Povežite se s nama

U fokusu

Uz Svjetski dan učitelja stigla prava čestitka od ministrice Divjak: nastavnicima obećala do 30 % veće plaće

Objavljeno:

- dana

– Ne može se sve promijeniti u godinu dana, no mi jako puno radimo ne samo na tome da se svima podignu plaće, što je sada i jedna od tema pregovora za javne službe.

Radimo na programu nagrađivanja onih koji imaju izvanredne rezultate, pa smo tako u Zakonu o odgoju i obrazovanju ugradili odredbu da, ukoliko nastavnici povlače EU sredstva u dijelu u kojem rade na europskim projektima imaju pravo na uvećanje plaće do 30 %. Također, onima koji rade u eksperimentalnom programu priznat će se prekovremeni sati, što može rezultirati povećanjem plaća između 5 i 15 posto – rekla je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak jučer u Varaždinu, gdje je sudjelovala u radu okruglog stola “Budućnost Škole za život” koji je održan uz Svjetski dan učitelja.

“Promijeniti percepciju prema učiteljima”

Ministrica Divjak je rekla da su završili pregovori sa sindikatima koji predstavljaju nastavnike osnovnih i srednjih škola.

– Potpisali smo kvalitetne granske kolektivne ugovore koji predstavljaju rješavanje različitih problema, a zajedno sa sindikatima rješavamo problem tehnoloških viškova u školama – najavila je Divjak.

Ministrica znanosti i obrazovanja je iz Varaždina poručila da je zadovoljna s načinom na koji su učitelji, ravnatelji i suradnici u školama prihvatili provođenje eksperimentalnog programa “Škole za život”.

– Zadovoljna sam s brojem inovativnih programa u školama i promjenama koje se unose, a naglasak je u promjeni u načinu rada i u načinu poučavanja. Opremanje škola je u tijeku, kao i dodatna edukacija nastavnika, a počeli smo i s roditeljskim sastancima kako bi roditelji bili uključeni u reformu – istaknula je Divjak te pohvalila VI. OŠ Varaždin, koja je na početku školske godine promijenila kalendar nastave.

–  VI. OŠ Varaždin je bila prva i napravila je jedan kvalitetan program nastave koji će omogućiti učiteljima i učenicima više prostora za blokovsku nastavu i predmetni rad, a možda i drugačiji raspored odmora. No, ima još škola u Hrvatskoj koje su promijenile kalendar u sklopu “Škole za život” – istaknula je ministrica.

Čelnica Sindikata hrvatskih učitelja (SHU) Sanja Šprem, koja je također sudjelovala na okruglom stolu “Budućnost Škole za život” naglasila je da problemi nastavnika u školama ne svode se samo na materijalna prava.

– Prosvjetare ne muči samo materijalna situacija, nego status učitelja u društvu. Kada sam ja išla u školu, ono što je učiteljica rekla bio je zakon. Nažalost, danas toga u školama nema i sve češće dolazi do konflikata između učitelja i učenika. No, u situaciji kada društvo počne percipirati učitelje kao nekakve uhljebe unutar društva, pitam se kakvo ponašanje onda i možemo očekivati od učenika? Trebamo promijeniti tu percepciju prema obrazovanju jer učitelji su ti koji stvaraju najveći potencijal ovoga društva – istaknula je Šprem.

Najavila je i veliki projekt SHU-a u sklopu kojeg će biti poslan anketni upitnik nastavnicima koji bi trebao dati pravu sliku obrazovnog sustava.

– Danas će Institut “Ivo Pilar” na 25.000 e-mail adresa poslati anketni upitnik kojim će se po prvi puta snimiti situacija u obrazovanju u školama, zadovoljstvo učitelja, mobbing, plaće i uvjeti rada. Rezultati te ankete postat će smjernice Vladi RH kako treba postupati prema obrazovanju – najavila je Šprem.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje