Povežite se s nama

Život i društvo

Svirao je klavir i gitaru, napisao knjigu, a danas kao profesor FOI-ja osvaja nagrade

Objavljeno:

- dana

Doc. dr. sc. Mario Konecki

Svirao je četiri instrumenta: klarinet, klavir, gitaru i bubnjeve, 12 godina je trenirao borilačke vještine, završio je Češku osnovnu školu Jana Amosa Komenskog u Daruvaru, a kao gimnazijalac napisao je i roman “Od kolijevke pa do groba najljepše je gimnazijsko doba”.

Bavio se radioamaterizmom, u slobodno vrijeme proučavao medicinu i psihologiju, a prošle godine postao je volonter te je dosad već “odradio” 120 volonterskih sati s mališanima u Dječjem vrtiću Varaždin.

No, sve su to hobiji doc. dr. sc. Marija Koneckog, koji je sa 16 godina počeo “ozbiljno” programirati i dizajnirati. To je ono čime se bavi i danas, kao mladi znanstvenik i profesor zaposlen na Katedri za teorijske i primijenjene osnove informacijskih znanosti na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu.

Početkom studenoga doc. dr. sc. Konecki je primio nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Rektor zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Damir Boras je 34-ogodišnjaku rodom iz Daruvara uručio posebno priznanje za njegov doprinos vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu izradom novih web-stranica, ali i kao mladom znanstveniku koji je u samo godinu dana četiri puta nagrađen za četiri znanstvena rada na međunarodnim konferencijama.

U godinu dana dobio je četiri nagrade za četiri znanstvena rada!

Nagradu je primio na svečanosti povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu, a čestitao mu je i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić.

– Dobiveno priznanje smatram velikom privilegijom. Jako mi je drago što su rezultati mog rada podržani na tako važnom događaju kao što je Dan Sveučilišta u Zagrebu. Veseli me i činjenica da su nove web-stranice Sveučilišta u Zagrebu dobro prihvaćene te da su rezultirale povećanom vidljivosti Sveučilišta u Zagrebu kako na lokalnoj tako i na globalnoj razini – istaknuo je doc. dr. sc. Konecki, kojem je želja nastaviti s radom na prepoznatljivosti Sveučilišta i Hrvatske te nastaviti sa znanstvenim radom, koji je prepoznat i u inozemstvu.

U razmjerno kratkoj znanstvenoj karijeri doc. dr. sc. Konecki uspio je objaviti više od 60 znanstvenih radova. Za mladog znanstvenika javnost je prvi put čula još prije tri godine, kada je predstavio svoju aplikaciju koja slijepima omogućava lakše programiranje. Ovu aplikaciju je počeo izrađivati još u okviru svoje doktorske disertacije, a s tim se projektom prijavio i na natječaj Grada Varaždina “Fond svježih ideja”.

– Vjerovao sam u inovativnost i upotrebljivost svog projekta i zato sam se prijavio na taj natječaj. Sam projekt odnosio se na novi sustav pod nazivom GUIDL (Graphical User Interface Description Language) koji omogućuje osobama oštećena vida da lakše nauče programirati te da se ravnopravnije uključe u izradu stvarnih programskih aplikacija. Temelj sustava GUIDL je novi programski jezik GUIDL, koji omogućuje osobama oštećena vida kreiranje grafičkih sučelja putem teksta i sintetizatora govora u tekst i teksta u govor – objasnio je mladi znanstvenik koji je izradom aplikacije želio omogućiti osobama oštećena vida ravnopravniji položaj tijekom obrazovanja, a kasnije i veće šanse na tržištu rada. Vrlo brzo je otišao korak dalje.

U gimnaziji je napisao roman, proučavao je medicinu i psihologiju, a od lani  volontira!

– Nakon doktorske disertacije nastavio sam s razvojem sustava te sam do danas napisao više od 20 znanstvenih radova u području poučavanja programiranja i problematike poučavanja osoba oštećena vida. U proteklih godinu dana sam četiri puta nagrađen za najbolji znanstveni rad na četirima međunarodnim konferencijama, a tri nagrađena rada se odnose upravo na spomenutu tematiku poučavanja programiranja i probleme studenata s raznim vrstama poteškoća – otkrio je doc. dr. sc. Konecki. Sustav je usavršavao i u inozemstvu.

– U 2014. godini u sklopu svog boravka na Institutu Jožef Stefan u Sloveniji radio sam na razvoju inteligentnih agenata koji omogućuju korisnicima postavljanje pitanja na govornom jeziku te sam kroz znanstvene publikacije prikazao mogućnosti uporabe ovakve tehnologije u poučavanju osoba oštećena vida. Prikazao sam također i mogućnost korištenja ove tehnologije u kombinaciji sa sustavom GUIDL. Tijekom 2015. i 2016. godine sam nastavio s razvojem sustava GUIDL u sklopu projekta “Nove metode poučavanja programiranja s posebnim naglaskom na poučavanje osoba oštećena vida” koji je financiran sredstvima Sveučilišta u Zagrebu. Ove godine posjetio sam Sveučilište Penn State i Sveučilište New York u SAD-u gdje sam prezentirao rezultate svog istraživanja i imao prilike vidjeti rješenja kojima se koriste spomenuta sveučilišta – otkrio je.

Inozemstvo zove, ali…

Tom prigodom dogovorena je i suradnja sa spomenutim sveučilištima, koja je do danas rezultirala s trima objavljenim znanstvenim publikacijama u području pomoći osobama s invaliditetom u njihovom obrazovanju.

– Dvije od tri navedene znanstvene publikacije su dobile međunarodne nagrade. Nadam se da će se ova suradnja nastaviti i dalje i da će njezini rezultati omogućiti ravnopravniji položaj studenata s invaliditetom, a posebno studenata oštećena vida – istaknuo je mladi znanstvenik s FOI-ja.
Mnogi ističu da je stanje u hrvatskoj znanosti kritično, a mnogi znanstvenici zbog nedostatka perspektive odlaze u inozemstvo. Doc. dr. sc. Konecki razmišlja drugačije.
– Vjerujem u našu zemlju i naše ljude te da svoj doprinos trebam dati ovdje, u Hrvatskoj. Mislim da kroz svoj rad s inozemstvom mogu promovirati Hrvatsku i hrvatsku znanost. Trebaju nam ljudi koji će biti prepoznati i unutar Hrvatske i u inozemstvu. Samo zajedničkim radom je moguće postići bolju budućnost naše zemlje – poručuje svestrani mladi znanstvenik.

U Zagrebu nagrađeni i prof. dr. sc. Maleković i student Oršolić

Na svečanoj sjednici Senata povodom Dana Sveučilišta u Zagrebu uz doc. dr. sc. Marija Koneckog nagrađen je i prof. dr. sc. Mirko Maleković s FOI-ja. On je primio posebnu spomen-medalju za dugotrajan i predan rad te značajan doprinos znanstvenoj i akademskoj zajednici. Nagrađen je i student FOI-ja Ivan Oršolić za najbolje rješenje na Međunarodnom ljetnom susretu mladih stručnjaka iz sigurnosti.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Roditelji uređivali vanjski prostor Dječjeg vrtića Bubamara u Gornjem Knegincu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Poznato je da interakcija i suradnja roditelja i vrtića potiče i potpomaže razvoj svih djetetovih potencijala.

Zbog navedenog, suradnički odnos roditelja i vrtića ključan je kako bi se zajedničkim snagama maksimalizirale mogućnosti razvoja svakog djeteta u cjelovitu i kompetentnu osobu.

Navedeno dobro znaju i u Dječjem vrtiću Bubamara u Gornjem Knegincu, stoga je 11. travnja u prostorima vrtića održana četverosatna radionica s roditeljima prilikom koje su se uređivali vanjski prostori vrtića.

Tako su roditelji djece iz skupina Iskrice i Lavići s njihovim odgajateljicama bojali pripremljena igrala od drvene građe i ostalih recikliranih materijala kojima će se obogatiti svakodnevni boravak djece na svježem zraku. Obojan je i ukrašen stol namijenjen igranju društvenih igara, klupica i dvije gume namijenjene za odmor, stalak za slikanje, poličar napravljen od sanduka, drveni autić i provlačilica. Na gumiranim podlogama roditelji su iscrtali poligon s različitim oblicima i mogućnostima korištenja. Također, roditelji su donijeli sadnice cvijeća i začinskog bilja kojima su potom ukrašeni vrtićki kamenjar i gredice, a sadnice ružmarina, rajčice, paprike i krastavaca stavljeni su u staklenik iz kojeg će se presaditi u vrtićki vrt ili u visoke gredice. Dio roditelja pomogao je postaviti ogradu kojom je pregrađen dio vrtićkoga dvorišta te su na taj način osigurani još bolji sigurnosni uvjeti za djecu mlađe dobi za vrijeme boravka na zraku. Uz navedeno, oslikan je i prilazni zid koji će zasigurno pridonijeti ljepšem izgledu prilaza u Vrtić.

Tijekom radionice i druženja nije nedostajalo pjesme, smijeha, šale i veselja. Svi sudionici su se mogli okrijepiti sokovima, grickalicama i kavom, a vrijedne ruke vrtićkih kuharica osigurale su i lasagne za užinu. Nakon provedene radionice, roditelji su iskazali veliko zadovoljstvo obogaćenim sadržajima, a za djecu u narednim danima slijedi igra i istraživanje novih sadržaja na vrtićkom dvorištu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Oko dvije tone smeća prikupljene tijekom tradicionalne eko-akcije čišćenja na Voći

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja domovinskog rata „Voća“ te uz podršku ostalih udruga s djelovanjem na području općine Donja Voća, u nedjelju, 14. travnja, održana je ekološka akcija na Voći povodom nadolazećeg Dana planeta Zemlje.

Ova eko akcija organizira se svake godine na inicijativu i pod pokroviteljstvom Općine Donja Voća koja pritom osigurava vreće za smeće, rukavice te za svakog sudionika i obrok na kraju akcije. Ove godine prikupljeno oko dvije tone smeća, najviše plastika, boca i sitnog otpada uz prometnice te uz javne površine na području općine.

U Općini Donja Voća itekako su svjesni važnosti zaštite okoliša i očuvanja prirodnih resursa, jer svakim danom svjedočimo njezinoj nepredvidivosti i snazi te nas podsjeća koliko smo krhki bez prirodne ravnoteže, a čovjek je jedino živo biće koje onečišćuje okoliš u kojem živi. Općina Donja Voća u prethodnih dvije godine posebnu pažnju posvećuje zaštiti okoliša, pa je tako kroz Fond za zaštitu okoliša osigurala svim sumještanima besplatne žute i plave kante za smeće, redovno u suradnji sa školom provode edukacije, radionice i ostale edukativne aktivnosti za djecu predškolskog i školskog uzrasta. Dok u mjesecima koji su pred nama, osiguravanjem sredstava kroz Fond za zaštitu okoliša, nabavlja i mobilno reciklažno dvorište te počinje s novim ciklusom predavanja, radionica i ostalih edukativno-informativnih aktivnosti.

Organizatori zahvaljuju sudionicima što se svake godine odazovu ovoj hvalevrijednoj eko akciji, uz poruku: “Naša djeca i priroda oko nas, bit će nam zahvalni, zaštitimo prirodu, zaštitimo našu Voću!”

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje