa.
Naziv radionice je bio “Ruke u glini, mašta na djelu”. Radionicu je vodila i ovaj utorak Sara Maltar iz Novog Marofa, studentica, budući socijalni pedagog.
Djeca uživaju u radionicama, a uvijek su tu za djecu grickalice i sokovi.